×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
22. augusts, 2016
Drukāt

Vairāk 50 gadu vecumu sasniegušo varēs strādāt un veseļoties (8)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Labklājības ministrija (LM) ar Eiropas Savienības atbalstu nākamo sešu gadu laikā īpaša projekta ietvaros veicinās darbspēju saglabāšanu un nodarbinātību tiem, kam pāri 50.

Latvijā šā gada jūnijā vecumā virs 50 gadiem bez darba bija teju 30 000 cilvēku, kas veido 38,3% no visa bezdarbnieku skaita. Šāda vecuma cilvēku īpatsvars arī nodarbināto vidū palielinās katru gadu. Pagājušā gada nogalē 64,8% no visiem darbspējas vecuma cilvēkiem bija 50 – 64 gadus veci, liecina “Eurostat” dati. Tie, kas pirmspensijas un pensijas vecumā vēl turpina strādāt, pakļauti lielam bezdarba riskam, jo nereti pasliktinājusies veselība vai radušās arodslimības, to izglītība ir zem vidējā līmeņa vai arī ir nepieciešamība aprūpēt kādu ģimenes locekli, tāpēc nākas strādāt nepilnu slodzi un saņemt krietni zem minimālās algas.

Vai darbs sader ar darbinieku

Projekta īstenotājs Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) veiks virkni dažādu aktivitāšu, lai veicinātu labāku un ilgāku darba mūžu. Sākotnēji izvērtēs darba vidi un cilvēkresursus darbavietās un noteiks, vai tās piemērotas konkrētās vecuma kategorijas cilvēku potenciāla izmantošanai. Novērtēs arī riska grupā esošo darbinieku veselību un citus faktorus, lai noteiktu, vai konkrētais darbs ir tiem atbilstošs. Ja ne, tiks noteikti arī iespējamie risinājumi – pielāgot darba vidi atbilstoši ergoterapeita prasībām (atvēlot līdz 711 eiro par darba vietu), mainīt amatu vai apgūt papildu prasmes, kas nepieciešamas darba turpināšanai esošajā vai citā amatā.

Darbiniekiem rotācijas gadījumā tiks nodrošināts darba vadītājs, kurš divas nedēļas tos ievadīs jaunajā amatā. Darba devējs par šādu pakalpojumu saņems dotāciju, ne lielāku par pusi no minimālās algas. Vēl uzņēmumi saņems atbalstu, lai pielāgotu darba vidi atbilstoši darbinieku veselības stāvoklim.

Šādu atbalstu varēs saņemt uzņēmums vai institūcija, kas darbojas kādā no piecām nozarēm, kurās ir lielākais gados vecāku nodarbināto īpatsvars. Patlaban tādas ir izglītība, ražošana, tirdzniecība, lauksaimniecība, mežsaimniecība un zvejniecība, kā arī transports un uzglabāšanas pakalpojumi.

Uzņēmumā vai institūcijā vismaz 30% nodarbināto jābūt vecākiem par 50 gadiem. LM Darba tirgus politikas departamenta vecākais eksperts Kristaps Ziediņš informē, ka projektā plānots iesaistīt dažāda lieluma komersantus (no mikrouzņēmuma līdz pat lielajiem, kā arī valsts un pašvaldību institūcijas) no dažādām nozarēm un reģioniem. Darba devēji atbalsta pasākumiem, tiesa, ne agrāk kā nākamā gada otrajā pusē, varēs pieteikties brīvprātīgi NVA, kas tālāk vērtēs to atbilstību atlases kritērijiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Arbeit macht gesund? Atbildēt

  “NVA veiks virkni dažādu aktivitāšu” – neviena AKTIVITĀTE (kas par vārdu!) nevērsīs par labu pensijas vecuma palielināšanu! NEVIENA! Labāk tām paredzēto naudu nodzeriet vai atdodiet nabagiem …

