×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
8. februāris, 2017
Drukāt

Vai dziedātāji neapmaldīsies Noslēguma koncerta “zvaigžņu ceļā”? (9)

1. Ar cieņu pret tradīciju

1no5
Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Pusotru gadu pirms XXVI Vispārējiem latviešu dziesmu un XVI Deju svētkiem sabiedrības uzmanību uzjundījuši jautājumi par izvēlēto dziesmu piemērotību estrādei un tūkstošbalsīgam kopkorim, repertuāra sarežģītības pakāpi un spēju aizraut publiku. Tāpat diskusijas izraisījis arī visnotaļ drosmīgais Noslēguma koncerta mākslinieciskā vadītāja Mārtiņa Klišāna lēmums krietnu slodzi likt uz jauktajiem koriem, kuru repertuārs daļēji jāapgūst arī vīru koriem. “Kultūrzīmes” noskaidroja – vai tādējādi attaisnosies cerības uz jaudīgāku kopkora skanējumu, kā arī – cik krāšņa un mākslinieciska svētku kulminācija mūs sagaida kopumā.

Latvijas simtgades Dziesmu un deju svētki norisināsies no 2018. gada 30. jūnija līdz 8. jūlijam – tad Mežaparka Lielajā estrādē tie vainagosies ar Noslēguma koncertu “Zvaigžņu ceļā”. Pa zvaigžņu ceļu iziesim caur vairākiem likteņa, vēstures, paaudžu un dabas lokiem un krustcelēm, lai beigās pa Piena Ceļu atgrieztos mājās… Tagad, kad nupat sācies koru aktīvākais kopmēģinājumu laiks, uzklausot ne vienu vien diriģentu un dziedātāju, pārsvarā dzirdēju domas, ka No­slēguma koncerta mākslinieciskajam vadītājam diriģentam Mārtiņam Klišānam un režisoram Uģim Brikmanim no poētiskās izpratnes viedokļa izdevies izveidot valsts simtgades svētkiem cienīgu repertuāru.

Priecē, ka 2018. gada svētku repertuārā ir saglabāts tautasdziesmas kodols, mākslinieciskās kvalitātes un cieņa pret tradīciju. “Esmu lepns, ka īstenojam UNESCO mums uzlikto pienākumu – koncertā 70% dziesmu skanēs a cappella, un tas ir lieliski, kurpretī mūsu kaimiņiem Lietuvā šis procents ir tieši otrāds,” saka Dziesmu un deju svētku mākslinieciskās padomes priekšsēdētājs Romāns Vanags. “Savukārt mūsdienīgums ienāk, piemēram, ar Uģa Prauliņa darbiem, nākamajos svētkos iekļautajām jau pārbaudītajām vērtībām, dziesmām, kuras nav rakstītas solistiem ar kora pavadījumu, bet to lomas ir līdzvērtīgas.”

 1. Ar cieņu pret tradīciju
 2. Jaundarbu izaicinājums
 3. Cietie rieksti
 4. Vīru bažas
 5. Fināla vaļi

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Manai dzimtenei ir repertuārā, skaties uzmanīgāk 🙂
  Tomēr 37 dziesmas plus uzgājieni – nogājieni, uzrunas utt. tas ir daudz par garu. Vēl tagad ar šausmām atceros pēdējos Vispārīgos 2013. gadā – 6.5 stundas uz koka redelēm un pilnīgi sviestains (vietām) repertuārs. Bet toties biju sajūsmā par Skolēnu dziesmusvētku Noslēguma koncertu 2015. gadā. Sabalansēts repertuārs, dzīvīgs izpildījums, dinamika, lustīgi folkloristi. Pilnīgs pretstats 2013. gadā piedzīvotajam.

 2. Prauliņš, “vīru koru vieta, kur vīru kori dalās četrbalsīgi”, Visādi loku-loki. Nesaprotams virsdiriģentu daudzums un sastāvs. Koncerta garums. Atkal nav “Manai dzimtenei”…
  Tas viss- kopā vairāk kā pietiekoši, lai sabojātu Noslēguma koncertu un izdemolētu vīru pēdējo vēlmi dziedāt korī. Atkal. Nu, cik var.

 3. Koncerts ir par garu. Diriģentiem pietiktu katram ar vienu dziesmu nodiriģēt. No zelta repertuāra koncertā ielikt 3 dziesmas, ielikt 5 jaunas dziesmas, dažas populāras vai slavenas.
  Slavenās un zelta varēs nodziedāt pēc koncerta, nu jau slavenajā pēckoncerta dziedāšanā. Šlāgerus var atstāt uz rīta pusi.

 4. koncerts ir krietni par GARU!!!!! ļoti ļoti par garu…tā ir dziedātāju mocīšana…. 80-tajos, 90-tajos gados dziedāju kopkorī ar prieku, tiešām bija svētku sajūta, arī agros un vēlos un garos mēģinājumus varēja izturēt….nu jau pēdējos 3 – 4 svētkus tiem ir asins un sviedru garša un pacilājošā sajūta neparādās par noslēguma koncertā… diemžēl…

 5. 1) dejotājs, 2) dziedātājs Atbildēt

  Dziesmu svētkos, īpaši, valsts simtgades gadā, noslēguma koncertā ir jādzied pārbaudītas vērtības, kas ir izkristalizējušās un ir pietiekošā daudzumā. Bet mēs maldīsimies pa “zvaigžņu ceļu” un metīsim visādus “lokus” lai tikai rastu nepieciešamību pēc jaundarbiem, citām novitātēm ar kārtīgu finansējumu

 6. Mazāk perkusiju un bungu Atbildēt

  koru pārkārtošanās pauzēs.

 7. Un kas notiks ja no lāču zemes vēstniecības atskanēs zvans – nu nevajadzētu to Paula ”Manai Dzimtenei”? Atkal netīšām noņems no saraksta?

Draugiem Facebook Twitter Google+