Laukos
Bizness

Vai jums ir nepieciešams aizņemties naudu? 0

Pirms izlemjat par labu jaunai kredītkartei un bankas vai citas kredītiestādes aizdevumam, vispirms būtu nepieciešams apsvērt vienu elementāru lietu – vai jums patiešām ir nepieciešams aizņemties naudu šobrīd un šim konkrētajam pirkumam? Mūsdienu svārstīgajos, ekonomiskajos laikos ar lielu nenoteiktību par kārtējo rēķinu cenu pieaugumu, daudzi cilvēki labprātāk izvēlas atmaksāt naudu, ko viņi jau ir aizņēmušies, nevis aizņemties vēl vairāk. Jāsaka, ka ērti pieejamais interneta kredīts Latvijā ir radījis situāciju, kurā par pirkumiem izvēlamies maksāt tieši ar aizdevuma palīdzību, tomēr mēs vēlamies uzsvērt, ka lēmumam par to, vai jums vajadzētu aizņemties naudu būtu jābūt ļoti pārdomātam.

Pirms aizņemties naudas līdzekļus, ir jāspēj sev uzdod svarīgi jautājumi, kas varētu sniegt precīzu atbildi uz jautājumu – vai jums tiešām, tiešām ir nepieciešams aizņemties naudu? Jums sev jājautā:

Vai jums patiesi ir nepieciešams šobrīd tērēt naudu, kuras jums nav?
Vai jums jau ir kredītsaistības? Cik lielas tās ir?
Vai jums ir pieejami kādi citi pirkuma finansēšanas veidi, kas neprasa aizņemties?
Vai jūs varēsiet atļauties atmaksāt naudu, ko plānojat aizņemties?

Daži cilvēki, kuri nosveras par labu naudas aizņēmumam, to dara bez liekas piedomāšanas pie tā, vai viņi patiešām to var atļauties, jo viņiem šķiet, ka nav jau citas iespējas – pirkums ir jāveic! Bet bieži vien tā tas nemaz nav. Reti ir tādi pirkumi, kuru iegādi nav iespējams atlikt uz kādu laiku vai vispār atteikties no to nepieciešamības. Iespējams, ka arī jūs varētu atlikt plānotā, lielā pirkuma veikšanu vai pat vispār to neveikt. Pamēģiniet sev pajautāt:

Vai jūs varētu pagaidīt, kamēr paši varat atļauties nopirkt šo preci saviem spēkiem (bez aizņēmuma pieprasījuma)?
Ja tas ir kaut kas, kas jums ir ļoti nepieciešams, vai ir kāds cits veids, kā to iegūt (piemēram, piemeklējot alternatīvu preci, kas ir lētāka, iegādāties to lietotu vai saņemt bez maksas no cilvēkiem, kam tā vairs nav vajadzīga un tamlīdzīgi)?

Ja jums ir tendence iegādāties dažādas lietas impulsa vadītiem, pamēģiniet sevi sniegt vismaz divas dienas laika pārdomām, pirms veicat pirkumu. Jūs varētu būt pārsteigti atklājot, cik bieži būs gadījumi, kad pēc šīm pāris dienām vairs nebūsiet ieinteresēti noskatīto preci nopirkt. Jā, ir gadījumi, kad kārojam preci tik ļoti, ka aizdevums uz 2 gadiem šķiet kā labākais risinājums tā iegādei, bet padomājiet, cik ļoti šī prece jau būs zaudējusi vērtību šo pašu divu gadu laikā, kamēr atmaksāsiet tās sākotnējo vērtību? Vai pastāv iespēja, ka jūs varētu vispirms iekrāt naudu, izmantojot dažus taupīgas dzīves pamatnoteikumus, nevis uzreiz aizņemties naudu?

Ja jums tiešām nav jāiztērē nauda par plānoto pirkumu jau šodien, nopietni jāapsver iespēja iekrāt nelielu naudas summu katru mēnesi, lai realizētu pirkuma iegādi, nevis iekļūt parādos, no kuriem, iespējams, pat netiksiet ārā. Ja jums uz doto brīdi nav nekādu ietaupījumu, bet jūs varat katru mēnesi tiem atlikt, piemēram, 50 eiro, tad gada laikā jūs šādā veidā tiksiet pie liekiem 600 eiro, un ja tos būsiet noguldījuši gudri – bankā tie jums vēl piepelnīs klāt procentus, kas summu tikai palielinās (nevis samazinās, kā kredīta procentu gadījumā).

Ja jūs patiesi varat nogaidīt un iekrāt pirkumam nepieciešamos līdzekļus, tad ziniet, ka tā vietā, lai izmantotu kredītu, naudas iekrāšana jums izmaksās daudz mazāk, jo jebkuram aizdevumam vienmēr ir piesaistīti atmaksas procentu likme, kas nozīmīgi palielina kārotā pirkuma gala cenu.

LA.lv