Izglītība

Vai būs Kārļa Ulmaņa universitāte?26

Foto – LETA

Jau 20. februārī Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Konvents lems, vai vienai no valsts senākajām, lielākajām un nozīmīgākajām augstskolām būtu jāmaina nosaukums. Versijas, kāds varētu būt jaunais LLU nosaukums, ir vairākas – Dzīvības zinātņu universitāte, Biotehnoloģiju universitāte, Kārļa Ulmaņa universitāte vai Jelgavas Universitāte. Taču vispirms lēmums jāpieņem par to, vai vispār vajag jaunu nosaukumu, un tikai pēc tam varētu sākties šķēpu laušana par to, kāds tas varētu būt.

Spriež par jaunām studiju programmām

LLU rektore Irina Pilvere stāsta, ka par iespējamu jaunu universitātes nosaukumu LLU vadība spriež, domājot, kādai jābūt LLU 2015. – 2020. gadu darbības stratēģijai. Kaut arī tai būtu jāstājas spēkā jau šogad, pagaidām dokumenta izstrāde ir tikai sākumstadijā. Domājot par universitātes nākotni, LLU vadība nosaukusi 27 jomas, kurās LLU jau ir spēcīga vai vēlētos tāda būt. Secināts, ka augstskola vēlētos būt spēcīga arī virzienos, kuros tai patlaban nav studiju programmu. Piemēram, akvakultūrā, kas sagatavotu augstākā līmeņa speciālistus zivsaimniecībā, vai bioenerģijā, kas ir jauna nozare. Būtiski, ka minētās jomas nepiedāvā neviena cita Latvijas augstskola, līdz ar to LLU jaunās ieceres nepārklājas ar citu augstskolu piedāvājumu. Taču LLU gribētu kļūt spēcīgāka arī vides izglītības jomā, ko dažādās programmās gan piedāvā arī citas augstskolas. I. Pilvere uzsver arī to, ka LLU jaunās ieceres augstskolu nenovedīs no specializācijas takas. Kā zināms, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) uzskata, ka augstskolām būtu jāspecializējas. “Ieviešot jaunas studiju programmas, LLU kļūtu tautsaimnieciski vēl nozīmīgāka,” teic rektore.

Savukārt LLU studentu pašpārvaldes vadītājs Kristaps Feldmanis ir atturīgs pret augstskolas vadības plāniem. Viņš uzskata, ka LLU vispirms būtu jāceļ esošo studiju programmu kvalitāte un tikai pēc tam jādomā par jauniem piedāvājumiem. LLU studiju prorektors un arī Attīstības fonda valdes priekšsēdētājs Kaspars Vārtukapteinis toties teic, ka ir iespējams vienlaikus celt esošo studiju programmu kvalitāti un veidot jaunas. Protams, tas nav viegli un jo sevišķi jāgādā par to, lai universitātei būtu atbilstoši, profesionāli mācībspēki gan esošajām, gan jaunajām programmām. “Dzīve ir dinamiska, un, ja darba tirgū parādās vajadzība pēc jauniem speciālistiem, ir jāiet laikam līdzi un tādi jāgatavo,” norāda prorektors.

Stratēģijai jābūt gatavai līdz 1. jūlijam, un tā jāapstiprina augstskolas senātam, kas ir šaurāka institūcija nekā konvents. Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta vietniece Laura Treimane uzver, ka LLU vislabākais attīstības ceļš būtu piedāvāt plašākas, dziļākas un kvalitatīvākas ar lauksaimniecību saistītās studiju programmas, iespējams, atsakoties no studiju programmām sociālo zinību jomā.

Savukārt Zemkopības ministrijas Starptautisko lietu un stratēģijas analīzes departamentā sagatavotā atbilde ir nekonkrēta un pauž vien to, ka augstskolai ir tiesības pašai lemt gan par stratēģiju, gan nosaukumu. Pēc atbildes gan var spriest, ka ZM atzīst: LLU vairs nav tikai lauksaimniecības augstskola.

Līdz ar jauno studiju programmu ieviešanu nosaukuma maiņa it kā būtu loģiska. Arī I. Pilvere uzsver, ka lauksaimniecība procentuāli kļūst aizvien mazāka daļa no LLU piedāvājuma. Nosaukuma maiņai gan būtu vēl kāds iemesls: demogrāfiskās bedres dēļ rūk studentu skaits un LLU vadība pieļauj, ka daļu potenciālo studētgribētāju atbaida lauksaimniecības vārds nosaukumā. “Tas rada priekšstatu, ka te ir tikai lauksaimniecība, kaut LLU ir būvniecības, ekonomikas, uzņēmējdarbības, loģistikas programmas,” tā I. Pilvere.

