×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
29. decembris, 2016
Drukāt

Vai jādzīvo suņu būdā? Iedzīvotājus spiež deklarēties dārza mājiņās (37)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Decembrī “LA” redakcijas pastā saņemto pensionēto rīdzinieku vēstuli varēju uzreiz iemest papīrkurvī, jo anonīma. Neiemetu, jo tajā aprakstītais absurds skar tūkstošiem citu Latvijas iedzīvotāju, kuri savulaik galvaspilsētai tuvējo novadu teritorijās uzcēluši nelielas dārza mājiņas un vasarnīcas, kurās pavada vien dažus vasaras mēnešus vai pat vēl īsāku laiku.

 

Būdiņa vērtīgāka par dzīvokli

Šā gada pavasarī jau rakstīju par pensionēto rīdzinieci Liliju Eglīti, kurai par 46 kvadrātmetru dārza mājiņu Dārziņos pērn bija jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis 16,72 eiro apmērā. Bet šogad jau 125,40 eiro jeb gandrīz astoņas reizes vairāk nekā pērn. Kopā ar nodokli par 756 kvadrātmetriem zemes – 278,70 eiro.

Līdzīgas nodokļa summas nosauc rīdzinieki – dārza mājiņu īpašnieki Carnikavas novadā. Agrāk par necilu, no kokmateriāliem būvētu ēku kopā ar aptuveni 600 līdz 1000 kvadrātmetru zemes gabalu maksājuši ap 150 eiro, bet šogad nodoklis ir gandrīz divreiz lielāks – pāri par 300 eiro.

Par šādām būdiņām bez labiekārtojuma, ieskaitot nodokli par zemi, pašlaik jāmaksā aptuveni 300 eiro gadā. Tas ir aptuveni 10 reižu lielāks nekā nodoklis, piemēram, par labiekārtotu (ap 50 kvadrātmetru) divu istabu dzīvokli 50. gadu beigās celtā sērijveida namā Pļavnieku mikrorajonā.

Pretēji valdības publiskajiem solījumiem līdzsvarot nodokļu slogu, gādājot par taisnīgu nodokļu politiku, Carnikavas novadā vietējā vara paveikusi visu, lai šie solījumi nepiepildītos. Kopš šā gada 1. janvāra ar vairākkārt lielāku nodokli apliek visus tos mājokļus, ieskaitot pieminētās dārza mājiņas un vasarnīcas, kurās neviens nav deklarējis savu pastāvīgo dzīvesvietu.

 

Kā var deklarēt, ja nevar dzīvot?

Rīdzinieki – dārza mājiņu un vasarnīcu īpašnieki Carnikavas novadā – norāda, ka ēkas nav piemērotas pastāvīgai dzīvošanai. Jau būvniecības ieceres laikā tās šādam nolūkam nemaz nav bijušas paredzētas. Šajās no koka celtajās, dažviet jau laika zoba iegrauztajās ēkās nav apkures, kanalizācijas, logu rāmji ir tikai vienā kārtā bez siltumizolācijas. Lai ziemā neaizsaltu ūdens caurules, ūdensapgāde ir tikai no maija līdz septembrim. Kā ironiski piebilst manis uzrunātie rīdzinieki, tikpat labi tad varētu deklarēt pastāvīgo dzīvesvietu vistu kūtī vai suņu būdā.

Tāpēc pilnīgi pamatoti jautā: “Kā varam deklarēt dzīvesvietu tur, kur pastāvīgi dzīvot nemaz nav iespējams?!”

Deklarēšanās nolūks ir norādīt cilvēka pastāvīgo dzīvesvietu, lai vietējā pašvaldība, Valsts ieņēmumu dienests vai citas valsts pārvaldes iestādes var nosūtīt viņam svarīgus paziņojumus, tostarp par nodokļa maksājumiem. Bet ar šo aptuveni astoņas reizes lielāku nodokli pašvaldības spiež iedzīvotājus pārkāpt Dzīvesvietas deklarēšanas likumu. Lai izbēgtu no lielāka nodokļa, sniegt pašvaldībām nepatiesas ziņas, proti, deklarēt pastāvīgo dzīvesvietu tur, kur pastāvīgi dzīvot nav iespējams.

 

Ministrijā nekomentē

Šā absurda cēlonis slēpjas 2009. gadā izdotajos un 2012. gadā pārgrozītajos būvju klasifikācijas noteikumos. Pēc tiem viena dzīvokļa mājām pieder visas vasarnīcas ar koka ārsienām un dārza mājas ar kopējo platību, lielāku par 40 kvadrātmetriem. Viena dzīvokļa mājas tagad ir arī tās dārza mājas, kuras galvenokārt izmantojamas vasarā, ar dažādu materiālu ārsienām un ar kopplatību līdz 40 kvadrātmetriem.

