×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.0°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
30. decembris, 2016
Drukāt

Vai ir tiesības nesērot par Aleksandrova ansambļa un dakteres Ļizas bojāeju? (50)

Foto - ITAR-TASS/LETAFoto - ITAR-TASS/LETA

Autors: Krišs Krauklis

Krievijas mediju degpunktā joprojām ir 25. decembrī avarējusī Krievijas Aizsardzības ministrijas lidmašīna Tu-154, kas iekrita jūrā divas minūtes pēc pacelšanās no militārā aerodroma Adlerā, lai lidotu uz Heimimas gaisa spēku bāzi Latakijā, Sīrijā, kur izvietots Krievijas karaspēks.

Bojā gājuši 92 cilvēki – 8 apkalpes locekļi un 84 pasažieri, starp kuriem Aleksandra Aleksandrova vārdā nosauktā Krievijas armijas dziesmu un deju ansambļa mākslinieki, Krimas aneksijai veltītās himnas “Laipnie cilvēki” teksta autors Antons Gubankovs, astoņi karavīri, deviņi žurnālisti no Krievijas televīzijas Pirmā kanāla, NTV un Aizsardzības ministrijas pārraudzītā telekanāla “Zvezda” (pa trīs no katra), divi valsts ierēdņi un starptautiskās sabiedriskās organizācijas “Taisnīgā palīdzība” vadītāja Jeļizaveta Glinka.

Katastrofas iemesli līdz galam nav noskaidroti, pirmos secinājumus eksperti sola paziņot janvārī, tomēr galvenās diskusijas izvēršas nevis par to, kā militārā lidmašīnā varēja tikt ievietots spridzeklis vai arī kā militārs lidaparāts varēja avarēt tehnisku problēmu dēļ, bet gan par to, kāpēc ne visi Krievijas un ārvalstu pilsoņi ir gatavi apraudāt bojāgājušos un izteikt līdzjūtību viņu piederīgajiem.

Krievijā tiek vākti paraksti zem petīcijas par pilsonības atņemšanu žurnālistam Arkādijam Babčenko, kas 25. decembrī savā blogā uzrakstīja, ka šo deviņdesmit divu cilvēku bojāeja viņā neizraisa nekādas emocijas.

Babčenko viedokļa aizstāvībai žurnālists Igors Jakovenko raksta: “Krievija vienlaikus karo Ukrainā un Sīrijā. Ir nogalināts tūkstošiem cilvēku, starp tiem daudz sieviešu, bērnu, sirmgalvju. Ukrainas pilsoņi uz Krievijas agresiju atbild ar naidu un nacionālās armijas stiprināšanu. No Sīrijas reizē ar naidu lido terora akti. Terorismu nevar attaisnot, turklāt mēs joprojām nezinām, vai bojā gājušie patiešām ir terora akta upuri. Skaidrs ir tikai viens – ja Putins nebūtu ievilcis Krieviju Sīrijas asinspirtī, šie 92 cilvēki būtu dzīvi.”

Īpašu vietu diskusijās ieņem stāsts par Jeļizavetu Gļinku, sauktu par dakteri Ļizu, kas darbojusies dažādās humānās palīdzības akcijās, lielākoties Austrumukrainā. Viņa vairākkārt ir apgalvojusi presei, ka Donbasā krievu kareivju nav, konfliktā iesaistīti ir tikai vietējie kaujinieki un Ukrainas armija. Vieni ir gatavi viņu pielīdzināt mātei Terēzei, citi viņu redz kā Kremļa propagandas projektu. Žurnālists Staņislavs Belkovskis televīzijas kanālam “Dožģ” saka: “Jeļizaveta Petrovna bija kara piāriste. Viņa bija gan Donbasa, gan Sīrijas kara piāriste, tāpēc uz viņu lielā mērā gulstas morāla atbildība par visu, kas noticis Ukrainā un Sīrijā. (..) Ja kāds grib glābt krievu bērnus, lai dodas uz Voroņežu, Čitu vai Biribidžanu. Nav jābrauc uz Doņecku, kur karu izraisījuši dakteres Ļizas aizbildņi un sponsori. Vajadzēja runāt ar Putinu, kas viņai pirms gada pasniedza Valsts prēmiju, un lūgt, lai Vladimirs Vladimirovičs pārtrauc karu Donbasā. Viņa to neizdarīja. Viņas dzīve bija viena liela PR akcija, par tādu kļuva arī viņas nāve.” Šie Belkovska vārdi tika izmontēti no sarunas, taču ir pieejami “YouTube”.