Sekojot ārvalstu piemēram

Gan I. Pilvere, gan K. Vārtukapteinis norāda: arī citās valstīs lauksaimniecības universitātes mainījušas nosaukumu, atsakoties no lauku pieminēšanas. Risinājumi bijuši dažādi. Piemēram, Igaunijas Lauksaimniecības universitāte kļuvusi par Dzīvo zinātņu universitāti. Kauņas Lauksaimniecības universitāte nolēmusi vairs nosaukumā neminēt jomas, kurās augstskola darbojas, un nosaukta Lietuvas valstsvīra Aleksandra Stulginska vārdā. Citas augstskolas min nosaukumā tikai pilsētu, kurā atrodas. Tāpēc LLU tiek apsvērts Jelgavas Universitātes nosaukums, ko atbalstītu arī K. Vārtukapteinis. Viņš atgādina: sākotnēji augstskolas nosaukums bija Jelgavas Lauksaimniecības akadēmija un tikai pēc Otrā pasaules kara, kad augstskola kādu laiku atradās Rīgā, tā pārtapa par Latvijas Lauksaimniecības akadēmiju. K. Vārtukapteinis atminas arī, ka akadēmijas pārsaukšana par universitāti tāpat nebija viegla. Konvents par to lēmis divās sēdēs karstās diskusijās, un daļa tā locekļu ar lēmumu palikuši neapmierināti.

Tātad augstskolas nosaukums jau mainīts vairākkārt. Tāpat mainīti fakultāšu nosaukumi, piemēram, Lauksaimniecības mehanizatoru fakultāti pārdēvējot par Tehnisko fakultāti.

Taču LLU ir arī zīmols, un, izdzirdot jaunu nosaukumu, daudzi varētu jautāt: “Kas tā tāda?” I. Pilvere atzīst, ka nosaukuma maiņa saistās ar dažiem riskiem un “būs ļoti nopietns solis”. K. Vārtukapteinis arī neslēpj, ka daudziem, kuri mācījušies LLU, šis nosaukums ir svēts, kaut gan senākie absolventi to joprojām dēvē par akadēmiju.

IZM pārstāve L. Treimane arī norāda, ka ar lauksaimniecību saistītās zinātnes vienmēr bijis LLU kodols, tā bijusi un ir īpaša tieši tāpēc, ka ir vienīgā šāda augstskola Latvijā. IZM nevar augstskolai ļaut vai neļaut mainīt nosaukumu, tomēr pēc L. Treimanes teiktā varēja noprast, ka IZM nostāja ir: LLU to nevajadzētu darīt. Katrā ziņā Dzīvības zinātņu universitātes nosaukums tai noteikti nederētu, jo tajā nevar studēt bioloģijas, ķīmijas, fizikas studiju programmās. I. Pilvere apliecināja, ka šajā ziņā LLU nemaz negrasās konkurēt ar citām universitātēm, kaut gan, piemēram, agronomi un veterināri nevar iztikt bez bioloģijas un ķīmijas.

Ja Konvents lems mainīt LLU nosaukumu, būs jāizdara izmaiņas LLU satversmē, kas savukārt būs jāapstiprina Saeimai. Ja LLU būs jauns nosaukums, samērā garā juridiskā procesa dēļ tas stāsies spēkā tikai 2016. gadā. K. Feldmanis saka: šobrīd izskatās, ka vairākums Konventā būs pret nosaukuma maiņu. Tieši tāpēc viņš arī līdz šim nav domājis, kāds varētu būt LLU jaunais nosaukums. Arī LLU profesore Irina Arhipova, kura vēl pērn konkurēja ar I. Pilveri par LLU rektora amatu, teic: “Vispirms būtu jāapstiprina jauna LLU stratēģija, un tikai pēc tās pieņemšanas vajadzētu lemt par universitātes nosaukuma maiņu, ja vispār tāda nepieciešamība rastos. Pašreizējā situācija, kad tiek piedāvāts lemt par nosaukuma maiņu, nepiedāvājot konkrētu nosaukumu, pēc tam par konkrētu nosaukumu un kopējo LLU vīziju un stratēģiju, man šķiet, neloģiska.”

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Atcelti LU prorektoru ilgie atvaļinājumi 1
2 dienas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Augstākās izglītības bizness: kurš “apgroza” miljonus?
3 dienas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Pedagoģiju studējušo daudz, bet skolotāju – maz 1
4 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Sociālās mājas būvniekus Bolderājā pārsteidz uzietā padomju armijas munīcijas noliktava
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
IeM kategoriski noraida “Tele2” pārmetumus par it kā negodprātīgu rīcību iepirkuma procedūrā
5 stundas
LE
LETA
Sports
Svarcēlājs Griškovs par aizliegto vielu lietošanu saņem četru gadu diskvalifikāciju
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Naktī Purvciema iedzīvotājs sēž uz vakts un pieķer riepu dūrēju 1
3 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Koalīcijā runāšana caur puķēm tāpat neko nedod
8 stundas