Ekonomikas ministrijā atsakās no komentāriem par nodokļiem, ar kuriem pašvaldībās apliek dārza mājiņas un vasarnīcas. Vien teic, ka, pēc būvju klasifikācijas noteikumiem, visas ēkas iedala pēc to izmantošanas veida. Tās, kurās var dzīvot cilvēki, kaut arī būtu domātas tikai atpūtai vasarā, nekur citur nevarot pieskaitīt kā vien apdzīvojamām ēkām. Tāpēc neesot svarīgi, vai dzīvojamo ēku tās īpašnieks izmanto visu gadu vai tikai vasaras mēnešos.

Pievienot komentāru

Komentāri (37)

 1. si valsts ir pilnigi degradejusies.Pat VID nevar piedzit 10 miljardu nodoklu paradus no firmam.Bet no tautas pedejos grasus izspiedis,bet 10 miljardus noraksta.Vai si valsts vispar funkcione,un kam maksa lai mus pamazam bet intensivi iznicinatu.Jataisa krasaina revolucija.

 2. runajot par likumiem,likumus,musu deputati,pat naktis,laikam negul,doma ka nu tik izvilkt un izgerbt tos nabaga latviesus.nebrinisos,ka pat pensijas vairs nebus,jega tad stradat un cinities,tik zel,veca gada gajuma cilvekus,tai skaita i savus vecakus.toties esam eiro,bet algas,neskapec ne ka eiro.varbut driz dzivosim kosmosa,jo par visumu nevar uzlikt nodokli.vismaz labi,ka par ieelpoto un izelpotu gaisu nau jamaksa nodokli.

  • No otras puses, ja novadā tūkstošiem vasarnīcu , ceļus izbraucatkritumus ražo, vasarā liela kustība un ne jau 3 mēnešus, bet no marta līdz oktobrim(lauksaimniecības sezona) kaut kas tomēr jāmaksā. @ stāvu ēka jau nav būda. Tomēr šādas cenas ir par lielu. Daudzstāvu vairāku desmitu kv.m ” kūtiņas,pirtis,šķūnus” kurus vareniei taisas gan jālikvidē jau saknē, nesaskaņojot būvprojektu vai jāapliek kā dzīvojamās ēkas.

 3. ja skarbi likumi,musu tevu zeme,bet es vairs neparko nebrinos,domaju ka reiz,cilvekiem viss apniks,un tad pasarg dievs,bus tads tradiridi,rallalla,varbut tik tad,musu deputati saks beidzot domat,nevis par savam kabatam,bet gan,par cilvekiem,ka tautu,un tam lidzigiem.ne pavelti,visi jauniesi brauc prom,jo cik nu var ciest,neredzu labaku nakotni,musu skaistaja tevu zeme,diemzel,bet ta nu ir.

 4. 21 gadsimts ,bet LIKUMI VISI VECIES :))))

 5. Nekavejoties ir jaizsaka neuzticiba pasreizejai “zalo ” cekistu valdibai un kremla cekistu darboniem,kuri iznicina ES un NATO Valsts Latvijas pamatnaciju .

 6. Katru likumu var apiet ar līkumu !!! Kas nezin likumu dabū pa plikumu ! Jautājums :vai tās dārza mājiņas ir nodotas ekspluatācijā ? Nevar nodot ekspluatācijā ,ja nav santārais mezgls atbilstoši dzīvojamai mājai .

 7. Jautājums tomēr ir plašāks. Vai Pierīgas reģionā ir jābūt 2 tipu īpašumiem . Un kas tādus var atļauties ? Pensionārs ar 300 eiro mēnesī un dzīvokli Rīgā ? Pārdodiet dzīvokli ,siltiniet šo būvējumu un deklarējieties,bet nē ,Rīgā trolejbuss pa brīvu ! Pakāpeniski tomēr ir jāizbeidz šī divkosība . Vai tev ir un tu vari ,vai nē.

  • Katram kārtīgam rīdziniekam vajag, kur savas zemenes izaudzēt? Protams, tas ir luksuss, uzturēt arī vasarnīcu. Pirmskara Latvijā vidusšķiras ģimenes bieži īrēja vasarnīcas, lai varētu vasaru pavadīt, piemēram, Jūrmalā.

 8. Turpiniet tikai čīkstēt un balsojiet, balsojiet, balsojiet par tiem pašiem “interešu klubiņiem” – ZZS, Vienotība, Visu Latvijai, Saskaņa un obligāti lieciet daudz daudz krustiņus par tiem deputātiem, kuri jau vairākkārt samainījuši partijas ( ak , piedošanu – interešu klubiņus ). Un ja jūs mani neklausīsiet, tad drīz vajadzēs dzīvot zemnīcās, bunkuros, bet gan jau tos arī ātri apliks ar īpašuma nodokli. Forši ir dzīvot Buratīno zemē, vai ne ?!

