Mobilā versija
+10.3°C
Gusts, Gustavs, Tālrīts
Pirmdiena, 27. marts, 2017
23. septembris, 2013
Drukāt

Vai, kāds zilums! Kā palīdzēt tūlīt, kā aprūpēt vēlāk? (1)

Ilustrācija - Daina VīķeleIlustrācija - Daina Vīķele

Atpūšoties un svinot nereti tiek gūtas dažādas traumas. Reizēm vairāk nekā sāpes uztrauc zilums, kas atsegtā ķermeņa vietā ir labi pamanāms. Kā tāds iesi uz darbu?

 

Asinsizplūdums jeb, kā to dēvē sadzīvē, zilums rodas, sasitot, saspiežot vai citādi traumējot ādu, ja bojāti asinsvadi un asinis izplūdušas zemādas audos. Visātrāk tas veidojas vietās, kur āda ir labi apasiņota, maiga, ar plānu muskuļu slāni, kas amortizē triecienu, un tuvu kaulam, kā tas ir ap acīm. Zilumam piemīt tendence izplatīties, piemēram, ja saņemts trieciens pa pieri, tas mēdz notecēt uz leju, tādēļ nākamajā vai aiznākamajā dienā parādās tumšs plankums ap acīm.

Pēc ilgstošas uzturēšanās saulē, ja uzņemts maz šķidruma, toties lietoti grādīgi dzērieni, asinsizplūdums mēdz veidoties izteiktāks nekā parasti. Sākumā tas ir sarkans, bet vēlāk, asinīm sadaloties, kļūst zilgans, violets, zaļdzelteni brūns un izzūd apmēram divu nedēļu laikā.

Lai arī kā negribētos doties pie ārsta, nopietnas traumas gadījumā bez speciālista palīdzības neiztikt. Dakterim, lai noskaidrotu diagnozi un ieteiktu labāko ārstēšanās veidu, svarīgi zināt, kā un kad trauma gūta, taču nereti vīri cenšas slēpt, ka notikusi skarbāka attiecību skaidrošana. Ja konfliktā iesaistītais apskādēts nopietnāk, tiek informēta policija un pārbaudīts alkohola daudzums asinīs. Tad nu tiek izdomātas dažādas versijas – stāsta, ka nokrituši pa trepēm, paslīdējuši vannas istabā uz flīzēm, atsitušies ar galvu pret lāpstas kātu. Rodoties aizdomām, ka pacients melo, viņu nopietni izmeklējam, stāsta traumatologs Mārcis Jēgers.

 

Lieka piesardzība nekaitēs

Kurš gan nezina – lai negūtu traumu, ir prātīgi izvairīties no attiecību skaidrošanas reibumā. Tāpat arī nevajadzētu pārvērtēt savus spēkus, piemēram, ceļot divas meitenes uzreiz, lai to iemūžinātu fotogrāfijā. Šādas situācijas nereti beidzas ar paklupienu zālē – ceļa locītavas sastiepumu, krustenisko saišu plīsumu vai pat kaulu lūzumu.

Vīri mēdz lauzties, celt prāvu akmeni vai velt bluķi – sākumā nejūt, ka noticis kas slikts, taču pēc laika parādās zilums, jo ieplīsis muskulis, locītavas saite vai cīpsla.

Ja nav nepieciešama darba nespējas lapa, daudzi pie ārsta neiet, kamēr sieva neaizved. Tomēr, notiekot kam nelāgam, labāk būtu to darīt uzreiz, kaut gan pašam šķiet, ka nav tik traki. Piemēram, brūci vislabāk sašūt sešu līdz astoņu stundu laikā, jo vēlāk nāksies izgriezt tās malas. Jārēķinās arī, ka tajā var iekļūt infekcija un rasties citi sarežģījumi. It īpaši, ja līksmots jau vairākas dienas un organisms ir novājināts, brīdina dakteris Jēgers.