Tiek analizētas arī sabiedriskās organizācijas “Taisnīgā palīdzība” finanšu atskaites, kas atklāj, ka organizācija labdarībai izmantojusi tikai nelielu daļu saņemto līdzekļu, lauvas tiesu tērējot sevis uzturēšanai.

Dakteres Ļizas sakarā vēlos citēt komentāru, ko izlasīju sociālajos tīklos: “Iedomāsimies, ka Otrā pasaules kara laikā kāda frau Marta dodas uz Aušvicu, lai tur ieslodzītajiem izsniegtu aspirīnu un marles saites. Viņa apgalvo, ka darbojas ārpus politikas, mudina visus būt humāniem, saņem no Hitlera rokām augstus apbalvojumus un stāsta žurnālistiem, ka nekādu gāzes kameru nometnē “Auschwitz II-Birkenau” nav. Un tad viņa dodas uz Ziemeļāfriku, uz Vācijas okupētajām teritorijām, lai arī tur izsniegtu aspirīnu bērniem, kas vēl nav gājuši bojā. Taču virs Sīnājas lidmašīna avarē. Tas, kā un vai mēs jutīsim līdzi šīs aviokatastrofas upuriem ir atkarīgs no tā, cik skaidri mēs spējam ieraudzīt saikni starp nacistu agresiju un PR palīdzību šīs agresijas upuriem.”

Šī aviokatastrofa, protams, ir traģēdija bojā gājušo tuviniekiem un draugiem. Tomēr, kā raksta holandiešu cilvēktiesību aktīvists Roberts van Vorens, neaizmirsīsim, ka “viņi devās uz Sīriju iedvesmot karavīrus, kas atbalsta kriminālu un necilvēcīgu režīmu. Neesmu svētais Pēteris, neņemos nevienu tiesāt, tomēr nevaru nedomāt par iemeslu, kura dēļ visi šie cilvēki iekāpa lidmašīnā”.

Vairāk informācijas no starptautiskiem avotiem

No raidījuma izmontētais Staņislava Belkovska komentārs par dakteri Lizu

Kas bija bojā gājušās lidmašīnas pasažieri?

Aleksandrova ansamblis ierakstījis himnu “Laipnie cilvēki”

Par dakteri Ļizu kā Kremļa projektu

Sabiedriskās organizācijas “Справедливая помощь” (tā sauktā “doktores Ļizas fonda”) atskaites.
2013. gadā savākti 8,5 miljoni.
Labdarībai iztērēti 1,9 miljoni.
Fonda uzturēšanai iztērēts 4,1 miljons.
Kur vēl 2,5 miljoni – nav zināms.
2014. gadā savākti 36 miljoni.
Fonda uzturēšanai iztērēti 4,6 miljoni.
Labdarībai iztērēti 10, 5 miljoni.
Kur vēl 21 miljons – nav zināms.
Atskaišu par 2015. un 2016. gadu nav.

Vairāk informācijas šeit!

Pievienot komentāru

Komentāri (50)

 1. jaatvainojaas krievijas prezidentam,lai izstaasta tautaai,kapec bija janotriec lidmasiina.,LAI PARAADITU CITIEM,KA ARII KRIEVIJA IR CIETEJA.TAS IR STALINA PANEMIENS.

 2. Cik ILGI tas raksts vēl būs internetā???????????????? Piekrītu idiņam!!!

 3. Lieciet mieru mirušiem un nevazājiet nedēļām pa avīzi, ja esiet cilvēki

 4. Atbildot uz raksta virsrakstā uzdoto jautājumu – protams,ka jā.ir tādas tiesības.

 5. Forši, ka tas ”kremļa visasākais ierocis” noslīcis..:)

 6. Trahņi maķ svoju…

 7. Ežai svoju Moskvu!

 8. Ir jāsēro par krievu nogalinātajiem Sīrijas bērniem un citiem pilsoņiem, Par tiem, kuri gāja bojā lai priecinātu nogalinātājus ???? – NĒ !!!!!! Ar automātiem neviens nespieda viņus to darīt, bet brīvprātīgi vēlējās pazemot pēc nāves krievu upurus !!!!

