×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
6. augusts, 2012
Drukāt

Vai kapusvētkos drīkst izkārt valsts karogu?

Foto-LETAFoto-LETA

Vai kapusvētku laikā pie kapličas drīkst izkārt Latvijas valsts karogu? Ernests Valainis

 

Vienotus karoga lietošanas principus nosaka “Latvijas valsts karoga likums”. Tas paredz, ka karogu lieto šajā likumā un citos normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos un kārtībā, garantējot tam pienācīgu cieņu. Latvijas valsts karogu aizliegts lietot pie ēkām, kas atrodas avārijas stāvoklī vai kuru fasāde tiek remontēta, kā arī citās nepiemērotās vietās un apstākļos. Nedrīkst lietot arī bojātu, izbalējušu, netīru vai citādi nepiemērotu karogu.

Likuma 5. pantā teikts, ka valsts karogu var novietot pie dažādām ēkām, garantējot tam pienācīgu cieņu, bet 7. pants paredz, ka karogu pie publisko personu ēkām, privāto tiesību juridisko personu un personu apvienību ēkām, kā arī dzīvojamām ēkām novieto 1. maijā, 4. maijā, 11. novembrī un 18. novembrī. Karogu sēru noformējumā pie ēkām novieto 25. martā, 14. jūnijā, 17. jūnijā, 4. jūlijā un decembra pirmajā svētdienā. Latvijas valsts karogu var lietot arī citos Ministru kabineta vai pašvaldību noteiktajos gadījumos, arī tautas, reliģiskajos un ģimenes svētkos, atceres dienās un citos gadījumos.

Latvijas valsts karogu drīkst lietot dekoratīvos nolūkos. Īpaša nodaļa likumā atvēlēta Latvijas valsts karoga izmantošanai sēru gadījumos, tostarp bēru ceremonijās. Ar karogu ir atļauts apklāt arī zārku – jāatceras, ka pirms tā nolaišanas kapā vai pirms nelaiķa kremēšanas gan karogs jānoņem.

Par valsts karoga zaimošanu vai necieņas izrādīšanu pret to, kā arī par lietošanas kārtības pārkāpšanu vainīgās personas var sodīt.

Latvijas valsts karoga likums tātad precīzi nosaka, ka valsts karogu drīkst lietot arī atceres dienās, bet mirušo piemiņas dienu jeb kapusvētkus par tādu var uzskatīt. Ja kapličas ēka nav avārijas stāvoklī vai to neremontē, pie šīs ēkas izkārt karogu nav liegts, protams, garantējot tam pienācīgu cieņu.

Ja uzskatāt, ka kapusvētkos pie kapličas karogu kaut kādu iemeslu dēļ izkārt tomēr nevajadzētu, varat par to aprunāties ar šo svētku organizētājiem vietējā pašvaldībā. Iespējams, ka nākamgad tam būs atvēlēta cita, piemērotāka vieta.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+