Gadās, ka, turpinoties Jāņu vai citām svinībām, cietušo iesēdina šūpuļkrēslā un aptekalē, taču pēc dažām dienām, kad jādodas uz darbu, izrādās, ka viņš joprojām nespēj noturēties uz traumētās kājas, jo ir lauzta potīte. Atlabt varētu ātrāk, laikus vēršoties pie ārsta.

 

Ko darīt tūlīt

Ja radusies brūce un jau pēc pāris stundām iespējams nokļūt slimnīcā, cietušo ķermeņa vietu var noskalot ar tīru ūdeni un pārsiet, tās tālāko apstrādi atstājot mediķu ziņā. Taču, ja tādu iespēju nav, bet brūcē ir netīrumi, to nomazgā ar ūdeņraža pārskābi un uzliek tīru pārsēju. Jārēķinās gan, ka tā apdedzinās sīkos asinsvadus, tādēļ brūce dzīs ilgāk un veidosies izteiktāka rēta.

Nereti, Līgo vakarā lecot pāri ugunskuram vai piknikā cepot gaļu, gadās apdedzināties. Tad cietusī vieta pēc iespējas ātrāk jāsāk dzesēt ar vēsu tekošu ūdeni vismaz desmit minūtes. Ja apdegums ir lielāks par cietušā plaukstu, kā arī ja liesmas skārušas galvu un kaklu, jāsauc ātrā medicīniskā palīdzība.

Apdeguma sāpes nav ieteicams mēģināt remdēt ar eļļu, krējumu vai citām smērvielām, jo tās kavēs dabisko dzesēšanas procesu un cietušajā ādā var ievazāt infekciju.

Lai pēc traumas kavētu ziluma veidošanos vai arī tas ātrāk izzustu, cietušo vietu pēc iespējas ātrāk atdzesē. Vislabāk izmantot maisiņā ieliktu ledu, ko pie miesas liek caur plānu drānu, lai nebūtu tiešas saskares ar ādu. Noder arī jebkurš sasaldēts produkts. Atvēsināšanai var izmantot tīru ūdeni, taču ne ilgstoši – ja āda samirkst, atveras poras un samazinās tās barjeras funkcija, bet tas veicina infekcijas attīstības risku.

Aukstuma procedūru ieteicams atkārtot 10–15 minūtes ik pēc pusstundas vai stundas. Sākumā tas mazinās asinsizplūdumu, bet pēc tam – tūsku un sāpes.

Taču sasistajā vietā noteikti nevajag iegriezt, lai iztecētu liekās asinis, kā redzēts kinofilmās un ko vīrieši dažkārt mēģina darīt.

 

Kā dziedināt zilumu

Pirmajā nedēļā uz ziluma ziež atvēsinošu pretsāpju ziedi, taču, lai neradītu lieku kairinājumu, to nedrīkst izmantot uz nobrāzuma vai citām vaļējām brūcēm.

Heparīnu saturošas smēres lietošana vēlama no trešās dienas, lai veicinātu asinsizplūduma sadalīšanos. Pēc tam, lai neļautu asinīm sarecēt, labs palīgs būs ziede, kuras sastāvā ir medicīnisko dēļu ekstrakts hirudīns.

Ja ārstniecības līdzeklis atstāj uz ādas plēvīti, tā katru reizi pirms nākamās kārtas uzklāšanas jānomazgā.

Medikamenta lietošanas pamācībā jāizlasa, vai pēc tam drīkst uzturēties saulē. Jebkurā gadījumā drošības labad jānēsā cepure ar platām malām vai širmīti, kas pasargās cietušo vietu no ultravioleto staru iedarbības.

Palīdzība rodama ne tikai aptiekā – tūkumu labi mazina un zilumu izvelk kāpostu un rabarberu lapas, kā arī ceļmallapas.

Pirmajās pāris dienās nav ieteicams likt spirta kompresi, jo tā asinsizplūdumu un pietūkumu palielina, taču pēc tam ir vēlama, jo veicina vielmaiņu cietušajā vietā un paātrina ziluma uzsūkšanos.

