Kultūra
Kultūrpolitika

Kā tikt pie Dziesmu un deju svētku biļetes7

Foto – Evija Trifanova/LETA

Sestdien, 3. martā, visā Latvijā “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un interneta veikalā sāks pārdot biļetes uz Dziesmu un deju svētkiem, taču to organizatori atzīst, ka recepte cīņai ar ažiotāžu un biļešu spekulantiem joprojām nav atrasta.

Saskaņā ar Dziesmu svētku padomē nolemto publiskajā tirdzniecībā nonāks 75% biļešu kopskaita, 24% prioritāri tiks rezervētas pilsētu un novadu pašvaldībām kā Dziesmu svētku procesa uzturētājām, kā arī ierobežots biļešu skaits – daudz­bērnu ģimenēm ar “3+ Ģimenes karti” un cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Vienā pirkuma reizē biļešu tirdzniecības vietās viena persona varēs iegādāties ne vairāk kā četras biļetes uz katru Dziesmu un deju svētku pasākumu. Piemēram, ja vēlēsies biļetes uz trim pasākumiem, tad maksimāli varēs nopirkt 12 biļetes. Savukārt interneta veikalā bilesuparadize.lv vienā pirkuma reizē kopumā varēs iegādāties astoņas biļetes, bet ne vairāk kā četras uz konkrēto pasākumu. Tas arī ir vienīgais ierobežojums. No vienas interneta adreses varēs mēģināt pirkt biļetes vēlreiz, reģistrējoties atkārtoti, taču, kā sacīja “Biļešu paradīzes” īpašnieks Ēriks Naļivaiko, cerības ir minimālas.

Arī nekādas “nākamās dienas” nebūs, jo, kā liecinot iepriekšējo svētku pieredze, jau pirmajā tirdzniecības dienā visas biļetes uz kārotākajiem pasākumiem – Noslēguma koncertu un deju lieluzvedumu “Māras zeme” – tiek izpirktas.

Nav atsevišķa biļešu sadalījuma kasēs un internetā, kā salīdzinot teic Ē. Naļivaiko – no viena trauka vienlaikus tiek smelts ar divām karotēm katru savā pusē – internetā un kasēs. Pircējiem internetā vajadzēs būt pacietīgiem, jo katru pieprasījumu automātiski uzņems elektroniskajā rindā.

Daudzbērnu ģimenēm, uzrādot “3+ Ģimenes karti” vai citu dokumentu, kas apliecina, ka ģimenes aprūpē ir vismaz trīs bērni, personām ar I, II vai III invaliditātes grupu, uzrādot atbilstošu apliecību, un politiski represētajām personām, uzrādot atbilstošu apliecību, piemēros 10% atlaidi biļetes cenai.

Tiem, kuri izlēmuši stāvēt rindās pie kasēm, svētku rīkotāji ieteic silti saģērbties, sola zemessargu sarūpētu siltu tēju un aicina biļešu tirgotāju vietu saimniekus iespējami laikus cilvēkus ielaist telpās, bet arī tās, protams, nav bezizmēra. Diemžēl nav laikus padomāts arī par pārvietojamām tualetēm pie tirdzniecības vietām, kuru telpās tādu nav. Var vaicāt, vai, domājot par cilvēkiem, negaidīti uznākušā sala laikā prātīgāk nebūtu bijis nevis cerēt uz atkusni, bet gan biļešu tirdzniecību pārcelt uz mazliet siltāku laiku. No neoficiāliem, bet drošiem avotiem zināms, ka ārzemju latviešiem tas varot apgrūtināt aviobiļešu iegādi.

Esot skaidri zināms, ka, lai gan galvenajās svētku norises vietās pēc rekonstrukcijas vietu skaits būs palielinājies – Mežaparkā – 30 000 sēdvietu, Daugavas stadionā – 10 000 –, visiem gribētājiem divos galvenajos notikumos netikt. Varbūt tādēļ, domājot par nākamajiem svētkiem pēc pieciem gadiem, būtu vērts atgriezties pie Ē. Naļivaiko idejas par biļešu izlozi, jo tad nevienam vismaz nebūtu jāstreso pie sava datora mājās vai jāsalst rindā uz ielas.

Šīs neērtības atkrīt to 24% biļešu īpašniekiem, kuriem dota iespēja tās iepriekš rezervēt. Te lauvas tiesa ir pašvaldībām, jo tās daudz ieguldījušas svētku procesā piecu gadu garumā. Darbojas princips – pašvaldības kolektīvi – svētku dalībnieki – reiz divi uz katru no diviem lielākajiem jau minētajiem koncertiem.