 9. Nur ein ….. Russe ist ein guter Russe.

 10. Kadel man butu jasero par manu un visas civilizetas pasaules ienaidnieku bija eju ,kuri devas dejot uz nogalinato Allepo iedzivotaju kauliem ?

  • Īstie fašisti Sīrijā nogalina bērnus un mierīgos iedzīvotājus Krievijas karogu vicinot, slepkavu atbalstītājus un iedvesmotājus, kas gribēja dancot un dziedāt krievu valodā uz līķiem paņēma Dievs, jo Dievs ir taisnīgs.

 11. физкульт привет Траханным ! Atbildēt

  физкульт привет Траханным !

 12. Es sēroju. Par nogalinātajiem Alepo civiliedzīvoājiem. Neprasiet no manis, lai es tāpat sērotu par tiem, kas atbalstīja bumbošanu. Tas būtu ciniski.

 13. Vai krievi sēroja, kad paši notrieca Malaizijas pasažieru lidmašīnu ? NĒ izlaupīja nupat mirušo cilvēku koferus, saģērbās viņu drēbēs un ielika selfijus internetā. Tāds lūk režīms un tādi tikumi viņa pakalpiņiem !

 14. Kā nesērot? Latvieši tak ir sērotāju tauta!
  97% latviešu tagad mūžīgi mūžos sēros par 3% procentiem izsūtīto, kuri, pie tam, nebūt ne visi gāja bojā. Bet, ja ir runa par 1941.gadu, tad izsūtīti tika 0.78% no Latvijas iedzīvotāju kopskaita, tātad tikai 1 cilvēks no 100 bija tas izcilākais, inteliģentākais un patriotiskākais.

 15. Būsim cilvēcīgi un necilāsim šo tematu. Tieši tāpat, kā viņi bija cilvēcīgi un aizmirsa, ka simtiem tūkstošu baltiešu tika izsūtīti un simtiem tūkstošu krita divu mostrozu lielvaru izraisītā karā. Mūsu ir par maz, lai savu laiku izniekotu, sērojot par noziedzniekiem.

 16. drīzāk sēroju par upuriem Parīzē, Nicā, Berlīnē… šis notikums atstāj vienaldzīgu. Agresorvalsts ļotene nokrita, neaizlidojot lūdz Sīrijai. Asada un Putina rokas ir Sīrijas mierīgo iedzīvotāju asinīs un tā esot tā viņu cīņa pret isis. Nevajag man neko stāstīt, visi kremļa vaukšķu izdomātie argumenti ir ciniski meli

 17. mums ir tiesības. Jo par mūsu kritušajiem arī tie nesēro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  sagūlās kritušo siltajās tīirajās gultās. Un ir gatavi atkal to darīt!

 18. Vispirms esam cilvēki , nevis zvēri, lai nejustu līdzi bojāgājušo tuviniekiem!
  Bija skumji lasīt nožēlojamus, trula naida pilnus komentārus par kaut kādu sodu krieviem…. atriebību par Sīriju….Ko mēs vispār zinām par to, kas uzsāka karu un notiek Sīrijā? ….. Manipulēt ar pazudušiem miljoniem?- no kurienes autoram šī informācija, ka pazuduši?- Runājiet ar reāliem pārbaudītiem faktiem!- …Ja katrs no mums būtu darījis kaut vienu no tiem darbiem, ko paspēja Gļinka.

  • Citāts: “Ja kāds grib glābt krievu bērnus, lai dodas uz Voroņežu, Čitu vai Biribidžanu. Nav jābrauc uz Doņecku, kur karu izraisījuši dakteres Ļizas aizbildņi un sponsori.” Precīzi. Un arī šis: “Jeļizaveta Petrovna bija kara piāriste.” Diemžēl.

