×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
11. februāris, 2015
Drukāt

Vai būs Kārļa Ulmaņa universitāte? (26)

Foto - LETAFoto - LETA
Fakti

Konvents saskaņā ar LLU satversmi ir augstskolas personāla pilnvarota augstākā koleģiālā pārstāvības, vadības un lēmējinstitūcija. Konventu uz trim gadiem ievēlē LLU struktūrvienības, aizklāti balsojot. Konventā ievēlēti 160 akadēmiskā personāla pārstāvji, 50 studējošo pārstāvji un 30 vispārējā personāla pārstāvji.

Jau 20. februārī Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Konvents lems, vai vienai no valsts senākajām, lielākajām un nozīmīgākajām augstskolām būtu jāmaina nosaukums. Versijas, kāds varētu būt jaunais LLU nosaukums, ir vairākas – Dzīvības zinātņu universitāte, Biotehnoloģiju universitāte, Kārļa Ulmaņa universitāte vai Jelgavas Universitāte. Taču vispirms lēmums jāpieņem par to, vai vispār vajag jaunu nosaukumu, un tikai pēc tam varētu sākties šķēpu laušana par to, kāds tas varētu būt.

Spriež par jaunām studiju programmām

LLU rektore Irina Pilvere stāsta, ka par iespējamu jaunu universitātes nosaukumu LLU vadība spriež, domājot, kādai jābūt LLU 2015. – 2020. gadu darbības stratēģijai. Kaut arī tai būtu jāstājas spēkā jau šogad, pagaidām dokumenta izstrāde ir tikai sākumstadijā. Domājot par universitātes nākotni, LLU vadība nosaukusi 27 jomas, kurās LLU jau ir spēcīga vai vēlētos tāda būt. Secināts, ka augstskola vēlētos būt spēcīga arī virzienos, kuros tai patlaban nav studiju programmu. Piemēram, akvakultūrā, kas sagatavotu augstākā līmeņa speciālistus zivsaimniecībā, vai bioenerģijā, kas ir jauna nozare. Būtiski, ka minētās jomas nepiedāvā neviena cita Latvijas augstskola, līdz ar to LLU jaunās ieceres nepārklājas ar citu augstskolu piedāvājumu. Taču LLU gribētu kļūt spēcīgāka arī vides izglītības jomā, ko dažādās programmās gan piedāvā arī citas augstskolas. I. Pilvere uzsver arī to, ka LLU jaunās ieceres augstskolu nenovedīs no specializācijas takas. Kā zināms, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) uzskata, ka augstskolām būtu jāspecializējas. “Ieviešot jaunas studiju programmas, LLU kļūtu tautsaimnieciski vēl nozīmīgāka,” teic rektore.

Savukārt LLU studentu pašpārvaldes vadītājs Kristaps Feldmanis ir atturīgs pret augstskolas vadības plāniem. Viņš uzskata, ka LLU vispirms būtu jāceļ esošo studiju programmu kvalitāte un tikai pēc tam jādomā par jauniem piedāvājumiem. LLU studiju prorektors un arī Attīstības fonda valdes priekšsēdētājs Kaspars Vārtukapteinis toties teic, ka ir iespējams vienlaikus celt esošo studiju programmu kvalitāti un veidot jaunas. Protams, tas nav viegli un jo sevišķi jāgādā par to, lai universitātei būtu atbilstoši, profesionāli mācībspēki gan esošajām, gan jaunajām programmām. “Dzīve ir dinamiska, un, ja darba tirgū parādās vajadzība pēc jauniem speciālistiem, ir jāiet laikam līdzi un tādi jāgatavo,” norāda prorektors.

Stratēģijai jābūt gatavai līdz 1. jūlijam, un tā jāapstiprina augstskolas senātam, kas ir šaurāka institūcija nekā konvents. Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta vietniece Laura Treimane uzver, ka LLU vislabākais attīstības ceļš būtu piedāvāt plašākas, dziļākas un kvalitatīvākas ar lauksaimniecību saistītās studiju programmas, iespējams, atsakoties no studiju programmām sociālo zinību jomā.

Savukārt Zemkopības ministrijas Starptautisko lietu un stratēģijas analīzes departamentā sagatavotā atbilde ir nekonkrēta un pauž vien to, ka augstskolai ir tiesības pašai lemt gan par stratēģiju, gan nosaukumu. Pēc atbildes gan var spriest, ka ZM atzīst: LLU vairs nav tikai lauksaimniecības augstskola.

