×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.6°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
20. decembris, 2017
Drukāt

Ritvars Eglājs: Vai jauna migrantu ieplūdināšana glābs Latviju? (11)

Foto - Ieva Lūka/LETAFoto - Ieva Lūka/LETA

Ritvars Eglājs

Migrantu “sūknētāji” 2015.–2016. gadā cieta sakāvi centienos iežēlināt latviešus pret trešās pasaules imigrantu ievešanu. Nu cenšas citādi: nebūšot, kas strādā un pensijas gādā. Bet vai tā ir?

Marksisti sludina, it kā cilvēki būtu savstarpēji aizvietojamas darbspēka vienības bez tēvijas, tautības un mentalitātes, tomēr tā nav. Tāpēc galvenais jautājums par migrāciju ir: kā tā ietekmēs latviešu īpatsvaru. Jo svarīgi ir, nevis cik, bet kas dzīvos Latvijā. Saimniecību var sakārtot dažos gados, izkropļota iedzīvotāju sastāva labošanai vajag gadu desmitus.

Melīga ir propaganda, it kā vairāk iedzīvotāju būtu labāk. 1945.–1988. g. Latvijas iedzīvotāju skaits strauji auga, taču latviešu stāvoklis un izredzes tikai pasliktinājās – tieši tāpēc, ka iedzīvotāju skaits auga, jo pieaugumu deva sveštautiešu ieplūdināšana. Ja vairāk būtu labāk, tad Latvija ir cietusi smagus zaudējumus, kad izveda okupācijas armiju – tūkstošiem vīriešu pašā spēka vecumā. Nē, svarīgi ir, nevis cik, bet kas dzīvos Latvijā. Islandē seškārt mazāk iedzīvotāju, un islandiešu summārais dzimstības koeficients (sievietes bērnu skaita caurmērs) ir ~1,7, salīdzinot ar latviešu ~1,85. Taču islandiešu demogrāfiskais stāvoklis daudz labāks nekā latviešu, jo viņi savā zemē ir 86% iedzīvotāju.

No zemas dzimstības tautas neizmirst. Dabiskais pieaugums ir ģeometriska progresija, tāpēc arī sašaurināta paaudžu nomaiņa var turpināties bezgalīgi. Nē, tautas izmirst pārtautošanā: kad to zemē sarodas sveštautieši un pārmāc pamattautu.

Augstāka dzimstība (summārais dzimstības koeficients >2,1) nes paplašinātu ataudzi un iedzīvotāju skaita augšanu. Ne pēc 9 mēnešiem, bet ar laiku gan. Ceļot dzimstību, tas veidos dabisko ataudzi, kaut šobrīd nav tik daudz sieviešu, cik pirms gadiem desmit.

Demogrāfijā ir stabilu iedzīvotāju jēdziens: ja dzimstība ilgāku laiku turas puslīdz vienā līmenī, vecumgrupu attiecība stabilizējas – vienalga, vai nākamā paaudze būtu divreiz lielāka par iepriekšējo vai divreiz mazāka. Tas nozīmē, ka novecošanās ir pagaidu process un tā rimsies.

Melīga ir viltusizvēle: vai nu atsākt migrantu ieplūdināšanu, vai kļūt par Ziemeļkoreju – nabadzīgu un etniski viendabīgu zemi. Ir arī Dienvidkoreja un Japāna – turīgas un etniski viendabīgas zemes. Japānā zema dzimstība jau kopš 70. gadu vidus. Un dzīvo cepuri kuldami (ir, protams, savas pirmās pasaules problēmiņas) ar 1,45 bērnu caurmēru un 2% sveštautiešu, kaut miljards strādīgu ķīniešu turpat blakus. Un ar 127 milj. iedzīvotāju uzņem 28 bēgļus gadā. Lai tiktu pie turības, nav jātur robežas vaļā iebr[a]ucējiem. Jāatmet sociālisms un jātur robežas vaļā informācijai, pakalpojumiem un precēm.

