×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
29. septembris, 2015
Drukāt

Vai būs atšķirīga latgalisko īpašvārdu rakstība? Atbilde “LA” lasītājam (11)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

“Nupat izlasīju Tieslietu ministrijas atbildi, ka mūsdienu latviešu valodas normas ietver gan latviešu literārās valodas, gan latgaliešu rakstu valodas normas, tādēļ latgaliskos tekstos Latgales vietvārdu rakstībā var lietot patskani y un divskani õ. Taču latgaliešu valodas pareizrakstības vārdnīcā (tās pēdējais, trešais izdevums iznāca 2013. gadā) teikts, ka vietvārdus jeb īpašvārdus latgaliešu valodā raksta tāpat kā latviešu valodā! Kāpēc daži dedzīgi reformisti grib ieviest atšķirīgu īpašvārdu rakstību? Pēc viņu ieskata, Kārsava latgaliski būs Kuorsova, Līvāni būs jāraksta kā Leivuoni. Rīga būs Reiga, Olaine – Uolaine, Liepāja – Līpuoja, bet, piemēram, Solvita Ābol­tiņa latgaliski būšot jāraksta kā Uobulteņa. Mēs, latgalieši, esam pret tādu ķēmošanos!”Tekla Paegle, 
latviešu valodas skolotāja Rēzeknes novadā

Latviešu valodas aģentūras galvenā lingviste Dite Liepa: “Pirms uztraucamies par atšķirīgu īpašvārdu rakstību, uzmanīgi jāizlasa pilns Tieslietu ministrijas atbildes teksts Latvijas Republikas Saeimai. Līdzās jau citētajam skolotājas vēstules fragmentam tajā teikts: “Latvijas (tostarp arī Latgales) vietvārdu rakstību pašlaik reglamentē Ministru kabineta 2012. gada 10. janvāra noteikumi nr. 50 “Vietvārdu informācijas noteikumi” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 50), kuru 6.2. apakšpunkts paredz: “Veidojot oficiālos vietvārdus un oficiālos paralēlnosaukumus, saglabā attiecīgajam kultūrvēsturiskajam novadam [šajā gadījumā – Latgalei] raksturīgās vietējās vietvārdu formas, ja tās nav pretrunā ar mūsdienu latviešu valodas normām un šo noteikumu prasībām. [..] šie noteikumi tieši paredz tādu vietvārdu paralēlformu (gan latgalisko, gan lībisko) lietošanu kā, piemēram: Pilda/Pylda, Vilcāni/Vylcāni,

Mākoņkalns/Padebešu kolns, Kārsava/Kuorsova vai Kōrsova, Balvi/Bolvi, Maztīrelis/Ložmetējkalna purvs, Lielirbe/Īra, Mazirbe/Irē, Rīga/Reiga/Rīg.

Saskaņā ar MK noteikumu Nr. 50 4.2. apakšpunktu oficiāls vietvārda paralēlnosaukums ir praksē lietots cits vietvārds, kas piešķirts ģeogrāfiskajam objektam normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un kuru var lietot kopā ar oficiālo vietvārdu.””

No tā secināms, ka latgaliešu vietvārdu rakstība, izmantojot latgaliešu rakstu valodu un latgaliskos nosaukumus, iespējama tikai tādā gadījumā, ja tie lietoti paralēli latviešu literārajā valodā rakstītajiem oficiālajiem vietvārdiem. Uzrakstiem Latvijā, arī Latgalē, jābūt saprotamiem visiem, ne tikai attiecīgajā kultūvēsturiskajā novadā dzīvojošajiem.”

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. slavu ieguvusī dzejniece Agnese Krivade nāk no Latgales?