 2. Izskatās, ka pārsvarā rakstītājiem vēl tālu līdz šim vecumam, bet ticiet, JUMS ŠIS VECUMS AŖĪ NEPAIES GARĀM!!!
  Man 56, mana augstākā, kā arī maģistra grāds šajai valstij nebija vajadzīgi .Kad krīzes laikā vēra ciet, likvidēja, reorganizēja, ko vien varēja- 3 reizes to piedzīvoju, ka palieku bez darba vietas, jo to tā vienkārši likvidēja. Augstākās amatpersonas tad gudri sprieda, šie cilvēki izglītoti, ar zināšanām lielu pieredzi, tiem jau viegli būs darbu atrast.
  Labi, ka jaunībā iemācījos šūt. Izmantoju savas zināšanas un izglītību, uzrakstīju biznesa plānu, dabūju finasējumu, tagad rammāju bez brīvdienām, sāp rokas, mugura, pleci, bet ir darbs, pelnu pat ļoti labi, taču strādāju tikai ārvalstniekiem. Latvijai nav vērts pat sākt.Atklāti sakot, secināju, ka ir ļoti noderīgi kaut ko mācēt no amatniecības, lai nepaliktu šajā vecumā pie sasistas siles. Un man būtu liels prieks, ja arī man valsts kaut ko varētu apmaksāt veselības uzlabošanai. Ņemot vērā manu pieredzi iesaku jauniešiem kaut ko IEMĀCĪTIES PAŠIEM darīt, lai var sevi uzturēt, nevergojot citiem par kapeikām. Sapratu, ka šajā valstī to biroja krēslu deldētāju, kā arī nederīgu augstskolas diplomu ieguvēju ir par daudz. Jāstrādā pašiem un sev.

 3. Kārtējā ES naudas izniekošana. Šos murgus var izdomāt tikai tāds, kas ir ļoti tālu no realitātes…..

 4. Būtu labāk jaunos, kam visa tikia teisības vien padod… tā pacentušies un pie darba beidzot pielikuši.
  Cik – 55 t;ukstoši šamo bija bezdarbniekos jeb tagad jau mazāk/ vairāk?
  :(?

 5. Mūsu valsts nelaime ir šīs birokrātu kampaņas, kuras drīzāk domātas nevis reālai problēmas atrisināšanai, bet pašu birokrātu eksistences attaisnošanai. Atkal izdomāta kārtējā cilvēkus pazemojošā programma. Večuki, strādājiet un veseļojieties! Tā vietā, lai samazinātu pensionēšanās vecumu un ļautu darbiniekiem ar godu aiziet pelnītā (!) atpūtā, tādējādi atbrīvojot darba vietas jaunajai paaudzei, rīkos tukšo pļāpu konferences par aktīvo novecošanos. Cilvēks fizioloģiski ar gadiem kļūst lēnīgāks, un ar pamācībām viņš nekļūs nedz veiklāks, nedz apķērīgāks. Toties ir pieredze, apzinīgums un atbildība.

 6. nu,kundzītes pie rakstāmgaldiem varbūt arī pensiju sagaida ar smaidu un neiet prom no darba ,kad 70 pieklauvē,bet 50 gados ir ļoti daudz cilvēku ,kas strādā smagu fizisku darbu un ar šausmām gaida to laiku ,kad tuvijas 55 u 60 un vairāk gadu ,jo sagaidīt pensiju ar normālu veselību nav iespējams .55 gadi kā pensijā iešanas laiks ir optimāls ,lai cilvēks ar vēl nesabeigtu veselību varētu padzīvot pasaulē un slavēju padomju laikus ,kad attieksme pret cilvēkiem bija daudz labāka no valdības puses un ,lai nerej padomju savienības noliedzēji ,šajā iekārtā bija daudz kā laba,kā šobrīd nav.tik labi kā toreiz es neesmu dzīvojusi nekad tagadējos neatkarības laikos.Tagad valdības populārie un nepopulārie lēmumi ie vienkārši ņirgāšanās par cilvēkiem.

 7. Forši! LM, slēdzot filiāles (pašlaik Allažos) atbrīvo no darba veselu lērumu darbinieku Valsts sociālās aprūpes centros, kas ir tieši šajā vecumā, pēc tam veic pasākumus, lai atgrieztu darba tirgū. Vispirms iegulda naudiņu, lai būtu kvalificēts personāls, tad atlaiž, tad atkal iegulda, lai atgrieztu atpakaļ. Valstij ir pietiekoši naudas, lai ar to mētātos. Tajā pat laikā, piem.SAC Ezerkrastos trūkst darbinieku. Jo visi bez darba esošie nav gatavi strādāt ar gara invalīdiem, turklāt ceļā uz šo smago darbu pavadīt vismaz stundu un tikpat mājup, iztērējot trešdaļu savas algas. Nav izveidoti alternatīvie pakalpojumi, kad jau slēdz iestādes. Piestūķē citur klāt vēl klientus, bet darbinieku vairāk nav. Tāda ir šī bezcerīgi stulbā politika.

Draugiem Facebook Twitter Google+