Foto – LETA

Vai atbalstāt bezrecepšu medikamentu tirdzniecību ārpus aptiekām? 0

Dita Martinsone, 
farmaceitisko produktu izplatītāja SIA “Tamro” (“Benu”, “Aptieka 1”) rīkotājdirektore:
 “Visi medikamenti, kas reģistrēti Zāļu reģistrā, neatkarīgi no to iedalījuma ir jāuzlūko kā zāles, kuru izsniegšanā būtiska loma ir farmaceitam.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Lasīt citas ziņas

Turklāt farmaceits visā ķēdes posmā no ražotāja līdz pacientam ir atbildīgs par zāļu kvalitātes nodrošināšanu. Šaubos, ka citās tirdzniecības vietās var tikt nodrošināta zāļu kvalitātes saglabāšana atbilstoši farmaceitiskās aprūpes standartiem. Jāatceras arī, ka zāļu nekontrolēta lietošana, tajā skaitā kopā ar recepšu medikamentiem, ko parakstījis ārsts, var būt pat veselībai kaitīga. Farmaceits, apkalpojot klientu, to var novērst. Līdz ar to bezrecepšu zāļu pielīdzināšana jebkurai plaša patēriņa precei, manuprāt, nav saprātīgs solis.”

 

Edīte Vītola, 
Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas biedre, ģimenes ārste Vidrižu pagastā:
 “Drīzāk neatbalstu. Arī bezrecepšu zāles ir jāprot izvēlēties. Piemēram, populārākais bezrecepšu medikaments paracetamols Amerikā ir arī izplatītākais pašnāvību medikaments. Veikalā to varētu paņemt, cik grib, kamēr aptiekā farmaceits diez vai dotu desmit iepakojumus, ja redzētu, ka klients uzvedas īpatnēji vai neadekvāti. Mums ir maza valsts un pietiekami plašs aptieku tīkls. Jo brīvāk būs pieejamas zāles, jo lielāka iespēja, ka tās lietos neatbilstoši. Aptiekāri ir profesionāļi un atbild tikai par medikamentu tirdzniecību, tāpēc process ir daudz kontrolētāks un drošāks pacientiem. Runājot par pieejamību – meža vidū, kur tuvumā nav aptiekas, nebūs arī lielveikalu, degvielas uzpildes staciju, un arī aļņi mežā paracetamolu netirgos. Zāļu tirgošana ir farmaceitu, ne veikalu lauciņš.”

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Juris Bundulis, 
AS “Grindeks” valdes priekšsēdētājs:
 “Šāds solis ļoti rūpīgi jāizvērtē, jo runa ir par medikamentiem, kaut arī bezrecepšu. Tos nevar tirgot bezatbildīgi. Kā atbildīgam zāļu ražotājam mums ir ļoti svarīgi, lai pacienti saņemtu kompetentu farmaceita konsultāciju un lai visos zāļu aprites posmos strikti tiek ievērotas prasības zāļu uzglabāšanai. Tradicionāli to kvalitatīvi un atbildīgi nodrošina farmaceits aptiekā. Liela nozīme ir arī pacientu zināšanām un līdzestībai. Lai izšķirtos par tik būtisku esošās kārtības maiņu, precīzi jāsaprot iespējamie ieguvumi, jo prioritāra ir pacientu veselība un drošība.”

 

Laila Vārtukapteine, 
”Elvi” franšīzes turētājas 
SIA “Pārtikas tirdzniecības apvienība” komercdirektore:
 “Iespēja iegādāties bezrecepšu medikamentus “Elvi” veikalos, mūsuprāt, ievērojami atvieglotu pircēju ikdienu reģionos, kā arī paaugstinātu dzīves kvalitāti vietās, kur aptieku pieejamība ir ierobežota. Taču, tā kā pret zāļu izvēli un lietošanu jāizturas atbildīgi, uzskatām, ka mazumtirdzniecības vietās būtu atbal­stāma tikai bezrecepšu medikamentu tirdzniecība.”

 

Pauls Princis, 
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidents:
 “Šāda prakse nebūtu normāla. Jebkurš medikaments, recepšu vai bezrecepšu, ir un paliek medikaments. To blaknes, lietošanas īpatnības nepārzina pārdevēji jebkurā veikalā. Mēs, ārsti, ikdienā saskaramies ar praksi, kad arī šķietami nekaitīgs medikaments kādam var apdraudēt veselību, izraisīt dzīvībai bīstamus traucējumus. Tas, ka pircējam ir ērtāk nopirkt zāles jebkurā vietā, ir saprotams, bet arguments, ka tas būtu arī lielāks apdraudējums veselībai, ir daudz nozīmīgāks. Prioritāte jebkurā gadījumā ir pacientu drošība.”

 

Jānis Romanovskis, 
AS “Sentor Farm aptiekas” (Mēness aptieka) valdes priekšsēdētājs:
 “Šādu praksi neatbalstām, jo var tikt nodarīts kaitējums sabiedrības veselībai. Farmaceits pacientu informē, instruē, piedāvā piemērotāko risinājumu, nereti aicina apmeklēt ārstu. Veikalos šādu iespēju nebūs. Tāpat daļai zāļu ražotājs noteicis īpašu uzglabāšanas režīmu. Zāļu tirgošana ārpus aptiekas būs kā signāls – ārstējieties paši, nemeklējiet palīdzību pie speciālistiem.”

Reklāma
Reklāma

 

Fakti

* Portāla “Nozare.lv” rīcībā esoša pētījuma rezultāti liecina, ka 53% respondentu lielveikalus uzskata par kopumā piemērotām vietām bezrecepšu medikamentu tirdzniecībai.

* No kopējā pērn Latvijā realizēto medikamentu iepakojumu skaita 56% bijuši recepšu un 44% – bezrecepšu medikamenti (Zāļu valsts aģentūras dati).

Avots: Nozare.lv