Līdz ar jauno studiju programmu ieviešanu nosaukuma maiņa it kā būtu loģiska. Arī I. Pilvere uzsver, ka lauksaimniecība procentuāli kļūst aizvien mazāka daļa no LLU piedāvājuma. Nosaukuma maiņai gan būtu vēl kāds iemesls: demogrāfiskās bedres dēļ rūk studentu skaits un LLU vadība pieļauj, ka daļu potenciālo studētgribētāju atbaida lauksaimniecības vārds nosaukumā. “Tas rada priekšstatu, ka te ir tikai lauksaimniecība, kaut LLU ir būvniecības, ekonomikas, uzņēmējdarbības, loģistikas programmas,” tā I. Pilvere.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Vecais komunists Lembergs Atbildēt

  Universitāti būtu jānosauc vecā komunista Augusta Brigmaņa vārdā. Var arī par godu vecajai komunistei Laimdotai Straujumai.

 2. Latvijas lauksaimniecibas universitate, tatad LLU, ir loti labs un merktiecigs nosaukums. So nosaukumu
  vajadzetu katra zina paturet!

 3. Neko nevajag sacukot.Labs nosaukums.
  Nekeraties klat tam kam nevajag.

 4. Zīmols ir bijis LLA. Nebija arī nekādas vajadzības visas Latvijas mācības iestādes pārdēvēt par universitātem. LLA ir bijusi ļoti augstā līmenī, ar spēcīgu profesūru, liela daļa no tās saglabājusies pat no Ulmaņa laikiem. Pasniegšana gāja pārsvarā latviešu valodā, kas padomijā ir bijis retums. Krievi, varējuši kārtot ieskaites arī krieviski. Neviens tam lielu vērību nepievērsa. Rektors tikai bijis ielikts no Maskavas. Man liekās ka beigās ari viņš kaut ko buldurējis latviski. Raustīt nosaukumu ir slikta gaume. Jūrnieki uzskata, ka ja kuģim pamaina nosaukumu – viņš ies bojā. Kā arī medz teikt “Labāks ir labā ienaidnieks.”

 5. Pilnīgi noteikti esmu pret nosaukuma maiņu! Diemžēl rektorei ir vienaldzīgs studentu viedoklis. Ja viņa ir ko ieņēmusi galvā, tad vairs neatkāpsies.

  • Kurš tev piešķīris tiesības runāt visu studentu vārdā? Es, piemēram, būtu par Jelgavas Universitātes nosaukumu. Kāds ITFam vai ESAFam sakars ar lauksaimniecību? Mežinieki arī nav lauksaimnieki. Pārtikas tehnologi, būvnieki….

 6. Par Pilveri biju labākās domās. Tomēr šis ierosinātais muļķīgais pasākums skaidri parāda, ka kundzei rektora nasta ir daudz par smagu.

 7. Latvijas valsts nodevēja vārdā nosaukt mācību iestādi?!

 8. Godātai rektorei derētu ķerties pie savu tiešo pienākumu izpildes, nevis imitēt aktīvu darbošanos. Vēl jaukāk būtu, ja atcerētos LAD laikus, un saprastu, ka par visu kādreiz nākas atbildēt. Mācību iestāžu nosaukumi ir viņu zīmols. Ja kāda firma maina zīmolu, tas parasti ir signāls, ka kaut kas nav labi.Bet ko gan var prasīt no visvājākās fakultātes bijušās dekānes.

 9. Tā ir: LLU dāmām un kungiem nav ko darīt.
  Vairs nepatīk strādāt ar studentiem?
  Pārāk viegla maize?

 10. Man patika šī akadēmija, un pilsēta, kad tur studēju. Kārļa Ulmaņa akadēmija – manuprāt, tas būtu lieliski. Kāpēc tika pārdēvēta par universitāti, man nav saprotams.

 11. Man patika šī akadēmija, un pilsēta, kad tur studēju. Kārļa Ulmaņa akadēmija – tas būtu lieliski manuprāt. Bet tas,kāpēc tika pārdēvēta par universitāti, man nav īsti saprotams.

 12. Kāpēc blakus komentāriem acīs uzbāzīgi lec tanks??? Un pie tam vēl uzraksti krievu valodā! Ar bezmaksas spēlēm krievu gaumē propagandējat karu? Lūdzu,atbildiet šeit- komentāros!

 13. Mans priekšlikums “Mītavas Universitāte”

 14. šķiet LLU kungiem nav ko darīt… Vēl nesen visiem bija labi ”pasniedzēji”, kurus drīz aizstāja ar ”mācībspēkiem”. Diezgan smieklīgi izklausās. Tagad rotaļas turpinās- nepietika ”akadēmijas” maiņa pret ”universitāti”,nu ir pienācis brīdis, kad Lauksaimniecību pārstāvoša augstskola nelepojas ar vārdu ”lauksaimniecība”. Kur mēs ejam, kungi?