Kā pašvaldības dalīs biļetes? Koru vadītājiem ir dalībnieku statuss, bet deju kolektīvu vadītāju jautājums vēl nav līdz galam skaidrs. Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Gints Kaminskis sacīja, ka biļešu sadale ir katras pašvaldības izšķiršanās, bet viņa vēlējums būtu taisnīgs lēmums par labu cilvēkiem, kuri visvairāk devuši svētku procesam. Pēc aptuvenām aplēsēm, pašvaldību rīcībā būs pa 3,5 tūkstošiem biļešu uz Noslēguma koncertu un tā ģenerālmēģinājumu, kā arī “Māras zemi” un tās ģenerālmēģinājumu.

Iepriekšējā rezervācija dota arī Pasaules brīvo latviešu apvienībai (PBLA), kas saņems arī 25 ielūgumus, bet par naudu tiks pie rezervētām 630 biļetēm uz Noslēguma koncertu un 530 biļetēm uz deju liel­uzvedumu. Kā sacīja PBLA valdes priekšsēdētāja Kristīne Saulīte, šī iepriekšējās rezervācijas privilēģija neattieksies uz jebkuru klaida latvieti, bet gan tikai uz cilvēkiem, kuri visā pasaulē daudzu gadu desmitu garumā uzturējuši dzīvu Dziesmu svētku tradīciju.

Kopumā ielūgumu skaits šajos svētkos drastiski samazināts no 12% iepriekš līdz 2% šajos – tie tikšot piešķirti trijām valsts augstākajām amatpersonām, bijušajiem valsts prezidentiem, svētku procesa uzturētājiem, goda viesiem – Izcilības balvas ieguvējiem, LNKC sadarbības organizācijām ārvalstīs –, kā arī virsdiriģentiem, virs­vadītājiem, goda virsdiriģentiem un goda virsvadītājiem, mūzikas un tekstu autoriem, tautas mākslas nozaru pārstāvjiem, kā arī pasākumu radošajām komandām.

Diemžēl svētku dalībniekiem nav iespēju iepriekš rezervēt biļetes saviem tuviniekiem uz ģenerālmēģinājumiem, kas būtu tikai taisnīgi.

Pēc vakar Ministru kabinetā lemtā plānotie biļešu ieņēmumi varētu būt vairāk nekā divi miljoni eiro. Iepriekš Valsts sekretāru sanāksmē tika lēsts, ka tie varētu būt apmēram 800 tūkstoši. Kā sacīja svētku izpilddirektore Eva Juhņēviča, tagad ierēķināta nomas maksa no tirgotājiem un publikas ēdinātājiem. Ar ko publika varēs cienāties, cerams, pārsvarā pirms koncertu sākuma, vēl nav zināms.

Kā man sacīja Eva Juhņēviča, nav atrasta atslēga cīņai ar biļešu spekulantiem. Bet varbūt risinājums būtu pašvaldības policijas atbalsts – tā varētu skatīties, lai biļetes pie norišu vietām tiktu pārdotas tieši par tādu cenu kā iegādātas.

3. martā visas “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietas strādās no plkst. 11 līdz 17. No 1. maija publiskā tirdzniecībā tiks nodotas iepriekšējā rezervācijā neizpirktās biļetes.

 

Simtgades Dziesmu un deju svētki

* Programmu veido 65 pasākumi, no kuriem 43 bez maksas.

* Tirdzniecībā nodos 95 230 biļešu (75%) – no tām 47 431 – uz Noslēguma koncerta ģenerālmēģinājumu un koncertu un 23 640 uz deju lieluzvedumu.

* Biļetes uz Noslēguma koncertu maksās no 15 līdz 65 eiro (ģenerālmēģinājums – 7 līdz 45 eiro), deju lieluzvedumu “Māras zeme” – 15 līdz 65 eiro (ģenerālmēģinājums – 7 līdz 45 eiro), uz sadziedāšanos – 7 eiro.

Saistītie raksti

* Viszemākās cenas (2 līdz 10 eiro) – bērnu vokālo ansambļu koncertuzvedumam, kam seko vokālo ansambļu koncerts “Laiku viju gredzenā”, uz kuru biļešu cenu plānots noteikt 5 līdz 25 eiro apmērā.

* Bērniem līdz 7 gadiem (ieskaitot), neaizņemot atsevišķu sēdvietu, biļete nav jāpērk.

* Ar dalībnieku kartēm varēs par brīvu apmeklēt Noslēguma koncertu Mežaparkā (stāvvietas), Tautas lietišķās mākslas izstādi (Rīgas Mākslas telpā); Brīvdabas muzeja teritorijā plānotos pasākumus.

 

LA.lv