 2. ko var ņemties ap jēdzienu “latgaliešu valoda”!?? Latvijā ir TIKAI 2 VALODAS: LATVIEŠU un LĪVU!!!! Pārējie visi ir DIALEKTI!?? VAR KĀDAM NEPATĪK PATIESĪBA??? IT TIKAI 2 VALODAS, DIEMŽĒL!!????? Šis jautājums VISPĀR NEBŪTU APSPRIEŽAMS!!! DARĪT NAV KO AIZ GARA LAIKA??? Bez tam “latgaliešu valoda” PILNA ar krievu valodas vārdiem!?? TRAKUMS!!! NOJŪGUŠIES VAI!?? KAS TĀ PAR” LATGALIEŠU VALODU”????????? KĀ nosaukt savārstījumu, nav ne jausmas!!!

 3. čiuļi laiza kurpis krīvim Atbildēt

  Jautojums vai Paegle vispor ir latgalīte? Jā jā – tod man kauns par taidu tautīti. Lai nu kai caurkritušis školotojis vīduklis nav visis tautys vīdūklis – pareizok beutu ja visi Latgalis vītvordi tikti izrunoti un raksteiti latgaliski – un nabeutu slikti ,ja tys tiktu arī izmontots citur Latvijā – tē beutu demokrātija un vīnleidzeiba.

 4. Ja runā trīs latgalieši, tad tā ir viņiem mīļā krievu valoda. Un tāds Viļums var iet bekot ar savu nevienam nevajadzīgo izloksni.

 5. Kurš roksta autorei ir atļuovs runuot vysu latgalīsu vuorda… cyteju “Mēs, latgalieši, esam pret tādu ķēmošanos!” Tys viņ paruoda nakompetenci, kai ari vēļ pīruoda vīnu faktu, ka tei vysa ir vina lela provokāceja nu boltīšu pusys, lai kuortejū reizi leidz golam izspīstu orā latgalīsu volūdu nu Latgolys…
  Latgolai ir juobyut latgaliskai i nivīns boltīts myusim nanūruodēs kū i kai dareit, cikūs īt ēst, cikūs īt gulēt, gona jau boltīši jiusim leizt latgalīsim viersā, lobuok pasaverit poši iz sevi, kas nūteik ar jiusu boltīšu izlūksni, kuru jius te tai meiginot uzkundzet latgalīsim viersā…
  Latgalīsim ir volūda i punkts, tys kas itam naprikreit var īt pīcys sātys tuoļok..

 6. Varbūt vajag kādus Latgales separātistus aizsūtīt apmaksātā ekskursijā uz kādu Dienvid-Osetiju, Abhāziju, uz citām Krievijas “republikām” – Karēliju, Udmurtiju, Baškīriju… Lai padzīvo tur nevis vienu divas dienas vietējo viesmīlībā, bet- pāris mēnešus normālā dzīvē. Varbūt pēc tam separātistiem nāks kāda saprašana…

 7. Latvijā latviešu valodu!!!
  Ko var maisīties! 3 priedēs apmaldījušies.
  Ir latgaliešu DIALEKTS, Viss!

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Visas šīs izdarības ir mazvērtības kompleksu sekas. Ja cilvēks stingri stāv uz abām kājām, tad viņam pat prātā nenāk degunā (savā, ne buļļa!) iemontēt gredzenu, notetovēt sevi no galvas līdz kājām, ģērbties tā, ka putnubiedēklis iesniedz sūdzību ES tiesā par tā ”cilvēktiesību” aizskārumu, arī ar savu ”valodu” zīmēties visās iespējamās vietās. Mēs visi zinām, ka Latgalē ir daudz dialektu, Kurzemē savi, bet neesmu dzirdējis, ka kāds kurzemnieks (tāmnieks) pēkšņi no augstās Saeimas tribīnes sāktu cīnīties par “cilvēktiesībām” runāt ventiņu vai dundžiņu dialektā. Varu visiem latgaļeišim paskaidrot, ka viņi paliktu jaņos, ja kāds īstais Līvu krasta kurzemnieks tiešām vēlētos nodemonstrēt savas tiesības runāt SAVĀ dzimtajā valodā!

