Foto-LETA

Ēterā jāskan pašmāju saturam. Saruna ar NEPL pārstāvi Daini Mjartānu 0

Saruna ar Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekli Daini Mjartānu, radio nozares kuratoru.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

– Līdz šim sabiedrībā biežāk diskutēts par kabeļtelevīzijas operatoru piedāvājumu TV skatītājiem. Tomēr paklausoties to, kas skan mūsu valsts radioviļņos, arī atklājas ne visai tīkama aina. Vai, jūsuprāt, savulaik izdāļājot radio frekvences, kas ir nozīmīgs valsts resurss, pamatā bijušas sabiedrības un valsts intereses?


– Mediju politikas veidotājs, to apzinoties vai ne, visus šos gadus bija NEPLP jeb iepriekš Nacionālā radio un TV padome. Ar tā laika pieņemtajiem lēmumiem, kas skar apraides atļauju nosacījumus, mēs dzīvojam šodien. Atklāti sakot, dažas no radiostaciju koncepcijām, kas savulaik uzvarēja konkursos, mani patiešām pārsteidz. Pieņemu, ka tiem, kas lēma, bija savi iemesli ticēt, ka konkrētās radiostacijas būs ilgdzīvotājas, tā tas diemžēl daudzos gadījumos nenotika, mainījās īpašnieki un koncepcijas un galarezultātā ir tas, ko mēs dzirdam ēterā.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Tagad arī valstiskā līmenī atzīst, ka mediju politikas trūkums ir bijusi kļūda, kas jālabo. Vai tagad padomei ir skaidrība par to, kam būtu jāskan mūsu FM diapazonā?


– Ir izstrādāta Elektronisko plašsaziņas līdzekļu nozares attīstības nacionālā stratēģija 2012.– 2017. gadam, padome pēc tās vadās un tā attiecas arī uz radio nozari. Neregulēta brīvā tirgus un līdzšinējās mediju politikas ietekmē Latvijā ir izveidojušās divas atšķirīgas informācijas telpas – gan lingvistiskā un ģeopolitiskā, gan žurnālistikas tradīciju un kultūras ziņā. Lemjot par programmu apraides aptveršanas zonu palielināšanu nacionālajiem vai reģionālajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, šobrīd NEPLP vērtē tikai tos pieteikumus, kuru veidotajā programmā vismaz 60% raidlaika ir latviešu valodā.

Ja runājam par turpmākām izmaiņām nozares regulējumā, jāmin arī nodoms izskaust tā sauktās slēptās retranslācijas radiostaciju ēterā. Paredzēts noteikt, ka Latvijā veidotam radio programmas saturam jābūt vismaz 80% no kopējā raidlaika. Citu Elektronisko plašsaziņas līdzekļu (EPL) programmu iekļaušana programmā būs jāpielīdzina retranslācijai. Tāpat būs pienākums savā programmā pieteikt un atteikt retranslāciju vai citu raidorganizāciju un producentu grupu veidotus raidījumus. Šos uzstādījumus NEPLP vēlas panākt ar EPL likuma grozījumiem. Tātad, padomes ieskatā, ēterā jāskan pašmāju veidotam saturam.