Pasaulē
Citur

Vai ASV Augstākā tiesa saglabās līdzsvaru0

Vienam no deviņiem ASV Augstākās tiesas locekļiem dodoties pensijā jūlija beigās, prezidents Donalds Tramps un Republikāņu partijas vairākums Senātā var apstiprināt kandidātu, kas pavairos konservatīvo pārsvaru Augstākajā tiesā.

81 gadu vecajam Entonijam Kenedijam bija konservatīva tiesneša reputācija, taču daudzos gadījumos viņš balsoja kopā ar liberāļiem. Kenedijam, kurš ir Augstākās tiesas tiesnesis kopš 1988. gada, kad viņu šim amatam izvirzīja toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans, pensionējoties, īpašu nozīmi iegūst viņa pēcteča izraudzīšana. Līdz šim Augstākajā tiesā, kurā ir deviņi tiesneši, kas tiek iecelti uz mūžu, bija salīdzinošs līdzsvars starp konservatīvas un liberālas ievirzes tiesnešiem.

Prezidents Tramps, kurš solījis 9. jūlijā paziņot savu kandidātu ASV Augstākās tiesas tiesneša amatam, pirmdien tikās ar vairākiem pretendentiem. “Es esmu sašaurinājis potenciālo kandidātu sarak­stu līdz aptuveni pieciem kandidātiem,” Tramps teica žurnālistiem, kas kopā ar viņu prezidenta lidmašīnā “Air Force One” devās uz viņa golfa klubu Ņūdžersijas štatā. Tramps arī sacīja, ka viņš nejautās potenciālajiem kandidātiem par viņu nostāju attiecībā uz 1973. gada Augstākās tiesas lēmumu par aborta tiesībām. Prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā 2016. gadā Tramps gan bija paziņojis, ka centīsies panākt “dzīvību atbalstoša tiesneša” iecelšanu Augstākajā tiesā.

Prezidents Tramps ticies ar četriem tiesnešiem, kas pretendē uz amatu Augstākajā tiesā: Bretu Kavanagu, Eimiju Beretu, Reimondu Ketlidžu un Amulu Taparu.

Kā atzīmē laikraksts “The Washington Post”, pēdējais vārds Augstākās tiesas tiesneša apstiprināšanā būs ASV Senātam, kam būtu jāizrauga centrisks kandidāts, lai veicinātu līdzsvara saglabāšanu tiesu varas augstākajā iestādē.

Prezidents Tramps cer virzīt uz Augstāko tiesu vēl vienu kandidātu ar konservatīvu noslieci, kāds bija pērn viņa ieteiktais tiesnesis Nīls Gorsačs, lai stiprinātu Republikāņu partijas pozīcijas pirms Kongresa starpvēlēšanām novembrī, raksta izdevums “Politico”. Analītiķi atzīmē, ka republikāņi Kongresā gribētu atlikt malā domstarpības ar Trampu, lai kopīgiem spēkiem iedabūtu Augstākajā tiesā vēl vienu tiesnesi ar konservatīviem uzskatiem. Mičs Makonels, republikāņu vairākuma līderis Senātā, paziņojis, ka gribētu apstiprināt Augstākās tiesas jauno tiesnesi vēl līdz rudenim, tāpēc atceltas Senāta tradicionālās augusta brīvdienas, lai uzklausītu kandidātus. Daži tieslietu eksperti atzīmē, ka konservatīva vairākuma panākšana Augstākajā tiesā būtu izdevīga tiem prezidenta Trampa kampaņas bijušajiem darbiniekiem un viņa administrācijas pašreizējiem ierēdņiem, kuru darbību izmeklē īpašais prokurors Roberts Millers saistībā ar Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā 2016. gadā.

LA.lv