 19. Doktore Liza nav pirmā uz šīs zemītes, kurai karš palīdzējis tikt pie naudas!

 20. kas zina to patiesību kas tur sīrījā notiek .ko raksta latviešu mediji tā ir dezinformācija kas pakļauta lielo kapitalistisko valstu intresēm.visiem ir savas mantiskās un varas intreses un no tā redzespunkta to visu ataino .kas teica ka krievi vainīgi? pims tam viņi tur nebija,tātad briti un ameriāņi vainīgi ar savu slepeno ekonomisko varu kas kā pelēkais kardināls visu ietekmē,pumpe no nabadzīgajam valstīm visu āra,jeb tā sakot gudra biznesa darbība kā izmantot lētas tautas lai kļūtu bagāti.
  tur daudz nav ko spriedelēt ,bet kam prāts ir paši saprot par ko iet runa tur,tas ir karstai punkts cilvēku nepratībai
  vienīgais glābējs ir dzimis
  jēzus kristus

 21. Tie bojā gājušie dziedātāji Atbildēt

  Bija zaldāti, militārais personāls, propagandas ierocis ar uzdevumu dziedāt slavas dziesmas varonīgo bumbotāju labsajūtai. Liktenīgi, ka dots devējam atgriežas, kaut šādā nejaušā veidā. To var uzskatīt arī kā visiem redzamu spriedumu no augšas.

 22. nebutu kars nevajadzetu zimeties unnevienam nekur nebutu jalido dots pret dotu

 23. Ar vārdiem-viss nāks atpakaļ,neaizmirstiet arī savu domu gājienu. Ne mēs Dievi lai sodītu. Bet ja par aizgājējiem nevar pateikt neko labu,tad paklusējiet. Izdzimteņu bars,kā var priecāties par kaut ko tādu??/ To vien kviec-krievs,krievs. Tik nezin kāpēc Alepo teroristiem atņemtie ieroči nākuši no ASV,Vācijas???? Paskatieties arī citūr ziņas,ne tik ko borē Jums galvās ES atļautie ziņu nesēji.

  • ka tie atkal esam mēs,kuri it kā “sodījuši”.Neviens te neko nav sodījis-tas ir tikai pašu krievu neprātā sekas.Ar ko gan labu var beigties tās kara orģijas,vardarbības slavēšana,prātam neaptveramā bruņošanās un iesaistīšanās militāros konfliktos jebkurā zemeslodes vietā.Un kara dieva Putina pielūgšana.Tā ir tikai un vienīgi pašu krievu vaina.Ne mūsu līdzjūtība ,ne it kā priecāšanās te neko izmainīt nespēj.

 24. Par okupantu aģitaru lidmašīnas avāriju nudien nesēroju.Un kas jums par daļu?

 25. Sērot nav obligāti, bet ar cieņu pret bojāgājušajiem gan var izturēties un nav svarīgi, kur Tu dzīvo un kas esi pēc nacionalitātes un kāds politiskais katliņš kur vārās.

 26. Mes visi esammazas skruvites lielas politikas mehanisma. Ikviens nomums vispirms ir savas valts pilsonis. Bet nirgaties par aizgajejiem ari nav diez cik etiski. Padomajiet par to, ka ari musu makslinieki brauc uz karstajiem punktiem morali atbalsti musu karavirus un nedod dievs var notikt tada pati nelaime. Ko tad jus teiksiet?

 27. Ar līdzjūtību ir tieši tāpat kā ar mīlestību ! Visiem skaidrs ka ar varu mīlēt nepiespiedīsi !
  Man ir dziļa līdzjūtība uz to noslepkavoto poļu šoferi un citiem terora upuriem kuri gāja bojā Berlīnē , man bij skumji par cilvēkiem kuri gāja bojā Parīzes un citos terora aktos ! Man ir skumji par visiem tiem kuri ir patiešām nekur neiesaistīti bet gājuši bojā no teroristu rokām ! Atvainojiet, bet attiecībā uz agresorvalsts militārpersonām esu bez emocijām !

 28. Roberts van Vorens nevienu netiesājot, bet pēc viņa teiktā ir saprotams, ka Bašars Asads ir lielāks noziedznieks par Daesh? Vai arī taisnība tomēr nav viena? A?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+