×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
6. jūnijs, 2017
Drukāt

Vai jaunās ēkas būs nedrošākas? (2)

Foto - 15min.lt/LETA. Ilustratīvs attēlsFoto - 15min.lt/LETA. Ilustratīvs attēls

Plānots noņemt būvniecībā izmantojamo tērauda stiegru kvalitātes kontroli. Vai tas var apdraudēt jaunceļamo ēku drošību?

 

Kontrolētājiem samazināsies peļņa

Pašlaik vēl spēkā esošie MK noteikumi paredz, ka tērauda armatūras kvalitātes atbilstības novērtēšana jāveic atbilstoši Latvijas nacionālā standarta (LVS) prasībām. Ministru kabineta (MK) noteikumos tiek plānotas izmaiņas, par kurām bažas pauž Tehnisko ekspertu asociācijas (TEA) eksperti.

“Vai tas nozīmēs, ka Latvija ir gatava izslēgt tērauda armatūras stiegras no valsts reglamentētās sfēras un turpmāk šie materiāli nebūs pakļauti normatīvajos aktos noteiktajai obligātajai kvalitātes atbilstības novērtēšanai? Pieņemot lēmumu par labu plānotajiem grozījumiem, Latvijas tirgus uzraudzības iestādes var zaudēt iespēju kontrolēt būvniecībā izmantoto tērauda stiegru kvalitāti, un to spēkos nebūs ietekmēt atbilstības novērtēšanas institūcijas ārvalstīs. Tādējādi būvniecībā dzelzs­betona konstrukciju veidošanā un ražošanā arvien biežāk var tikt izmantotas apšaubāmas kvalitātes armatūras stiegras, kas viennozīmīgi ietekmēs arī ēku nestspēju, stabilitāti un drošību,” brīdina Jeļena Pēkale, vadošā inspicēšanas, testēšanas, sertificēšanas, tehnisko konsultāciju un apmācību uzņēmuma “Inspecta Latvia” vadītāja. Jāpiemin, ka atbilstības novērtējumu Latvijas standartam ir tiesības veikt tikai divām institūcijām, viena no tām ir AS “Inspecta Latvia”.

 

Valsts samazina birokrātiju

“Gada sākumā vairāki Latvijas būvuzņēmēji, kā arī biedrība “Latvijas Būv­uzņēmēju partnerība” vērsa Ekonomikas ministrijas uzmanību uz izveidojušos situāciju saistībā ar Latvijas valsts standarta LVS 191-1:2012 “Tērauds betona stiegrošanai” piemērošanu,” informē Ekonomikas ministrijas pārstāvji.

Eiropas Savienībā nav noteiktas vienotas prasības tēraudam betona stiegrošanai, katrai dalībvalstij ir tiesības nacionālajā līmenī noteikt regulējumu. Vai nenoteikt nekādu. Pašreiz Latvijā ir izveidojusies situācija, ka vienīgi KVV “Liepājas metalurgs” ir izgājis atbilstības pārbaudes procesu un saņēmis savas produkcijas atbilstības sertifikātu. Pēc KVV “Liepājas metalurgs” apturēšanas tirgū vairs nav pieejami tērauda būvizstrādājumi, kuru atbilstība Latvijas standartam būtu novērtēta.

Būvuzņēmēji, lai gan iegādājas būvizstrādājumus, kas atbilst Norvēģijas, Vācijas, Zviedrijas, Somijas standartiem, ir spiesti veikt katras tērauda stieg­rojuma partijas atbilstības Latvijas standartam novērtējumu. Būvuzņēmēji ir norādījuši, ka ES dalībvalstīs darbojošies standarti satur līdzvērtīgas prasības attiecībā uz stiegrojuma kvalitāti un īpašībām, līdz ar to prasība katru stiegrojuma kravu novērtēt atbilstoši Latvijas standarta prasībām nav lietderīga un rada birokrātisku slogu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. birokrātisku slogu rada kontrolēt ko liek iekšā desās,
    birokrātisku slogu rada kontrolēt no kā cep maizi,
    birokrātisku slogu rada kontrolēt kur paliek nodokļu nauda…

    birokrātisku slogu ne-rada uzturēt birokrātus,
    kuri neko nekontrolē, tikai “pelna” desmitiem tūkstošus…

Draugiem Facebook Twitter Google+