×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
4. aprīlis, 2016
Drukāt

Vai Kārlis Ulmanis bija Latvijas Valsts prezidents? (12)

Latvijas Kara muzeja fotoLatvijas Kara muzeja foto

Kārlis Ulmanis kādā no braucieniem pa Latviju.

Apritot 80 gadiem, kopš Kārlis Ulmanis paziņoja, ka uzņemas valsts prezidenta pienākumus, Latvijas Kara muzejs 7. aprīlī plkst. 14 aicina uz diskusiju “Vai Kārlis Ulmanis ir bijis Latvijas Valsts prezidents?”, LA.lv uzzināja muzejā.

1936. gada 11. aprīlī toreizējais Latvijas ministru prezidents Kārlis Ulmanis paziņoja, ka uzņemas Valsts prezidenta pienākumus, līdz ar to apvienojot abus amatus. Šim notikumam šogad aprit 80 gadu.

Mūsdienu Latvijas sabiedrībā joprojām ir diskutabls jautājums: vai šādu Ulmaņa rīcību var uzskatīt par likumīgu un cik tad prezidentu vispār Latvijas Republikā ir bijis? “Apzinoties, ka vienprātīgu lēmumu, visticamāk, pieņemt nav iespējams, Latvijas Kara muzejs rīko apaļā galda diskusiju, par šī notikuma vēsturiskajiem un juridiskajiem aspektiem, rast iespēju apkopot viedokļus un argumentus, kas tiek pausti, runājot par K.Ulmaņa autoritārisma laiku un prezidentūras likumību,” pauda muzeja direktora vietnieks pētniecības darbā Juris Ciganovs.

Diskusijā aicināti piedalīties vēsturnieki Ilgvars Butulis (LU Vēstures un filozofijas fakultāte), Ainārs Lerhis (Austrumeiropas Politikas Pētījumu centrs, LU Latvijas Vēstures institūts), Juris Ciganovs (Latvijas Kara muzejs), Barba Ekmane (Latvijas Kara muzejs) un sociālantropologs Klāvs Sedlenieks (Rīgas Stradiņa Universitāte).

Diskusijai izvirzīti jautājumi par to, kādi vēsturiski notikumi radīja iespēju K. Ulmanim uzņemties Valsts prezidenta pilnvaras, vai situācija ar prezidenta maiņu 1936. gada pavasarī tika risināta atbilstoši tā brīža likumiem, ko par šo notikumu teica tā laika juristi, kā arī – vai apvērsumu varēja īstenot arī kādi citi spēki, piemēram, Pērkoņkrusts? Tāpat diskusijas dalībnieki centīsies atbildēt uz jautājumu, vai un cik svarīgi mūsdienās ir par šo notikumu diskutēt.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Artūrs Malta LZS un LLK priekšsēdētājs Atbildēt