 9. Kam tās mājiņas pieder NABAGIEM vai MUĻĶIEM? Tak uzceliet kārtīgu mājiņu tad nevajadzēs pinkšķēt.

 10. nū, tur ir arī pilis

 11. kur ir izskaidrots, ka var [mainīt šīs ēkas lietošanas veidu saskaņā ar būvju klasifikāciju, ko nosaka minētie Ministru kabineta noteikumi] ?
  .
  Tajos oficiālajos birokrātu žargona palagos var smadzenes izmežģīt!
  .
  Pat advokāti specializējas pa atsevišķām tēmām(nozarēm), bet te
  pieprasa lai viens pats cilvēks VISU zinātu !
  .
  Nolādētā birokrātija tikai gudro kā samudžināt likumu saprotamību!!!

  • ņirgāšanās par iedzīvotājiem rullē ! . Atbildēt

   Jāsēž visu laiku pašvaldībā un jāvaktē “pieņemšanas laiki”, lai
   dzirdētu nolasām no papīra to, ko pats nolasīju, bez kādiem
   izskaidrojumiem.
   Beigās atsūta uz novadu (tas uz Rīgu) kur aizbildinājums ir, ka
   “katrs gadījums ir individuāls” un tevi “atšuj” tā arī bez skaidrojuma.
   Naudu gan nolaupa “bezstrīdus kārtā” !!!

 12. "deklarēšanos" jāatceļ Atbildēt

  Tā ir padomiskās “pierakstīšanās” atspulgs. Pietiek ar cilvēka galvenās dzīves vietas dokumentēšanu. Ar “deklarēšanos” var notikt (un notiek) visādas manipulācijas.

 13. Žēl to cilvēku, kas ievēl šādus likumdevējus un pēc tam sūdzas par tiem.

 14. Nu tipisks veids kā Latvijā vairo tiesisko nihilismu. Būvniecības jomā tas sākās kad saimniecības ēkām, lai ierakstītu tās zemesgrāmatā, pieprasīja pieņemšanas nodošanas aktus, dokumentu kas dabā nekad nav eksistējis. Rezultātā visas būvvaldes ierosināja nelikumīgus būvniecības procesus.

 15. šādus cilvēkus mēs esam ievēlējuši kas veic genocīdu pret pašu vēlētājiem.

 16. Simtprocentīgi piekrītu rakstā teiktajam, jo arī es esmu Carnikavas palielinātā īpašuma nodokļa upuris. Būtu absurdi deklarēties vasaras brīvdienu mājiņā bez elementāra komforta. ‘
  Pašvaldība, protams, cer galvenokārt uz ienākuma nodokļu (maksātāju skaita) pieaugumu.
  Dārza mājiņas īpašniece Carnikavā, Ceriņkrūmu ielā.

 17. Paldies autoram par lielisko rakstu ! Protams, ministram Arvilam Ašerādenam nekavējoties šis jautājums jāatrisina : mēs negribam deklarēties “suņu būdās” !!! Ja to nesaprot arī Ministru Prezidents Kučinskis – tad Jaunajā gadā ar suu….. koku valdībai pa muguru un prom !!!!

 18. leiputrija ne valsts Atbildēt

  vislabāk Latvijā dzīvojas nabagiem, tie saņem pabalstus, atlaides, palīdzības un vēl zupu pa brīvu, ja palaimējas. Ja esi ko iekrājis, uzcēlis vai nopircis divus uzvalkus, tā, mīlīt, atskaities un maksā ragā nodevas un nodokļus

 19. nolaapitie chekisti saeimaa nevar pierities. Vinjus pats nelabais jau rausta un vada,ka vinji vars nejedz ko dara.

 20. Un tad paši brīnās, cik liels ir to procents, kas gribētu aizbraukt. Cik ilgi var ciest ņirgāšanos?!

 21. man domāt valdība, bankas, vid utt. varētu pieņemt likumu, kas neļauj cilvēkam nomirt pirms nav samaksāti visi kredīti, līzingi, parādi, nodokļi…

 22. Turpmāk celsim pārvietojamas dārza mājiņas, siltumnīcas bez pamatiem. Žēl to cilvēku, kas tās mājiņas būvējot, nespēja paredzēt nākotni.

  • ir jau no kā mācīties Atbildēt

   jeņķos vairāk par 10 % dzīvojot treileros.
   Un nevis ceļojuma laikā, bet PASTĀVĪGI !
   Latvija no s*dīgiem piemēriem jau nedrīkst atpalikt ! 🙁

   • Nesaskatu nekā briesmīga dzivošanai moderni aprīkotā treilerī .Iespējams, ka nākotnē, kad nodokļu slogs par privātīpašumu pieaugs līdz nepanesamam slogam , iespējams dala sabiedrības izškirsies par parvakšanos uz treileriem…. iepriekš kaut kādā veidā atbrivojoties no lauku mājas , dārza mājinas utt .
    Daudzi pēc ugunsnelaimes tā arī dzīvo …konteineros , treileros un tt.
    Jaunu māju šajos laikos uzbūvēt var atļauties tikai izredzētie.

Draugiem Facebook Twitter Google+