 15. Jau pagājuši 52 gadi,kopš beidzu Latvjas Lauksaimniecības Akadēmiju,iegūstot inženiera-mehaniķa,bet dzīves biedre inženiera-tehnologa profesiju.Visu savu apzinīgo mūžu esmu lepojies ar šo mācību iestādi,jo šeit varēja/ceru,ka arī patlaban/ iegūt,tiešām akadēmisku visplašākā nozīmē.Nav noslēpums,ka Latvijā nebija tādas tautsaimniecības nozares,kuras ne tuvu nebija saistītas arlauksaimniecību.strādāja LLA absolventi.Jau iepriekšējā nosaukumu maiņa īsti nepiestāvēja LLA.Loti žēl, ka revolūcionārā jaunatne vēlā nocist latviešu tautas dzīvības koka/lauksaimniecības/saknes.Lai arī kā mēs censtos pārveidot mūsu dzīves veidu,zeme ir un būs mūsu barotāja!Jatiešām ir tāda nepieciešamība mainīt nosaukumu,tad vajadzētu nopietni padomāt par saturu.Mācību iestādē jākoncentrē zināššanas,mācību spēki,kas nodrošinātu augsti kvalificētu tautsaimniecības speciālistu sagatavošanu,kuru mums praktiski nav.Mē visi vēlamies tautsaimnieku prezidenta,premjera un citu vadītāju krēslos.Latviešu tauta atcerās tikai vienu nacionālpatrotisku tautsaimnieku-Kārli Ulmani.Tādēļ es ieteiktu jauno nosaukumu KĀRĻA ULMAŅA JELGAVAS UNIVESITĀTE.

  • Atcēros, kā 1939.gadā Ulmanis ļāva krieviem izveidot kara bāzes ar “zaļajiem cilvēciņiem” un atceros, kā 1940.gadā Ulmanis atļāva okupēt Latviju un nedeva pavēli pretoties.

 16. Pirmajā brīdī man – kurš arī kādreiz mācījies šajā augstskolā (toreiz LLA) rodas protests pret vārda “lauksaimniecības” noniecināšanu, Un vēsture un atmiņas un t.t….. Taču, ja padomā, tad, iespējams, tiešām lielai daļai jaunatnes šis vārds var būt izšķirošs lēmuma pieņemšanā, jo LLU jau sen māca ne tikai lauksaimniecību – tāda ir mūsdienu realitāte. Domāju, ka, ja nosaukumu mainīt, tad uz “Jelgavas universitāte”. Uzskatu, ka Ulmaņa vārdu augstskolai nevajadzētu dot,..saprotu, ka lielai daļai,…hmmm,..teiksim diplomātiski- vienkāršo latviešu cilvēku tas patiktu, taču daudzu un saprotamu iemeslu dēļ tas nebūtu īsti pareizi. Un apstākļos, kad ir tik liela studiju vietas izvēle, tas varētu atbaidīt demikrātiski un eiropeiski domājošus jauniešus.

 17. vajag,lai varētu rektoru pārvēlēt vēl uz diviem termiņiem,tad nosaukums ir jāmaina.Tieši kā bija ar Medicīnas akadēmiju-pārkristīja par RSU un vecie vēži turpina dzīvot zaļi,hi-hi,,

 18. Esmu šokā! Kopš kura laika vārds “lauksaimniecība” Latvijā ir kļuvis atbaidošs?

 19. Karla Ulmana universitate ? Atbildēt

  Prezidents kurs atdeva Latviju Stalinam bez saviena, bez pat vismazaka protesta nav pelnijis tadu godinasanu, vienalga kas vins butu bijis pagatne! Kad klust par diktatoru, vairs nav jaklausas uz citu padomiem jo pats esi visgudrakais… un ta tas ari bija ar Lielo Karli.

  • Jāņonkols no laukiem Atbildēt

   Tā var teikt tikai cilvēks vai nu bilnīgi politisks analfabēts, vai vislielākais Latvijas ienaidnieks. Pat vēsturnieki ir atzinuši, ja būtu pretojušies, tad Latvijā latviešu vairs nebūtu. Tad krievi pilnā rīklē bļautu, ka K. U. iedzina Latviju drošā nāvē. Nebūtu pretojušies, nevienu nebūtu aiztikuši. Un Tādi diletanti pirmie arī tad nosodītu K.U.

   • Nu diplomātiski jau varēja darboties ,paziņot ka valsts tiek okupēta un atkāpties un loģiski būtu emigrēt. Lai nu tāpat mēs saprotam,ka bija okupācija ,juridiski nekādas okupācijas nebija. Tagad var strideties cik patīk juridiski okupācijas nebija ,lai gan faktiski bija, taču to Putinam neiestāstisi.

   • Artūrs Malta LZS priekšsēdētājs Atbildēt

    Labāk vienā no esošo boļševiku vārdā!
    Piemēram Augusts Kirhenšteins vai zemkopības ministrs Jānis Vanags, kas 1940. gada 27 . jūlija izdeva rīkojumu pagasta valdēm sastādīt sarakstu par tautas ienaidniekiem!!!
    Varbūt labāk Ļeņina vārdā???

   • Vistīrākā spekulācija. Kas būtu, ja būtu. Somi pretojās, un nekas, dzīvo labāk par latviešiem, un uz īrijām nevajaga braukt.

Draugiem Facebook Twitter Google+