×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
22. marts, 2015
Drukāt

Vai drīkst izvest mantoto malku?

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Šogad janvārī nomira mūsu tēvs, kuram piederēja lauku māja, zeme un mežs. Ziemā mēs ar tēvu vējgāzēs kritušos kokus bijām sazāģējuši malkai, mežā guļ arī kritalas. Mēs, visi bērni un mamma (viens no dēliem ir miris, un viņa vietā manto sešgadīgā mazmeita), esam pieteikušies uz mantojumu, taču notāre teica: lai saņemtu mantojuma apliecību, jāgaida gads. Tikmēr tā malka mežā sapūs! Vai tagad, kamēr ceļi nav izšķīduši pavasara šķīdonī, malku un kritalas drīkstam izvest no meža un nokraut pie mammas mājas, lai viņai būtu malka nākamajai ziemai? Neviens no mantiniekiem neiebilst. Mežsargs teica, ka grib apskatīties situāciju uz vietas. VILNIS TALSU NOVADĀ

Zvērināta notāre Sandra Jakušenoka skaidro: ja kaut kas no mantojuma, tostarp malka, pazudīs, iebildumus varēs izteikt tikai pārējie mantinieki. Tātad, ja pārējie mantinieki ir zināmi, viņi jums uzticas un neiebilst, kā arī ja mežzinis neiebilst, malku un kritalas drīkstat izvest no meža. Iebildumi nevarētu būt arī tāpēc, ka jūs šo mantu (malku) nepārdosiet un nepiesavināsieties, bet tikai izvedīsiet no meža un nogādāsiet sausā vietā, lai nebojājas.

Ja pieņem, ka starp mantiniekiem var rasties strīds par izvesto malku, mantinieki var lūgt notāram, kura lietvedībā atrodas mantojuma lieta, nodibināt mantojuma apsardzību un aizgādnību atbilstīgi Civillikuma 657. un 658. pantam. Notārs par tā izpildi paziņo bāriņtiesai, un tā ieceļ mantas aizgādni.

Saskaņā ar Civillikuma 659. pantu atsevišķos gadījumos notāram par mantojuma apsardzību jāgādā pēc savas iniciatīvas, tostarp tad, ja mantinieku vidū ir kaut vai viens nepilngadīgais. Tomēr bērnu nepilngadība vien, ja nav citu iemeslu, nav par pamatu mantojuma apsardzībai. Praksē šādu gadījumu ir ļoti maz. Vienkārši sakot, mantojuma aizgādnis mantu pārvalda un rūpējas par tās saglabāšanu mantiniekiem.

Lauku sētā pēc īpašnieka nāves ikdienas darbi neapstājas – kaut gan mantojuma lieta vēl nav nokārtota, lopi ir jābaro un jāapkopj, govis jāslauc, zeme jāapstrādā un raža jānovāc, jo citādi šis mantojums tiktu izputināts. Malkas izvešana ir mantas pārvietošana, lai to saglabātu, tāpēc pret to nevarētu būt iebildumu. Ja malku atstās mežā, tā sapūs un mantiniekiem radīsies zaudējumi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+