×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
8. oktobris, 2014
Drukāt

Par ko mācīties jauniešiem, lai būtu darbs? “LA” diskusija Lauberē (14)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Pagājušajā piektdienā Skolotāju dienas svētku gaisotnē Grāmatu svētkos Lauberē notika “Latvijas Avīzes” publiskā diskusija “Kam amats, tam maize. Par profesionālo, interešu un mūžizglītību”. Tajā uz sanākušo interesentu jautājumiem atbildēja izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (“Vienotība”) un partijas “Latvijas attīstībai” ģenerālsekretārs Juris Pūce.

– Par ko mācīties jauniešiem, lai nākotnē būtu garantēts labs un ienesīgs darbs?

J. Pūce: – Neviens nevar pateikt, kādi speciālisti būs vajadzīgi pēc 30 gadiem. Skolai un vecākiem bērni jāgatavo tam, ka dzīves laikā būs jāmācās kāda jauna profesija un, iespējams, vajadzēs mainīt darbu. Pieprasījums pēc cilvēkiem ar zemām prasmēm nākotnē būs ļoti mazs. Tagad izteikti trūkst elektriķu, metinātāju, šie speciālisti tirgū ir zelta vērtē. Vēlāk Latvijā būs liels trūkums pēc dažādiem inženieriem. Latvijā racionāli ir izvēlēties inženierzinātnes vai kaut ko, kas saistīts ar veselības aprūpi.

I. Druviete: – Valstij un sabiedrībai būs vajadzīgi inženierzinātņu un datortehnoloģiju speciālisti. Tāpēc mēs motivējam jauniešus apgūt šīs specialitātes un mudinām viņus pēc mācībām palikt strādāt Latvijā. Bet ir otrs jautājums – kas konkrētam cilvēkam nodrošinās darbu un maizi? ASV pētījumi rāda, ka pēc desmit gadiem visvairāk trūks vecu cilvēku aprūpētāju, pārdevēju, pakalpojumu sniedzēju, proti, profesijas, kas neprasa augsta līmeņa zināšanas. Latvijas profesionālajā izglītībā šobrīd visvairāk apmācām ēdināšanas servisa, autotransporta, viesnīcu servisa speciālistus.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Par ko mācīties jauniešiem, lai būtu darbs? – учите русский, немецкий и английский языки и будет вам счастье!

 2. Позволю себе немного напомнить всем «страшное советское время». При равном количестве русскоязычных и латышей в стране.
  В 1987 году в стране было: смешанных драматических коллективов — 19; русских — 27; латышских — 362. Народных хоров: латышских — 65 (в них — 127 штатных работников); русских народных хоров — нет. Народных танцевальных ансамблей: латышских — 58 (в них — 104 штатных работника), русских ансамблей — 1 (1 штатный работник).
  Выпуск книг и брошюр: всего 220,5 млн. печ. листов. На латышском языке — 178,1 млн. печ. лист. Разовый тираж газет: всего — 1895 млн. экз. Из них на латышском языке — 1406 млн. экз. Выпуск журналов и др. периодики: всего — 191,9 млн. печ. лист. На латышском языке — 171,6 млн. печ. лист. Передачи по местному радио и телевидению более, чем на 90% велось на латышском языке.

  • По данным ЦСУ Латвии, приведенным в МК Латвия от 3-9июля 2013 имеются следующие данные: 58.% латвийцев проживают в домах построенных в период с1960 г. по 1991 г.; 21.7% в домах довоенной постройки и чуть больше 5% в домах, построенных после 1991 г. Так что советская власть обеспечила жильём не только понаехавших сюда иммигрантов, как об этом кричат националисты, но еще и большую долю латышей, пересилив их в новые квартиры со всеми удобствами. Все новые жилмассивы Риги: Югла, Иманта, Пурвциемс, Кенгаракс и др. возникли во время Советской власти. Причем это строительство велось и в городах и мелких поселках , что видно, если вы едете по Латвии.

   • Еще оригинальнее выглядело притеснение латышей в сфере государственного управления. Напомню. При практически равной численности русскоязычного и латышского населения Среди министров и председателей Госкомитетов – 83% были латыши; 80% латышей среди судей и народных заседателей; 74% латышей было среди работников культуры, и т. искусства, еще больше их было в творческих союзах художников, писателей, архитекторов и т. д. Из директоров средних учебных заведений 72% латыши; 72% латышей было среди награжденных (1948-1986) званием Героя Социалистического труда; 61% латышей было среди имевших званиие «Заслуженный работник Латвийской ССР». Текст не мой, взято с сайта – imhoclub.lv.

    • Kur taadus ciparus esi izracis …??? Bet to, ka Latvijaa augstskolas paveeste latvietim par uznjemshanu suutiija krievu valodaa taa nu ir apskatiita un taustiita rokaas … Liels posts tika nodariits padomju laikaa cilveekiem. Ne tikai latvieshiem, bet arii citiem un pashiem krieviem … Mekleeja labaaku dziivi no krievijas sheit baltijaa, tas jau vien dod pamatu nevisai labai iekaartai, kas tad valdiija …

     • Зайдите на сайт клуба, там текст спича есть и на латышском языке, и спросите автора. Спорьте с ним, если вам не слабо.

  • Kaa Tev pasham leikas, kaapeec nebija nevienas kulturas virziena tikpat kaa paarstaaveeta … Taapeec, ka lielaakaa dalja bija parasti darba ljauzhi, kas straadaaja ruupniicaas kolhozos. Uzmini, ko dariija liela dalja beidzot darbu ruupniicaas un kolhozos??? Dzeera shabi …. 🙂 Arii valodas tanii laikaa arii ja zinaaji, tad maza jeega no taa bija nekur pielietot… Uz aarzemeem tika retais. Visi bija kaa zombiji, darbs maajas un shnjabis … Tikai maza dalja no visiem padancoja un padziedaaja …

   • Как предсказуемо. Вы наверное аристократ, раз столь надменно относитесь к рабочему классу. Позвольте спросить, а что, сейчас водку не пьют, брезгуют, да? Вы сами то в то время жили?

    • Par šhnjabi ir skaidrs dzer arii to shodien …, bet kaa padomju laikaa bija ar valodaam??? Kam vinja bija vajadziigas, ja nekur nevareeja aizbraukt … Kam bija vajadziigas zinaashanas, ja straadaajot ar augstaako izgliitiibu cilveeks sanjeema 120-200rubljus, bet slauceeja, kas es domaaju piekritiisiet, nav augsti kvalificeets darba speeks sanjeema 300rubljus. Ar maizi baroja cuukas laukos, jo leetaak bija nopirkt maizi nekaa lopbariibu. Pilniigi achgaarna iekaarta… Vieniigais, kas tur bija un ja to var uzskatiit par labumu kopeejs meerkjis valsts virziibai uzbuuveet komunismu… Bet kaa tas tika dariits ir pilniigs nonsens!!!

 3. puuce puuciite … 🙂

 4. Ko tad Pūce tur dara?

 5. Tā bija interesanta tikšanās un tādām tikšanās ar “varas ešaloniem” vajadzīgas biežāk, tuvāk pie tautas un arī uzklausīt tautu.

Draugiem Facebook Twitter Google+