×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
1. februāris, 2013
Drukāt

Vai jūs būtu gatavs maksāt par televizora un radio lietošanu?


Maiga Salnāja, 
skolotāja profesionālajā vidusskolā Valmierā: 
”No televīzijas atteikties negribu. Arī no radio ne, jo tas skan mājās katru dienu. Ziņas klausos katru stundu. Es jau maksātu. Trīs lati jau nav pasakaina summa. Ja būtu 30 lati, tad ne.

 

Ceru, ka tad arī paliks saturīgākie raidījumi, tādi kā ”Sastrēgumstunda” un erudīcijas spēles kā ”Zini vai mini”, ”Lieliskais piecnieks”. Filmas maz skatāmies. Tagad labs raidījums ir Rubeņa vadītais “Zip.lv” par teātri. Šodien pat skatījos televīzijas programmā un secināju, ka īsti nav ko skatīties.”

 

Pēteris, 
students Rīgā: 
”Sarežģīts jautājums. Kā to summu vispār var novērtēt? Es pārsvarā lietoju internetu. Radio praktiski visu laiku ir ieslēgts, jo vecāki klausās. Pats varētu iztikt. Tāpat bez televizora, jo raidījumus var skatīties arī internetā. Kādreiz skatos Zviedrijas sabiedrisko televīziju internetā, lai gan ne visi raidījumi ir pieejami. Es laikam maksātu tikai tādā gadījumā, ja viss būtu brīvi pieejams jebkurā laikā internetā – gan radio tiešraides, gan televīzijas raidījumi, gan ziņas. Muļķīgi, ja maksās tikai tie, kam mājās radio vai televizors, bet es tāpat varētu visu patērēt internetā. Bet vēl vērtēt, vai mājās ir internets, arī būtu jocīgi. Iespējams, tad vajadzētu mazāku maksu tiem, kas lieto tikai internetu. Lai gan varbūt vajag vienkārši paaugstināt kādu nodokli visiem, kas lieto sabiedriskos medijus.”

 

Maigonis Siliņš 
Jēkabpils novada Ābeļu pagastā: 
”Badā jau nenomirtu, ja tos trīs latus samaksātu, bet labāk būtu, ja nebūtu jāmaksā. Man jau tā naudas maz. Skatos regulāri sabiedrisko televīziju. Vai tad mūsdienu cilvēks var iztikt bez televizora? Man vienīgi ar redzi ir švaki, jāskatās televizors pusmetra attālumā – tikai tad varu redzēt. Radio gan klausos no rīta līdz vakaram.

Reklāmas man briesmīgi traucē, bet labums nevar būt bez sliktuma. Jāpacieš arī tās. Būtu jau ideāli, ja, maksājot tos trīs latus, man būtu piedāvājums – izlasītas tikai tādas reklāmas, kas mani interesē, un tikai raidījumi, kas man patīk. Bet vai tad tas ir iespējams?”

 

Jānis Jerkins, 
pensionārs Jūrmalā: 
”Es jau biju sašutis, kad bija tracis par autortiesībām – maksu par radio publisku klausīšanos. Par to ”Latvijas Avīzei” rakstīju vēstuli. Nodokli par sabiedrisko mediju noteikti nevaru atļauties. Mēs ar sievu pat nevaram atļauties katru nedēļu nopirkt televīzijas programmu, kas maksā 70 santīmus nedēļā. Padsmit lati jau aiziet par kabeļtelevīziju, internetu, mājas telefonu. Jāmaksā arī par mobilo telefonu, no kura gan es neatļaujos pats zvanīt, bet lietoju tikai, lai mani var sazvanīt. Protams, sabiedriskā medija atbalstīšana ir laba lieta, bet pensionāri jau ir tādā nabadzībā nonākuši, ka ļoti knapināmies. Taupām pat uz zāļu rēķina. Nebraucu arī vairs atrādīties ārstiem uz slimnīcu, ko man lika darīt ik pēc pusgada, kad pirms sešiem gadiem veica operāciju. Mēģinu pašārstēties ar egļu skuju terapiju, par ko arī rakstīju reiz sūtītā vēstulē.

Atklāti runājot, Latvijas Televīzijā, izņemot ”Panorāmu”, nemaz nav ko skatīties. Neesmu spējīgs skatīties tās riebīgās ārzemju filmas, kurām tulkojums nesaskan ar cilvēku runāto. Labāk skatos Krievijas televīzijas kanālus. Vairākos raidījumos ārkārtīgi godīgi pasaka par to, kas notiek Krievijā. Piemēram, par staļinisma atdzimšanu. Turpretī Latvijas mediji laikam ir iebiedēti un neko tādu mums nestāsta. Vienīgi ”Latvijas Avīze” turas virs ūdens un dažreiz atļaujas drosmīgi pateikt godīgi, kas notiek.”

 

Fakti

* Sākotnēji paredzēts, ka jaunā medija papildus nepieciešamās izmaksas varētu segt ar iedzīvotāju nodokli 0,3 – 0,4% apmērā.

* Vēlāk attiecīgo papildu finansējuma piesaistes sistēmu nomainītu medija nodevas jeb nodokļa ieviešana. Tā Latvijā varētu būt Ls 3 mēnesī, ko maksātu ekonomiski aktīvie iedzīvotāji.

* Vēl pērn septembrī publiskajā telpā tika apspriests, ka iedzīvotāju līdzmaksājums varētu būt no Ls 0,5 līdz 1 mēnesī.

Avots: LETA

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+