×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
14. jūnijs, 2018
Drukāt

Vai Einšteins bijis rasists? Ko jaunu atklāj agrāk nepublicētas dienasgrāmatas (8)

Foto - TT NYHETSBYRÅN/AP/LETAFoto - TT NYHETSBYRÅN/AP/LETA

Alberts Einšteins

Nule atsevišķā sējumā publicētās izcilā fiziķa Alberta Einšteina dienasgrāmatas, kas rakstītas 1922.-1923.gadā un atspoguļo viņa ceļojumus Āzijā un Tuvajos Austrumos, parāda zinātnieku ne īpaši glaimojošā gaismā.

Kā vēsta BBC, privātajās dienasgrāmatās A.Einšteins izdarījis vispārinātus un nievājošus secinājumus par citām tautām. Tā ķīniešus viņš nodēvējis par “čakliem, netīriem, aprobežotiem”.

Savukārt Tuvo Austrumu ļaudis viņš raksturojis kā “izspļautus no elles”. Arī Šrilankas jeb tā laika Ceilonas iedzīvotājus viņš raksturojis kā tādus, kas “dzīvo lielā netīrībā un ievērojamā smirdoņā, maz dara, un maz viņiem vajag”.

Visasākie gan esot viņa izteikumi par ķīniešiem, kuri raksturoti vairāk kā “automāti nevis cilvēki”, kā arī pausta nožēla par to, “ja ķīnieši aizstās visas citas rases”.

Kā zināms, vēlākajos dzīves gados A.Einšteins bija aktīvs cilvēktiesību aizstāvis ASV un 1946.gadā rasismu nodēvējis par “balto cilvēku slimību”. Būdams ebrejs, A.Einšteins pameta Vāciju 1933.gadā, kad nāca pie varas nacisti.

Eksperti lēš, ka šīs dienasgrāmatas parāda to, kā laika gaitā mainījušies paša A.Einšteina uzskati par rasēm. Turklāt jāņem vērā, ka šie ieraksti dienasgrāmatās tapuši laikā, pirms A.Einšteins bija pats redzējis, pie kā noveda rasisms ASV un Vācijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Rasisms ir maldi, jo cilvēkiem ir tikai viena rase.

  2. Rasisms ir normāla cilvēka domāšanas un uztveres daļa, tāpat kā optimisms vai piesardzība. Jo rases atšķiras savā starpā un to noliegt ir muļķība.

  3. Ja kas tāds būtu rakstīts par ebrejiem, tad autors jau sen staigātu ar birku nacists un zem saules viņam vietas vairs nebūtu…

  4. Visiem zināms, ka žīdi un brūnādainie ir vislielākie rasisti

  5. nekā tāda rasistiska šajās piezīmēs nesaskatu. Toreiz pārspīlēts politkorektums vēl nebija modē.

  6. Vai tad rasisms izpaužas aprakstot to ko redzi pats ar savām acīm. Tad jau aprakstot kādas tautas bomzīti pie atkritumu konteinera, kļūstu par rasistu. Vai nu būs pareizs autoru definējums par rasismu. Rasisms ir cilvēku pazemošana, nicināšana, pat fiziska iedarbība vadoties pēc tautības, rases utt. Bet pareizi aprakstot notiekošo parādās iespēja palīdzēt, bez pareizas faktu atspoguļošanas šāda iespēja neparādīsies.

  7. Privātajās dienasgrāmatas cilvēku raksta ko grib.

  8. apmetums nokrīt

Draugiem Facebook Twitter Google+