×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Vai jūs apmierina vides pieejamība Rīgā?

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Ilze, jaunā māmiņa:
 “Kopumā uzskatu, ka vide nav sakārtota tā, lai būtu ērta māmiņām ar bērnu ratiņiem. Valsts iestādēs ir milzu rindas, taču, neraugoties uz to, ka esmu ieradusies ar zīdaini, man nekādu privilēģiju vai atvieglojumu nav.

Piemēram, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā ar zīdaini ratos nācās stāvēt rindā, kurā pirms manis bija 40 cilvēki. Ir nācies saskarties arī ar apgrūtinātu iekļūšanu ēkās, kurām ir tikai trepes, bet nav uzbrauktuves. Tagad jau rēķinos, ka iestādē var nebūt uzbrauktuves un būs jādomā, kā tajā iekļūt – uznesot ratiņus pa trepēm pašai vai lūdzot kāda palīdzību. Priecē gan, ka ir ļoti atsaucīgi cilvēki, kas nereti palīdz arī bez prasīšanas. Taču vēl lielāka problēma ir iekļūšana un izkļūšana no sabiedriskā transporta. Autobusi un trolejbusi nostājas aptuveni metru no apmales, tāpēc ratiņus nākas izcelt, nevis izstumt, kas vienam pašam ir visai grūti. Patīkama un ērta vide parasti ir lielveikalos, kur padomāts par visiem – arī vecākiem ar maziem bērniem.”

 

Mario Āre, 
pārvietojas ratiņkrēslā: 
”Mani nepavisam neapmierina situācija Rīgā. Es ļoti daudz pārvietojos. Katru dienu man patīk izbraukt ārā, tāpēc nemitīgi saskaros ar šīm problēmām, un tās ir tik apgrūtinošas. Principā nav iespējams braukt gar Uzvaras laukumu vai tikt pāri tramvaja sliedēm. Pārbraukt sliedes bez pavadošās personas palīdzības ir savas drošības apdraudējums, vēl jo vairāk, ja to dara vietā, kur nav gājēju pārejas. Arī pāri tiltiem ar ratiņkrēslu tikt nav iespējams. Centrā, no kinoteātra “Forum Cinemas”, nevar aizbraukt uz Centrālo staciju, jo starpā vienīgi tunelis. Agrāk varēja pārbraukt ielu, tagad šāda iespēja likvidēta. Lifts, kas tur teorētiski ir, gluži vienkārši nedarbojas un, šķiet, izveidots tikai cilvēku mānīšanai. Katrs pakāpiens mums ir reāls šķērslis. Daudzviet vēl aizvien traucē ielu apmales. Iepretim stacijas laukumam ir izdrupušas un bedrainas flīzes, kur var iestrēgt ritentiņi un izgāzties no krēsla. Nereti sabiedriskā transporta vadītāji nemaz neredz, ka pieturā pūlī gaida arī ratiņkrēslā sēdošs cilvēks. Priecājos vismaz, ka pie mājas transporta līdzekļu vadītāji mani ievērojuši un vienmēr izvelk platformu vai palīdz iekļūt transportā.”

 

Vilma, 
pensionāre: 
”Ļoti neapmierina, ka pie daudzu ēku kāpnēm nav margu, kur pieturēties. Veciem cilvēkiem tas ir milzu apgrūtinājums. Viena no tādām vietām ir Kongresu nams. Ja trepes apledojušas, tas ir ārkārtīgi bīstami. Šādos gadījumos eju, turoties pie sienas, taču jāatzīst, ka nejūtos ērti – garāmgājēji mani var noturēt par iereibušu vai mazliet jocīgu. Vēl ļoti nepatīk milzīgās peļķes, kas izveidojas ielu malās. Ir ielas, pa kurām pēc lietavām varētu pārvietoties ar mazu laiviņu. Vecam cilvēkam zaļās luksofora gaismas degšanas laikā nav iespējams šķērsot ielu, paliekot sausām kājām.”

 

Ieva, 
jaunā māmiņa:
 “Par to it kā tiek diskutēts jau gadiem, bet vēl joprojām ir neskaitāmas vietas, kur ar bērnu ratiņiem piekļūt grūti, jo nav izbūvētas uzbrauktuves. Reizēm, kad priekšā vien pāris pakāpienu un ir cerība, ratiņus nedaudz paceļot, iestumt, nākas konstatēt citu šķērsli – durvis vai margas gar pakāpienu malām ir pārāk šauras. Ejot pa ielu, bieži rodas situācija, kad labprāt kādā iestādē ieietu, taču to nedaru, jo tas iespējams tikai ar vairāku cilvēku palīdzību. Piemēram, uz Brīvības ielas ir bērnu preču veikals, kurā var iekļūt, tikai šķērsojot trepes. Tas ir pilnīgs paradokss, taču ar šādām lietām ikdienā diemžēl nākas saskarties. Vēl ļoti neērti ar bērna ratiņiem nokļūt uz peroniem Centrālajā stacijā. Uzbrauktuve gar trepju malām gan ir, taču tik neiedomājami stāva, ka ratiņi atrodas teju vertikālā stāvoklī un mazulis noslīd kulbas kājgalī. Pārdomāta un pieejama vide parasti ir lielākās iestādēs, tostarp lielveikalos.”

 

Fakti

* Invalīdu un viņu draugu apvienība “Apeirons” izteikusi neapmierinātību par “Latvijas arhitektūras gada balvas 2012” finālistu sarakstu un uzskata, ka divi balvai nominētie objekti – Latvijas Mākslas akadēmijas ēka un Dobeles vēsturiskais tirgus laukums – pārkāpj likumu, jo nav ērti pieejami cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

* Biedrība “Nacionālo vērtību saglabāšanas misija” nesen ierosināja lietu par Ministru kabineta ēkas atjaunotajām kāpnēm – norādot, ka tām nav izveidota uzbrauktuve cilvēkiem ratiņkrēslos.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+