×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
10. maijs, 2012
Drukāt

Vai jāizņem mūzikas licence? 


radioaparaats_leta

Televīzijas ziņās uzzināju, ka turpmāk bez licences būs aizliegts atskaņot mūziku autobusos, maksas tualetēs un citās publiskās vietās. 
Strādāt par autobusa šoferi sāku 1955. gadā, 1960. gadā biju viens no pirmajiem, kas sāka autobusu kustību Jūrmalā.

1967. gadā mans autobuss LAZ pieveica pirmo miljonu kilometru un iegāja otrajā. Pēc savas pieredzes zinu, ka radio autobusa (un ne tikai) šoferim ir nepieciešams darbaspēju uzturēšanai un saglabāšanai un tāpēc glābis ne vienu vien dzīvību.

Par radio maksas tualetēs neuztraucos. Ja apmeklētāji tajās bez mūzikas nenāks, nav problēmu, lai iet vārtu rūmēs. Kasieres, laiku īsinot, varēs lasīt grāmatas.

Tagad mana, astoņdesmitgadīga pensionēta šofera, problēma. Jau gadu mani vairs nemoka osteohondroze, jo divreiz dienā mani, raustīdams aiz jostas, pa sabiedriskām vietām – Majoru ielām vismaz 4 – 5 km dienā vadā mans fizioterapeits doktors Rembo Turbolento (citi viņu vienkārši dēvē par suni). Kopš tālajiem gadiem, kad radio uzlaboja manas darbaspējas, no tā nevaru šķirties un “Radio 2” nepārtraukti klausos arī dr. Rembo fizioterapeitisko procedūru laikā.
Šodien, ejot pa Jomas ielu, līdz licences saņemšanai izvairījāmies no pašvaldības policista.
 Lūdzu noskaidrot un publicēt, cik maksā licence, klausoties ar austiņām, cik bez tām (mēnesī, gadā), un kur un kā to var iegādāties, lai likumīgi varētu klausīties “Radio 2”, staigājot ar Rembo pa Majoru ielām. 

Jānis Ādaskamzolis

 

Atbild Ieva Platpere, biedrības “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” 
(LaIPA) izpilddirektore: “Fiziskām personām nav jāizņem licence par mūzikas klausīšanos – arī tad, ja tās, mūziku klausoties, uzturas publiskā vietā.

LaIPA līgumus par maksājamo atlīdzību slēdz ar juridiskām personām un individuālajiem komersantiem. Formulējums “naudas iekasēšana par radio klausīšanos” ir nepareizs. LaIPA iekasē atlīdzību par ierakstu izmantošanu publiskā izpildījumā neatkarīgi no veida, kā mūzikas ierakstus izvēlas izmantot uzņēmējs. To, kādā veidā izmantot ierakstus, izlemj pats uzņēmējs – ja viņam šķiet patīkama un pieņemama tā mūzika, ko piedāvā kāda no radio pro-grammām, viņš var izvēlēties atskaņot šo programmu. Ja viņš vēlas izmantot paša izvēlētus ierakstus, viņš izmanto CD, veido savus mūzikas ierakstu apkopojumus un atskaņo tos.

Piemēram, kafejnīcai, kas vēlas izmantot mūzikas ierakstus, izpildītājiem un fonogrammu producentiem ir jāmaksā, sākot no Ls 20 gadā atkarībā no kafejnīcas lieluma. Tātad par kafejnīcu ar platību līdz 30 m2 ir jāmaksā Ls 20 gadā. Ja platība ir līdz 50 m2, Ls 9,01 ceturksnī jeb Ls 36,04 gadā.”

Pašlaik notiek LaIPA sarunas ar uzņēmuma “Rīgas satiksme” vadību par mūzikas klausīšanos darba vietā, tostarp transporta līdzekļu vadītāju kabīnēs. 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+