×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
22. novembris, 2012
Drukāt

Vai būvkompānijām pietiek darbinieku, augot celtniecības apjomiem?

Rolands Orlovskis, 
SIA “Selva būve” valdes priekšsēdētājs: 
”Trūkst gan mazkvalificēta, gan kvalificēta darbaspēka. Ja situācija neuzlabosies, tad jau drīzumā būvkompānija darba apjomus nevarēs veikt tieši darbaspēka trūkuma dēļ. Viens no strādājošo deficīta iemesliem jau ir zināms – cilvēki devušies peļņā uz ārzemēm.

 

Vienlaikus šobrīd no valsts puses pietrūkst vienotas politikas un rīcības, lai aizbraucējiem skaidrotu un informētu par šā brīža darba iespējām Latvijā. Šobrīd būvniecībā kvalificēti strādnieki un inženiertehnisko profesiju pārstāvji var nopelnīt konkurētspējīgu algu un vienlaikus būt kopā ar savām ģimenēm. Otra problēma – nepietiekami tiek popularizēta tādu profesiju priekšrocības kā galdnieki; krāsotāji; elektriķi. Arodvidusskolu un profesionālo vidusskolu reputācija ir zema. Valsts izglītības politikai ir jābūt orientētai uz šo profesiju prestiža celšanu.”

 

Māris Slaņķis, 
SIA “MG Būvnieks” valdes loceklis: 
”Pieaugot būvniecības apjomam, esam spiesti meklēt papildu kadrus. Sākotnēji tiek apzināti bijušie darbinieki, ja ar to nepietiek, tad meklējam ar esošo darbinieku, paziņu starpniecību un tikai pēc tam ķeramies klāt sludinājumiem. Salīdzinoši labs palīgs ir Nodarbinātības valsts aģentūra, kas informē darba meklētājus par mūsu piedāvātajām vakancēm. Jaunu kadru iesaiste darbā nav ātrs process, jāveic pamatīga atlase, lai atrastu strādāt gribošus un varošus speciālistus. Liela daļa no jaunpienācējiem ir vāji – nav izglītības, nav pieredzes. Patiesībā no visiem, kas piesakās, tikai aptuveni trešā daļa ir derīgi. Mūsu kompānijas būvniecības apjomi šobrīd nav tik lieli, lai apgalvotu, ka ir iestājies kritisks darbaspēka deficīts. Iespējams, nākotnē šāda problēma būs, tomēr pagaidām pietiek ar vietējiem resursiem. Bet, nenoliedzami, uzskatu, ka būtu valstiskā līmenī jāstrādā pie tā, lai veicinātu aizbraukušo atgriešanos. Jau šobrīd mūsu uzņēmumā ir vairāki darbinieki, kas pastrādājuši kādu laiku ārzemēs, atgriezušies un turpina strādāt mūsu kompānijā.”

 

Igors Peretjagins, 
SIA “Konvent Riga” būvdarbu vadītāja palīgs: 
”Objektu ir daudz, un tāpēc trūkst kvalificētu speciālistu. Ļoti jūtams, ka daudzi labi meistari aizbraukuši peļņā uz ārzemēm. Piemēram, visgrūtāk atrast plaša profila būvniecības meistarus, kam ir prasmes un zināšanas, lai darbotos jebkurā būvniecības posmā. Ar mazkvalificētiem darbiniekiem gan nav sevišķu problēmu. Par kvalificētiem meistariem gan šobrīd jācīnās un cītīgi jāmeklē. Cenšamies iztikt ar tiem, kas ir, meklējam ar paziņu, kolēģu starpniecību. Esam atguvuši diezgan daudz arī savu bijušo meistaru, kuri jau bija devušies peļņā uz ārvalstīm. Vienīgais veids, kā izdevās viņus atvest atpakaļ uz Latviju, bija nodrošinot labus apstākļus – labu algu un darbu.”

 

Dace Upeniece, 
SIA “RBS SKALS Būvsabiedrība” personāldaļas vadītāja: 
”Labus un kvalificētus speciālistus atrast nav viegli, tomēr pagaidām vēl iztiekam ar vietējiem kadriem. Visgrūtāk atrast ir nesošo konstrukciju montētājus, betonētājus, armatūras stiegrotājus un inženiertehniskos speciālistus tādās jomās kā elektromontāža, ūdensvadu un kanalizācijas, gāzes un vēdināšanas sistēmu montāža. Šīs profesijas apgūt ir sarežģītāk un arī darbs ir daudz atbildīgāks. Mazākas problēmas ir tieši ar mazāk kvalificētiem darbiniekiem, piemēram, apdares meistariem. Ir ļoti skumji, ka Latvijā vēl joprojām neviena profesionālā skola neapmāca betonētājus – šādi speciālisti ir ļoti vajadzīgi.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+