×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
6. jūlijs, 2015
Drukāt

Vai imigrantu bērniem jāmācās latviski? (20)

Foto-LETAFoto-LETA

Nacionālā apvienība (NA) nākusi klajā ar ieceri noteikt likumos, ka gan termiņuzturēšanās atļauju īpašnieku, gan patvēruma meklētāju bērniem Latvijā būtu jāapmeklē latviešu, nevis mazākumtautību skolas. “Vienotība” un Zaļo un zemnieku savienība šai iecerei nav atsaucīgas.

“Daudzas mazākumtautību skolas darbojas kā Georga lentīšu nēsātāju kalves. Ja pašlaik nevaram atrisināt problēmu ar dalīto izglītības sistēmu, tad mūsu priekšlikuma būtība ir nepadziļināt problēmu un nodrošināt, lai jauno imigrantu bērni mācītos latviešu skolās,” uzsver NA Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars. NA priekšlikums paredz, ka skolās ar latviešu mācību valodu tiktu sūtīti termiņuzturēšanās atļauju pieprasītāju, kā arī patvēruma meklētāju bērni, bet Latvijas nepilsoņiem, kā arī ES un Eiropas ekonomiskās zonas un Šveices pilsoņiem būtu arī iespēja savus bērnus izglītot mazākumtautību skolās. Šāds regulējums, pēc R. Dzintara domām, patvēruma meklētājiem ļaus labāk integrēties Latvijas sabiedrībā un latviskajā kultūrvidē.

NA iecerējusi Saeimas rudens sesijā par šo jautājumu virzīt likumprojektu izskatīšanai parlamentā. NA iecerei atbalstu paudis Eiropas Parlamenta deputāts, “Vienotības” valdes loceklis Artis Pabriks, kurš uzsver, ka ideja būtu jāattiecina uz patvēruma meklētājiem. “Ja cilvēki meklē patvērumu Latvijā, viņiem būtu jārēķinās, ka viņu bērniem ir jāmācās skolās, kurās mācības notiek latviešu valodā. Mūsu uzdevums nav veicināt turpmāku sabiedrības sašķeltību, un patvēruma meklētāju bērnu apmācība latviešu valodā ir mūsu valsts interesēs, jo mums nav jāveicina, lai jaunie imigranti krieviskotos,” uzskata A. Pabriks. Viņš uzsver, ka ar patvēruma meklētāju pieplūdumu ir jārēķinās, tādēļ jau laikus nepieciešams izstrādāt programmas viņu bērnu izglītošanai un nodrošināt piemaksas skolotājiem, kuri viņus izglītos latviešu valodā. A. Pabriks uzsvēra, ka “Vienotības” valde vēl neesot šo jautājumu skatījusi, bet viņš to popularizējot partijas iekšējā saziņā un interneta sociālajos tīklos, kā arī sola šo jautājumu regulāri atgādināt partijas valdei.

Tajā pašā laikā cits “Vienotības” valdes loceklis – Kārlis Šadurskis – teic, ka NA ideja ir pareiza, taču veids, kā tā to iecerējusi īstenot, esot tiesiski nepareizs. “Pastāv vispārējie cilvēktiesību principi, un, lūkojoties no to perspektīvas, NA priekšlikums nostādītu bērnus no nepilsoņu un tradicionālo mazākumtautību ģimenēm un patvēruma meklētāju bērnus nevienlīdzīgā situācijā,” sacīja K. Šadurskis. Pēc viņa domām, par NA priekšlikumu ir jādiskutē, bet Izglītības un zinātnes ministrija gatavošot koncepciju attiecībā uz šo jautājumu. Skeptisks par NA ieceri ir arī Zaļo un zemnieku savienības deputāts Ingmārs Līdaka, kurš uzskata, ka NA priekšlikums esot paviršs, viņam radies iespaids, ka tajā esot saliktas kopā vairākas pretrunīgas lietas. Par to, ka patvēruma meklētāju bērniem vajadzētu Latvijā skolās mācīties latviešu valodā, viņš piekrīt, taču nepiekrīt, ka šis nosacījums būtu jāattiecina uz termiņuzturēšanās atļauju īpašnieku bērniem. “Bieži cilvēki izvēlējušies Latvijā saņemt termiņuzturēšanās atļaujas, lai varētu šeit divus mēnešus vasarā padzīvot. Vai tādēļ viņu bērni no Sanktpēterburgas brauks mācīties uz Latviju. Par bēgļiem ir cita lieta – ja viņi plāno šeit palikt un, iespējams, nākotnē arī naturalizēties, tad tas būtu loģiski, ka viņu bērni mācītos latviešu skolās,” skaidro I. Līdaka. Viņam neesot iebildumu, ka ukraiņu, baltkrievu vai poļu bērni apmeklētu tiem paredzētās skolas. Viņš neuzskata, ka šim jautājumam būtu steidzamība un tas būtu jāskata jau Saeimas ārkārtas sesijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Protams, ko tad citu.