Viltusizvēle noklusē, ka trešās pasaules imigranti strādā jūtami retāk nekā eiropieši un daudz biežāk pārtiek no pabalstiem. Vācijā imigrantu bezdarbs 1,7…2 reizes augstāks nekā pamattautas, Nīderlandē 2,5…3 reizes. Lielbritānijā nodarbināti 73% britu un tikai 59% imigrantu (2011. g. tautskaite). Ja pareizi saprotu, arī pirmie Latvijas finanšu plūsmas skaitļi rāda, ka ~350 migrantu apčubināšanai iztērēts ~10 milj. eiro.

Darbspēka tirgus kā jebkurš tirgus ir dinamiskā līdzsvarā starp pieprasījumu un piedāvājumu. Tāda 35 000 vai cik darbinieku trūkuma nav kā sugas. Tirgus reakcija uz darbinieku trūkumu ir celt algas, darba ražību, pārprofilēties u. tml. Tas vairo darbinieku piedāvājumu un samazina pieprasījumu, un atkal iestājas līdzsvars. Var iebilst, ka ar augstākām algām uzņēmumi nespēs konkurēt. Atvainojiet, Latvijai ir gana iespēju vairot spēju konkurēt un latviešu uzņēmību, samazinot nodokļus un izskaužot birokrātiju. Re, kā Tramps veicinājis amerikāņu uzņēmību, radot tai labvēlīgu gaisotni un likvidējot Obamas laika šķēršļus uzņēmībai – rezultāti redzami gan bezdarbā, gan IKP un biržā.

Aplami ir nekritiski izmantot valsts iestāžu prognozes, piemēram, par 35 000 darbinieku trūkumu. Jo valsts spēja prognozēt ir… tāda, kāda ir. Tai pašai Ekonomikas ministrijai vēl 2008. g. pavasarī bija nesamērīgi optimistiska saimniecības un darbspēka prognoze.

Emocionāls paņēmiens piesaukt pensijas arī nevietā, jo pašreizējo pensiju būtība ir pilsoņu laupīšana un krāpšana: atņemt naudu, solot to varbūt atdot pēc gadu desmitiem, un, ja cilvēki aizdzīvo tos gadu desmitus, celt pensijas vecumu, lai apmirst un nauda nav jāatdod. Tāpat aplami apgalvot vai iedomāties, ka citi par tavu naudu rūpēsies vairāk nekā tu pats. Kā jebkura dzīvošana par citu naudu, kādu laiku pensijas darbojas, līdz sabrūk, jo aptrūkst vai nu citu naudas, vai citu cilvēku pašu.

Lasot, kā pārkrievošanu iztēloja okupanti, un salīdzinot ar mūsdienu migrantu “sūknētājiem”, līdzība ir apbrīnojama: “Pēc aptuveniem aprēķiniem, Latvijā darbaspēka trūkums sasniedz 30 000 cilvēku. Tas jākompensē ar esošo darba resursu efektīvāku izmantošanu un arī ar strādnieku pieplūdumu no citām republikām. Padomju Latvijā ierodas pārsvarā darba spējīgi cilvēki. Tāpēc mehāniskā pieauguma (ieceļošanas jeb pārvietošanās) rezultātā ik gadus uzlabojas republikas iedzīvotāju struktūra un palielinās darbaspēka resursi.” (Graudiņa, Velta, Kastrone, Klāra. Latvijas PSR ģeogrāfija. Mācību līdzeklis 7. un 8. klasei. Rīga: Zvaigzne, 1974. 86. lpp.)

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Mīzuļiem tāda Latvija pie pakaļas. Ne viņi te nāks, ne būs. Par auks, sniegus nav redzējuši. Strādāt? Tas tikai latviešiem un muļķiem. Tāpēc, neraudiet. Migranti atnāks un aizies. Pat pēdas nepaliks. Tāpēc par pasaules mēsliem neraudiet.

 2. Latviju glābtu dzimstības pacelšana, diemžēl valdība šo jautājumu neņem nopietni (atskaitot NA).

 3. lielisks raksts!