Sākot ar trešo dienu, uz ziluma 10–15 minūtes ieteicams paturēt plānā drāniņā ievīstītu siltu termoforu, bet pēc tam cietušo vietu atvēsināt. Siltums aktivizē vielmaiņu un veicina asinsizplūduma uzsūkšanos, bet aukstums palīdz izvadīt sašķelto asiņu blakusproduktus, tādējādi mazinot tūsku. Kontrasta procedūras atkārto vairākas reizes, pabeidzot ar aukstu.

Ja slinkums nodarboties ar cietušo audu dziedināšanu, dodoties sabiedrībā, zilumu var mēģināt noslēpt ar maskējoša korektora palīdzību, kas iegādājams kosmētikas veikalos. Traumētajai vietai var arī uzlīmēt gaisu caurlaidīgu plāksteri.

Pamatīga asinsizplūduma gadījumā būtu jāatturas no karsēšanās pirtī, jo, paplašinoties mazajiem asinsvadiem, pampums palielinās vēl vairāk.

 

 

Kad uzmanīties

* Ja acs ir uzpampusi un zila, noteikti jāaplūko acs ābols. Ja tajā ir asinsizplūdums, jādodas pie acu ārsta pārbaudīt redzi.

* Savainojot pirkstus ar nazi vai cepamo iesmu, jāpārliecinās, vai tos ir iespējams saliekt, jāpārbauda kustīgums un jutība. Nevajadzētu būt nevērīgam – ja cietušas pirkstu artērijas, saliecējcīpslas vai nervi, tie var palikt nejutīgi un nekustīgi. Bojājumus ir svarīgi novērst pēc iespējas ātrāk.

* Ja pirksti pēc traumas ir apsārtuši, karsti, pulsē un neļauj naktī gulēt, būtu jākonsultējas ar ārstu, jo infekcija šajā gadījumā ir gana nopietna. Atliekot vēršanos pēc palīdzības, jārēķinās ar ilgstošāku darba nespēju un lielāku naudas tēriņu ārstēšanai.

* Ja cietušas pēdas locītavas, apguļas, paceļ kājas augstāk un pieliek traumētajam loceklim vēsumu. Taču, ja pēc laika uz kājas nav iespējams balstīties un ir izteikts pampums, neiztikt bez ārsta apmeklējuma.

* Ja zilums ir komplektā ar nobrāzumu, var rasties sastrutojums, kas nav nekāda joka lieta – baktērijām pārvietojoties asins straumē, iespējama vispārēja organisma saindēšanās. Risku mazinās cietušās vietas apstrāde ar ūdeņraža pārskābi. Tā noteikti jāveic pēc cilvēka koduma, jo mute ir visnetīrākā ķermeņa vieta. Arī zilumi un skrāpējumi, kas radušies mīlas kaisles brīdī, nav nieks – tie vismaz jānoskalo ar tīru ūdeni.

Vairākiem vīriem basām pēdām tēmējot uz vienu bumbu, gadās lauzt kāju pirkstus. Tad vēlākais nedēļas laikā vajadzētu konsultēties ar ārstu.

* Ja bojāta mutes gļotāda, iedurot ar dakšiņu, iesmu vai kautiņa laikā, mute pēc katras ēdienreizes jāizskalo ar kumelīšu tēju vai sālsūdeni.

* Bez ievērības nedrīkst atstāt arī stipri sasistu elkoni vai celi – ja iekaisīs locītavas somiņa, uz tā izveidosies kārtīga ola.

* Ja traumas brīdī bijusi saskare ar augsni, drošības labad nāksies potēties pret stingumkrampjiem, ja vien nav skaidri zināms, ka vakcinācija jau ir veikta.

 

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Nezin kādēļ zilumu uz acs saistām tikai un vienīgi ar kaušanos???

Draugiem Facebook Twitter Google+