×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
11. maijs, 2017
Drukāt

Vai atņems Latvijas pilsonību? (19)

Ekrāntvērums no youtube.comEkrāntvērums no youtube.com

Nacionālboļševiks Beness Aijo sociālajos tīklos plātās ar jauniegūto Doņeckas "tautas republikas pasi".

Nacionālboļševiks Beness Aijo, kurš uzturas promaskavisko teroristu grupējumu kontrolētajā Donbasā, paziņojis, ka pieņēmis Doņeckas “tautas republikas pilsonību”. Notikušais radījis jautājumu – vai B. Aijo var atņemt Latvijas pilsonību? Pašlaik šo jautājumu izskata Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP).

“Vēlos pateikties DTR prezidentam Aleksandram Zaharčenko, ka viņš parakstīja nekavējošu lēmumu izdot man DTR pasi. Tas ir nepieciešams, jo es joprojām biju Latvijas, atklāti fašistiskas, rusofobiskas valsts pilsonis,” interneta vietnē “Youtube.com” apgalvo Aijo. Latvijas mediju vidē Aijo regulārie vēstījumi parasti tiek uztverti kā mēstules, tomēr pret viņu ierosināts kriminālprocess par prettiesisku dalību konfliktā Ukrainā. Jau iepriekš izskanējuši jautājumi, vai karošana militārā formējumā varētu būt pamats atņemt viņam Latvijas pilsonību, un tagad šis jautājums atkal aktualizējies, jo pats Beness Aijo ir paziņojis par atteikšanos no pilsonības, lai arī viņa jaunā pase ir fiktīva.

PMLP sākusi vērtēt juridiskos aspektus. Pārvaldes sabiedrisko attiecību vadītāja Santa Jonāte “LA” uzsvēra, ka Pilsonības likums nosaka, ka personai 30 dienu laikā ir jāinformē Latvijas varas iestādes, ja tā ir saņēmusi citas valsts pilsonību. Ja tas nav darīts un top zināms, ka cilvēks to saņēmis, viņam automātiski var atņemt Latvijas pilsonību. Tomēr lielākais juridiskais jautājums, lasot Pilsonības likumu, rodas, vai tā tvērumā ietilpst arī pašpasludinātas un neeksistējošas valsts pilsonības, un politiskā kontekstā – vai atņemot uz šā pamata Aijo pilsonību, vienlaikus netiek atzīts, ka Doņeckas “tautas republika” ir valsts.

Pilsonības likuma 21. pants paredz, ka pilsonību var atņemt, ja cilvēks bez valdības atļaujas brīvprātīgi dien citas valsts bruņotajos spēkos vai militārā organizācijā, un tas gan atbilst šim gadījumam. Pārējās iespējas liegt pilsonību ir: ja cilvēks, iegūstot pilsonību, sniedzis nepatiesas ziņas un ar tiesas spriedumu atzīts, ka persona veikusi darbības, lai gāztu Latvijas valsts varu. Iekšlietu ministrs Rihards Koz­lovskis (“Vienotība”) uzskata, ka jautājums ir juridisks, nevis politisks, tādēļ tā risināšanu uzticējis PMLP, informē viņa padomniece Daiga Holma. Pamatjautājums juridiskajā analīzē, cik noprotams, ir par to, vai, atņemot Aijo pilsonību, Doņeckas “tautas republika” netiek atzīta kā valsts.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (“Vienotība”) uzsver, ka uzticas PMLP juristu lēmumam. “Gribētos jau cerēt, ka ar Doņeckas “tautas republikas pilsonības” iegūšanas faktu tam pietiktu, taču negribam, lai šādā veidā mēs atzītu neeksistējošu valsti un formējumus, kuri vēršas pret Ukrainas valstiskumu,” piebilst A. Latkovskis. Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Ilmārs Latkovskis (NA) norāda, ka neesošas valsts pilsonība nav izejas punkts, bet pietiekot arī citu nodarījumu. Tikmēr Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Iesalnieks (NA) uzsver, ka B. Aijo pats aktīvi aizstāv jauniegūto pseidopilsonību, karo Donbasa “separātistu pusē”, un personiskā līmenī no Latvijas un tās vērtībām jau ir attālinājies. “Šiem cilvēkiem Latvijas pilsonības vērtība nav liela. Aijo to ieguvis no dzimšanas, līdz ar to mēs nevaram runāt par naturalizācijas zvēresta pārkāpumu,” piebilst J. Iesalnieks. Pēc viņa domām, būtu nepieciešama skaidrāka Pilsonības likuma redakcija, kura sīkāk reglamentētu gadījumus, kad tiek atņemta Latvijas pilsonība.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Uzspiesta pilsonība? Atbildēt

  Kāpēc gan cilvēkam piespiedu kārtā,pret viņa paša gribu,ir jāsaglabā pilsonība?