 2. Vai tas vēl ir apspriežams? Vai kāds šaubās par valsts valodu?

 3. Kāds stulbs jautājums! Tad jau viņiem vispirms jāapgūst krievu valoda, jo citādi darbu nedabūs.

 4. Kā ar garīgo veselību ir cilvēkiem, kuri vēl joprojām nezin un negrib saprast vai Latvijā ir jāmācās un jārunā valsts valodā – latviešu valodā? Mācieties kaut 100 valodas, bet pirmkārt Latvijā ir jāmācās un jārunā latviešu valodā un tikai pēc tam ir pārējās valodas! Anglijā neviens tā nelien bez ziepēm migrantiem. Ja gribi strādāt un dzīvot ārpus savas dzimtenes, tad cieni valsti, kurā atrodies! Bez diskusijām!

 5. viss noriebies!!vispirms lqi pabarojiet savus bērnus un pensionārus!!!!!!!!!!!

 6. cik stulbs jautajums

 7. Re, kas pie mums izpērk īpašumus: https://www.facebook.com/currenttimetv/photos/a.1547181128830256.1073741830.1543950879153281/1608973629317672/?type=1&theater
  Gan jau arī visai Saeimai ir samaksāts no nobiktēts, lai šiem būtu vislabākā uzņemšana un dzīves apstākļi Latvijā. Kurš no viņiem mācīsies latviešu valodu vai mācīs to saviem bērniem? Kaķim jāsmejas…
  Bet par bēgļiem – piedodiet, kungi! Ja jūs viņus uzņemsiet, paši personīgi par viņiem arī rūpēsieties. Visa jūsu darbība ir prettiesiska, gan tā, ka ļaujat saviem cilvēkiem meklēt laimi svešumā, gan tā, ka gribat savu valsti pārvērst par miskasti.
  Pat nemēģiniet balotēties uz nākamo Saeimu!
  Paskatieties, kas jūs un mūs sagaida nākotnē: https://www.youtube.com/watch?v=uFLgzoVh1h8
  Nabaga bēgļi! Vīri spēka gados, mietu tādiem d…ā var nolauzt. Kurš ar viņiem tiks galā? Viņi ļoti labi zina, kas viņiem te pienākas un jūs (Latvijas valdība) nebūsiet tie, kas viņiem kaut ko pavēlēs. Viņi pieprasīs un jūs dosiet.

 8. Trūkst vārdu,lai izteiktu mūsu tautas kalpu stulbumu(ne visu). Vai vispār būtu jāpastāv šādam jautājumam- kādu valodu mācīties Latvijā.Kaut kāds murgs! Latvijā ir latviešu valoda un punkts.

 9. Obligāti un bez ierunām, ja grib dzīvot un strādāt šeit!
  Kādēļ tad latviešu bērniem jāmācās angliski un jāiet Angķu skolās?
  Jāpiespiež arī krieviem runāt ikdienā latviešu valodā un ja ne, tad deportēt uz krieviju, kaut lopu vagonos?

 10. Zaļo un zemnieku savienība cer uz kalpiem ?
  Nekā nebūs – kalposat paši, bet viņi uzmetīsies par kungiem!
  Pabrikam zināšanai – imigranti lai migrē atpakaļ no kurienes nākuši, vai uz turieni, kur viņus gaida …

 11. ANO valodu aizsardzība Atbildēt

  A kā gan Latvijā savādāk?
  Latvijā ir viena valoda, kas vieno tautu un tā ir latviešu valoda.

 12. Šadurskos viedokli maina visai bieži.

 13. atbildiigs ushaks un co Atbildēt

  Lucavsalaa notiks krievu banaalaas dziesmas muus sadulkos un piemeeslos ….Ala Kubana ar semushkaam un trenebikseneem RUSSIA

 14. začem mņe i tak harašo. ruskij jazik gasudarstvenij čem pastalnieku valoda man pie vienas vietas.