  • Latvieši uzvedas kā lielkrievi un cīnās nevis pret latgaliešu valodu bet gan par savām tiesībām izvairīties no morālās atbildības par latgaliešiem nozagtajām tiesībām.
   Latgaliešu valoda ir normēta un salīdzināt to ar vārnu kodēju izloksnēm ir klaja ignorance.
   http://likumi.lv/doc.php?id=164904

 8. Taču Ministru kabineta 2012. gada 10. janvāra noteikumos nr. 50 “Vietvārdu informācijas noteikumi” ne ar vārdu nav fiksēts, ka, vietvārdus veidojot, būtu jāņem vērā arī zināšanas un cik necik veselā saprāta.
  Piemērs: apmēram 8 km uz austrumu pusi no Viļakas atrodas Medņevas pagasts. Arī, autobusa šoferim biļeti lūdzot, jāsaka: „Līdz Medņevai”. Taču lai braucējs necer, ka, pagasta centrā nonācis, viņš ieraudzīs pieturu „Medņeva”: trausies vien ārā, izlasījis „Semenova”.
  Vai kāds (ja ne no augsti mācītiem lingvistiem, tad vismaz no vietējiem iedzīvotājiem) pateiks, kas tas par zvēru un kādā mēlē (latviešu, latgaliešu, krievu) nodēvēts? Šajā pašā ne-vārdā nosaukts arī pagata centrs.
  Un izrādās, ka pie vainas ir paviršība un tas pats veselā saprāta trūkums: sensenos laikos šai vietā dzīvojis kāds Seimaņs (Sīmanis) un laikam bijis varen čadīgs vīrs, ja cilvēki vietu iedēvējuši viņa vārdā. Taču cara laiki nekādus vietējos Sīmaņus augstā vērtē vis neturēja un vietu kartē ērtības labad ierakstīja kā Semjonovu (kirilicā – otrais „e” ar divpunkti augšā, ko rakstos ne allaž fiksē, bet izrunā kā „jo”). Un tā nu pēcatmodas vietvārdu pārdēvēšanas vilnis, līdz Medņevas pagastam nonācis, aizgāja absolūti šķērsām: kirilicas „jo” pārtapa laviskajā „e”, bet no vietvārda – tāds idiotisks valodu mikslis, ka smiekli caur asarām vai, pareizāk sakot, – asaras caur smiekliem. Un nevienam no Viļakas novada varnešiem joprojām ne silts par šo absurdu, ne auksts.

 9. Tekļai Solvita ir vītvuords… Breineiga latvīšu voūdys školuotuoja.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Kusties, kusties!

Valsts finansiāli atbalstīs pedagogu algu celšanu tikai tajās pašvaldībās, kas sakārtos skolu tīklu, uzsver izglītības ministrs Kārlis Šadurskis. Intervijā LTV ministrs teica, ka valdība pildīs solījumu – ja pašvaldības būs ietaupījušas līdzekļus ar skolu tīkla reformēšanu, tad valdība pretī liks līdzvērtīgu summu, lai varētu nodrošināt skolotāju algu palielināšanu. Realitātē tikai 18 pašvaldībās esot notikusi reāla skolu tīkla reorganizācija ar summāro ietaupījumu 2 – 3 miljoni eiro, kas ļoti būtiski atpaliekot no cerētajiem nepilniem desmit miljoniem eiro, kam valsts bijusi gatava likt pretī līdzvērtīgu summu, skolotāju algu palielināšanai kopā nodrošinot 19 miljonus eiro. Pēc Šadurska vārdiem, pašvaldībās, kur ir notikusi skolu reorganizācija, pedagogu algas būšot ievērojami lielākas par 710 eiro par slodzi un varētu būt robežās no 750 līdz nedaudz vairāk par 800 eiro par slodzi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+