 2. Tas tipiņš jau pats ir atteicies no Latvijas pilsonības, jo ir ieguvis neesošas valsts pilsonību, Domāju, ka juristi varētu šo lietu izskaidrot bez kādām likuma izmaiņām.

 3. JURISTI ĻAUNOS DARA STIPRĀKUS, BET LATVIJAS PATRIOTUS VĀJĀKUS.

 4. Pilsoņu karš. Karo pilsoņi un pilsonība paliek.
  Ļooti humāni = Pilsonis ieņem galvā, ka citi ir sliktie un jāzaudē tiem citiem.

 5. Kas ir pilsonība?????????????????? Atbildēt

  Juristi, ja viņš tajā formā uzrastos LV, šautu uz latviešiem, vai tad pilsonību arī nevarētu atņemt?

 6. DROŠĀK LATVIJA Atbildēt

  TAS TIKAI LIECINA, KA SKOLĀS IR JĀBŪT SPĒCĪGAI LATVIJAS IDEOLOĢIJAI, LAI ŠĀDI SUBJEKTI TĀ NEAPKAUNOTU MŪSU TAUTU.

 7. Kaut kas nav kārtībā ar to mūsu sistēmu! Lai šitādam Latvijai klaji naidīgam elementam atņemtu pilsonību, te jāpēta un jāgudro sazin kas, turpretī lai lojāliem cilvēkiem to piešķirtu – jārīko vesela Saemas sēde vai vēl labāk, kā tam ārzemju latvietim, kurš vēlējās piepildīt sapni vecumdienas pavadīt šeit, nekā, jo pa vecu… Stulbums!!!! Šitam te Aijo sen vajadzēja atņemt pilsonību! Sen!

  • Izber maisus un taps skaidrs arī pārējais…Nu nav tās ”100 gudrās galvas ” tās gudrākās bet gan – apmeklē Centrāltirgu un pēc spirtiķa piedāvājuma sapratīsi…Sapratīsi ap ko tā sastība.

 8. Likās, ka šim tipam LV pilsonībai jau sen vajadzēja būt atņemtai!

 9. Ja likumos ir ierakstīts, ka pilsonību var atņemt – karojot citu VALSTU bruņotajos spēkos, pieņemot citu VALSTU pilsonību = Dombasa pseido valsts tad ir jāatzīst kā likumīga, lai kaut ko tam Beness Aijo kaut ko atņemtu.
  Runa jau nav par Beness Aijo, bet par 100 ”gudro galvu” spēju pat vienkāršu likumu izveidot – domājot arī par šādu gadījumu… Brāķis darbā. Un uzskatu par apzinātu – jo karo parasti kaut kādās pseidovalstiņās – sākot ar Piedņestru… It kā nezinātu?

 10. Domāju ka ne tikai neatņems bet vēl piešķirs 3-zvaigžņu ordeni!

 11. KO GAIDA NO VIŅA??? VIŅŠ TAČU NEMAINĪSIES!

 12. vēl gaida un domā spriedelēt??????? Tas jau sen bija jāizdara! CIK ILGI VAR AUKLĒTIES AR PRETVALSTISKIEM ELEMENTIEM???

 13. Vai par to vispār vēl jāspriedelē ?

 14. Pērtiķu ķērājs Atbildēt

  Tam pē.tiķim vēl nav atņemta pilsonība???

 15. Apbriinojami, kaa shis frukts pats nav atteicies no Latvijas pilsoniibas!!! Ja jau sheit viss ir tik slikti un visi vinjam dara paari…

 16. Sen jau bija laiks atņemt Latvijas pilsonību, nevis cackāties gadiem.
  Tāpat kā ar Lindermanu, kāda velna pēc viņu pieprasīja izdot? Varbūt Krievijas cietumā jau sen būtu atdevis galus.

 17. Atņemt pērtiķim pilsonību un viss. Tas nav svarīgi ka Doņeckas separātistu veidojumam nav oficiālas valsts satusa. Lai pērtiķis ir bezpilsonīsks klaidonis.

Draugiem Facebook Twitter Google+