Lasītāju viedokļi

Vai cilvēki pēkšņajā karstumā uzvedas saprātīgi?
 0

Foto – LETA

Ilze Bukša, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste:
 “Tā patiesi var jautāt, jo redzams, ka periodā, kad saule visaktīvākā – laikā starp pulksten 11 un 15 dienā, pludmales ir pilnas ar cilvēkiem, arī maziem bērniem. Jājautā, vai šie cilvēki nepārvērtē savas spējas.

Izsaukumu skaits gan pagaidām nav īpaši liels, jo karstums tikai nupat sācies, tomēr sestdien bija desmit izsaukumi pie cilvēkiem, kuri cietuši no karstuma, un puse no tiem bija bērni. Jāatceras, ka pavisam maziem bērniņiem ratiņos nepiekļūst vējš un viņi paši nevar nekādi izvairīties no karstuma, noejot ēnā vai padzeroties, kā to var izdarīt pieaugušais. Mazliet lielākiem bērniem noteikti nepieciešamas galvassegas un pietiekami jādzer ūdens. Tāpat karstumu izjūt vecie cilvēki, turklāt ne jau tikai ārā, bet arī mājās, dzīvokļos, tādēļ tos labāk izvēdināt agrā rītā un dienā turēt ciet biezos aizkarus. Noteikti vajadzētu atcerēties par gulošajiem cilvēkiem un tiem, kuriem ir kāda hroniska kaite. Daudzi nevar izvairīties no karstuma tādēļ, ka strādā uz lauka, – ik gadu mums ir izsaukumi arī tādēļ, ka cilvēki, strādājot ar traktoru, kabīnē pārkarsuši. Protams, bieži no šāda darba karstumā nevar izvairīties, bet, ja vien tas iespējams, laba prakse būtu strādāt agrāk rītā un vēlāk pievakarē – tā dara daudzi ceļu būves uzņēmumi, kuru darbinieki tāpat ļoti pakļauti laika apstākļiem. Protams, jāuzmanās arī pie ūdeņiem, īpaši piemājas dīķos un citās nereģistrētās pludmalēs – sestdien jau piedzīvojām pirmos nāves gadījumus noslīkstot.”

 

Andris Kraulis, 
Jūrmalas glābšanas dienesta vadītājs: 
”Pludmalēs jau ir pirmie peldētāji, un mēs ļoti priecājamies, ka iestājies silts laiks un mums ir apmeklētāji. Pagaidām visi uzvedas saprātīgi, kaut gan vēl pirms peldsezonas sākuma Bulduros sastapām iereibušu peldētāju. Jāatgādina – 70 procenti negadījumu uz ūdens notiek tieši alkohola reibumā. Tāpat uztrauc, ka ūdenī manāms vairāk bērnu nekā pieaugušo, kaut gan pieaugušajam būtu jāatrodas starp bērnu un dziļo ūdeni. Ik pa laikam atgādinām, ka nevajadzētu karstajā periodā nepārtraukti uzturēties saulē, bet to jau ziņo visi mediji, un nav bijis neviens, ar kuru par šo jautājumu vajadzētu diskutēt. Protams, vienmēr der atgādināt, ka nevajag peldēt aiz bojām, vēlams peldēt paralēli krastam, kā arī to, ka bērniem, ejot ūdenī, noteikti nepieciešami piepūšamie uzroči, turklāt jāseko līdzi to stāvoklim, jo sāļajā ūdenī un saulē tie ātri bojājas. Nupat šajā nedēļas nogalē redzēju tipisku kļūdu – kāds tēvs meitiņai peldriņķi vilka pāri gurniem –, bet, ja ar to ūdenī apmetas, bērns saviem spēkiem vairs nevar pagriezties pareizi.”

 

Lija Sirmā, 
veterinārārste:
 “Karstumā nevajadzētu aizmirst arī par četrkājainajiem draugiem – pie mums Dzīvnieku veselības centrā jau nokļuvuši pirmie pārkarsušie dzīvnieki. Vēlams viņus vispār nevest mašīnā bez kondicioniera un nekādā ziņā neatstāt stāvošā mašīnā – noteikti ne tiešā saulē un nekādi ne ilgāk par piecām minūtēm. Ja tomēr mašīnai kondicioniera nav un suns noteikti kaut kur jāved, jānodrošinās ar pietiekamu daudzumu ūdens un ik pēc brīža jāapstājas, izlaižot dzīvnieku pastaigāties. Ja jūtams, ka suns jau pārkarsis, viņam jāuzlej auksts ūdens. Tāpat arī pastaigā suni labāk būtu vest no rīta vai vakarā, nevis pa dienas vidu. Protams, ir šķirnes – mopši, franču buldogi un citi ar strupajiem deguniem –,
kas īpaši jutīgas pret karstumu, tādēļ jāpieskata sevišķi rūpīgi.”

 

 

Fakti

* Svētdien ārstniecības iestādēs nogādāti 24 “Nordea” Rīgas maratona dalībnieki, četriem konstatētas vieglas traumas, savukārt 20 dalībniekiem – ķermeņa pārkaršana.

* Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests sestdien sniedzis palīdzību desmit cilvēkiem, kuriem karstā laika dēļ kļuvis slikti. Pieci no cietušajiem bija bērni. Astoņi karstumā cietušie nogādāti slimnīcā.

* Trīs negadījumi fiksēti uz ūdens. Liepājā jūrā noslīcis 12 gadus vecs zēns. Latgalē ezerā noslīcis 54 gadus vecs vīrietis, kurš neuzmanīgi lēcis no tiltiņa, savukārt Zemgalē piemājas dīķī noslīcis 39 gadus vecs vīrietis.

* No sestdienas vēja brāzmām cietusi 21 gadus veca rīdziniece, kuru stiprais vējš pārsteidza, pastaigājoties Biķernieku mežā

* Septiņi cilvēki sestdien cietuši negadījumos ar divu riteņu braucamajiem.

AVOTS: LETA

 

 

LA.lv