 4. Nelatviets, bet pilsons Atbildēt

  Fifa 20. decembris, 2017 17:05
  Atbildēt

  Jūs savu saimniecību neesat sakārtojuši 28 gados. Un gribat vai negribat , bet tautu sajaukšanās gaidāma jebkurā gadījumā un vienalga kādos apstākļos. Ir 21. gadsimts. Ir sakari un pārvietošanās. Nu kuram vēl ir tikai zirgs un pasts, tie varbūt nesajauksies.
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Kolaborantisku savoku pārdomāts un klišejisks tekstelis! Nekas nebūs pēc jūsu jūdasu prāta, to nepieļausim!

 5. Labs, reālistiski tendēts raksts un par ļooooti svarīgām tēmām mūsu LV, atklāti parādot, ka aicinājumi ievest svešo darbaspēku ir stulbu nodevēju un gan kremļa, gan liberastu algoto kangaru ļauns mērķis!
  Un no šiem šodienas mēdiju – it kā uzņēmēju kviecējiem par dabaspēka trūkumu, nekad ne vārda par vienīgo reālo darbību ši jaut. risinājumam – aktīvu, valstiski masveidīgu reemigrāciju un dzimstības palielināšanas visu veidu darbības, skaļu saukļu muldoņas un pretējas darbības vietā!

 6. Mīļe tautieši , beidziet ,ņaudēt un lādēties ! Jūsu labās un ļaunās domas uzkrājas ,jums ”virs galvas” (to zināja pat mūsu senči )! Paruna ; (Nepiesauc nelabo!) vai atceraties vecāko paaudžu brīdinājumu ,- negausties ,bet darīt !!! Tagad ir grūti ,- bet kā bija pēc kara ? Viss bija uz kartiņām ! Maize minimāli ; tāpat visi produkti ! PILNA sile bija tikai KP t.i. komunistiem !(Tāpat kā tagad )!!! Arī lozungi tie paši ar nelielām izmaiņām ,- (ir grūti bet ,drīz būs labi ) -Tikai vairāk migrantu un viss būs smērēts ,- ”nebūs letiņu” ! (to no mums gaida okupācijas atliekas )! NETAISĪT vaļā čekas maisus ! Tad mums būs beigas !!!

 7. Lielisks raksts!

 8. Paldies Ritvaram Eglājam par labo rakstu un arī par domu: “svarīgi ir, nevis cik, bet kas dzīvos Latvijā. Islandē seškārt mazāk iedzīvotāju, un islandiešu summārais dzimstības koeficients (sievietes bērnu skaita caurmērs) ir ~1,7, salīdzinot ar latviešu ~1,85. Taču islandiešu demogrāfiskais stāvoklis daudz labāks nekā latviešu, jo viņi savā zemē ir 86% iedzīvotāju.”

 9. Lasīju ,ka Latvijas teritorijas lielums ļauj apdzīvot 7 miljoniem iedzīvotāju . Tātad vietas pietiek. Par etnisko sajaukšanos ,jāorientējas uz ķīniešiem ,vjetnamiešiem ,viņi ir strādīgi musulmaņi tādi kā turki ,arābi, somālieši nav nekādi čaklie. Pie tam jāaicina tiešām viesstrādnieki ne migranti .Viesstrādnieks ir tāds ,kurš drīkst iebraukt ,strādāt noteiktu laiku ,piemēram trīs gadus un tad obligāti Latvija jāatstāj ,vietā brauc nākošais.Imigrants ir tāds kurš atbrauc jau ar domu palikt Latvijā un prom viņu nekādi dabūt nevar ,pat ja darbu strādāt nevēlas un tīko tik pēc pabalstiem. Nu kāds jau apprecēsies un paliks ,taču tādus jau lai ģimene arī integrē.

 10. Jūs savu saimniecību neesat sakārtojuši 28 gados. Un gribat vai negribat , bet tautu sajaukšanās gaidāma jebkurā gadījumā un vienalga kādos apstākļos. Ir 21. gadsimts. Ir sakari un pārvietošanās. Nu kuram vēl ir tikai zirgs un pasts, tie varbūt nesajauksies.

  • neaģitē te par welkomismu Atbildēt

   un laidies pats atpakaļ no kurienes ieklīdi !
   Ņem līdzi arī pārējos latv(ij)iešus !
   Mums pietiek latviešu un lojālo cittautiešu !

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Rēķinu par ūdeni nesamaksājāt?

Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas. Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+