 15. Bērni ātri pielāgojas jaunām situācijām, arī mācībām. Bet sākot jau no 5.klases gan nezinu, kā var raiti turpināt mācības svešā valodā ? Galvenais, lai vietējie nepilsoņi vairāk izvēlētos LATVIEŠU SKOLAS,tiem, kas jau to dara , lai ir pretimnākoši skolotāji, kuri dos zaļo gaismu,caur bērnu komunikāciju, ka LATVIEŠU SKOLĀ ir FORŠI !

 16. Kā tad ! Baigi viņi mācīsies latviski. Pie mums ķīnieši nemaz neko negrib mācīties,toties divas aptaurētas bābas cenšas atvērt ķīniešu valodas kursus,jo lūk šķībacainiem grūti iemācīties . Un kāpēc mācīties KALPU valodu,ja jau gandrīz pus Cēsis ir nopirkuši.Latvieši iemācijās visas kungu valodas-vācu valodu,krievu valodu-būs spiesti iemācīties arī ķīniešu valodu,jo pakaļā līdēju jau mums ir.

  • Ķīnieši ātri iemācās latviski. Tiklīdz saprot, ka citā valodā (krievu, angļu) ar viņiem nerunās. Tāpēc ieteiktu cēsiniekiem kategoriski atteikties runāt ar ķīniešiem citā valodā. Bet tās divas tantes, kas te sagribējušas ķīniskot Cēsis (viņas rīkojas gluži tāpat kā Kangars, iztapībā sākot iznīcināt vienīgo barjeru, kas mazas tautas esībai ir – valodu), variet nosūtīt uz Ķīnu, lai tur pašas pārķīniskojas tajās ķīniešu masās un atpakaļ vairs nebrauc. Jeb lai rīko ķīniešiem valsts valodas kursus un māca latviešu valodu ķīniešiem Latvijā. Latvijā saziņa un izglītība tikai valsts valodā. Punkts.

   • Tā nu viņi mācīsies. Raiskumā arī viens ķīnietis atvēris restorānu ,itkā dzīvojot Latvijā jau 12 gadus,bet latviski nerunā (kautrējās ) ,bet krieviski gan. Ja 12 gadus negrib mācīties,tad arī nemācīsies,kaut arī sieva ir latviete ??????????. Un pārējie kas te ir ieklīduši arī neizrāda nekādu vēlēšanos runāt latviski ,tikai plātās ar rokām un kaut ko īd veikalos.

 17. kĀDĀ VALODĀ TAD JAMĀCĀS —Latvijā . kĀ LAI IEKĻAUJAS latvijas SABIEDRĪBĀ ? tURKLĀT JAKONVERTĒ kRISTIETĪBĀ ! kAPEIC TAPEIC KA TAS TAPEIC KA NO TURIENES KURIENES BĒG IR VAINĪGA islama reliģija …. tĀPAT IR JAOPAPILDINA BĒRNU AIZSARDZĪBAS LIKUMS KAS DOD TIESĪBAS IZŅEMT BĒRNUS NO ĢIMENES JA VECĀKI UZSPIEŽ PRAKTIZĒT SAVU RELIĢIJU NEPILNGADĪGĀM ,NEKOMPETENTĀM PERSONĀ,,,,,!!!!! tAS AIZTAUPĪS RAIZES PAR SILTUMNĪCĀ AUDZĒTIEM ISLAMA TERORISTIEM

 18. Šo NA priekšlikumu un latviešu valodas pielietošanas jautājumus seima vispār labāk paslaucītu zem tepiķa. Cik dziļdomīga Līdaka pamācība plebejiem no NA, ka TUA vecāku berni nebraauks šurp mācīties, bet var taču gadīties, ka kāds aiz pārskatīšanās te dzīvo. Raiskumā kāds ķīnietis atvēris restorānu un Druvas žurnālists laimīgi smilkst, ka viņs jau iemācījies krievu valodu. Un kādēļ ne latviešu valodu??? Diemžēl pat ne muļķu zeme, bet ar izcilu stulbumu apveltiti latviešu tautas pārstāvji, kas cenšas deformēt tautas saprašanu.

Draugiem Facebook Twitter Google+