  Ko par šodienu teica Mācītājs Kārlis Zuika,BD, Ulmaņlaiku līdzgaitnieks dzimis 1915 gadā, savā rakstā: „ Patīkamākā prezidente!”, kā atbilde uz Ausmas Viļkinas raksts„Nenovēl Ulmanim līdzīgu prezidentu” 2007.gada 19maijā laikrakstā „Latvijas Avīze” izraisija nožēlu par tā laika izpratni. Kāpēc tā notiek?
  Vispirms citēju Cienījamās Latvijas Prezidentes teikto: ”Lai nu kā,”sacīja V. Vīķe-Freiberga, „bet es Latvijas tautai nenovēlu tādu nākamo Valsts prezidentu, kurš rīkotos tā vai līdzīgi, kā darīja Kārlis Ulmanis. Viņš atlaida Saeimu, paņēma sev likumdevēja varu un kā Ministru prezidents paturēja arī tiesības izraudzīties un iecelt ministrus. Ulmanis arī atlaida ievēlētos pašvaldību vadītājus un to vietā, līdzīgi kā tagad Vladimirs Putins Krievijā, iecēla gubernatorus. Tiesa, Kārļa Ulmaņa vadītā valsts bija neatkarīga, bet demokrātiska, gan tā nebija.” Tālāk raksta autore piemin: „Jo,lūk, tādā parlamentārā republikā, kā Latvija Valsts prezidenta pilnvaras ir visai ierobežotas, bet arī ar tām pašām Vīķes-Freibergas kundze ir panākusi ļoti daudz.” Rodas jautājums, ko panākusi?
  Tā sauktajos Ulmaņa Laikus, es atļaujos salīdzināt ar šodienu, jo es esmu Kārļa laikā izdienējis Latvijas armiju, pabeidzis Madonas ģimnāziju un izstrādājies tēva sētā. Es uzskatu sevi par pilntiesīgu Latvijas valsts līdzgaitnieku. Piedzīvoju arī „Baigo Gadu” un ar ieročiem rokās cīnijos pret sarkano mēri. Aizvien mazāk paliek to dzīvo liecinieku, kas var salīdzināt tos Ulmaņlaikus ar šodienas laiku pēc 1990. gada. Tāpēc aicinu arī citus dzīvos lieciniekus izteikt savu viedokli, atmiņas.
  Latvijas prezidente! Jums ir vesels pulks palīgu, pieejami Valsts arhīva dokumenti, varat vēl aprunāties ar dzīvajiem lieciniekiem. Kur Jums radies tāds naids pret Latvijas dižgariem?
  Pret pirmo valsts valdības vadītāju, prezidentiem Jāni čaksti, Gustavu Zemgali, Albertu Kviesi un citiem dižgariem, pat Andreja Eglīša bērēs Jūs nēsat piedalījusies.
  Es atceros arī to, ka laikrakstā „Jaunā Avīze” Jūs nosaucāt Albertu Kviesi par netīkamāko prezidentu bez jebkāda pamata. Kurš tad no Jūsu priekštečiem ir kaut ko labu padarījis Lavijas valsts labā? Varbūt Augusts Kirhenšteins, Vilis Lācis vai Salamons Šustins?
  Kārlis Ulmanis aiz sevis atstāja plaukstošu labklājības zemi, kas ar savu dzīves labklājības līmeni atradās Eiropas valstu priekšgalā. Mums no ārzemēm brauca strādnieki, jo trūka darba roku Eksports pārsniedza importu. Tagad viss ir otrādi. Un to Jūs uzskatat par sasniegumu šodien? Jūs pēc sevis atstājāt sagrautu tautsaimniecību, izpārdotu zemi un izmisušu tautu. Jūs savā runā pieminat Satversmi, Latvijas valsts pamatlikumu. Cik savarīgi ir to pildīt! Bet kāpēc Jūs to nepildat? Kam Jūs kalpojat?
  Nobeigumā gribu atgādinat Raiņa teikto: “Kad tauta iet postā – tad pārejam nav jēgas!”
  Lielas zemes platības ir izturgotas. Lai mēs saglabātu savu valsti, ir pareizi labi atcerēties Kārļa Ulmaņa teikto: „Mūsu gruntniecība nav un nedrīkst būt kapitālistisks uzņēmums. Lauku mājas ir zemturu ģimenes mūža un paaudžu mītnes un tautas dzīvā spēka mūžīgais avots. Tāpēc jāaizkavē gruntniecības, zemes un māju pataisīšana par tirgus preci un spekulācijas priekšmetu”.
  Kas kopīgs atjaunotās Latvijas republikas prezidentiem, sakot ar Agustu Kirhenšteinu, Gunti (Rumpīti) Ulmani, Vairu Vīķi – Freibergu, Valdi Zatleru ,Andri Bērziņu un Raimondu Vējoni? Latvijas Valsts Satversmes ignorēšana!
  Latviju, pašreiz parādu jūgā ir novedušas līdzšinējās Saeimas un Valdības, kas pārkāpjot Satversmes 68. pantu, ņem kredītus – ieķīlājot mūsu zemi, īpašumus, lai boļševiki un to kliķe varētu labi dzīvotu, palielinot pašreizējos ārejos parādus.
  Ignorējot 66. Pantu, valdība nedod atskaiti par izlietoto budžetu, tā rezultatā mēs nezinam faktisko stāvokli tautsaimniecībā.
  Pārkāpjot Satversmes 77. Pantu valdība veic teritorialas reformas, ta piemēram, Latgales Varakļāni atrodas Vidzemē, Ilūkste – Sēlijas zeme no Zemgales iedalīta Latgalē utt.
  Nav atjaunots Pavalstniecība, Valodas un Sodu likums, kura radīšanā savu darbu ieguldīja mūsu pirmais Valstsvīrs Kārlis Ulmanis.
  Tiek iztirgoti boļševiku nolaupītie īpašumi „ tautas ienaidniekiem”. Pēc Zemkopības ministra Jāņa Vanaga rīkojuma no 1940.gada 27.jūlija Pagastu valdēm vajadzēja satādīt sarakstus par tautas ienaidniekiem. Tā, Kabiles pagastā no visiem zemniekiem uz 1940. gada 3. augustu bija 92% „ Tautas ienaidnieki”.
  Daudzi pārmet Kārlim Ulmanim par nepretošanos agresoram un aicinājumu palikt savās vietās. Te es gribu atgādināt, ka tanki Rīgā ienāca no Šauliem, tas nozīmē, ka Lietuva bija jau okupēta. Padomju agresora karaspēks bija 50 reizes lielāks par Latvijas armiju. Tāpēc es pilnībā azīstu par pamatotu Kārļa Ulmaņa rīcību tajos apstākļos. To es varu pierādīt savā mūžā pieredzēto. Piemēram, iepazīstoties ar situāciju 1968. gadā Čehoslovākijā, kad lasīju Aleksandra Dučeka uzrunu tautai, tad liekas, ka viņš lasīja Kārļa Ulmaņa runu, tas bija ka ienāk uz mācībām draudzīga armija, paliekat savās vietās un tā tālāk. Tur nebija vilīši lacīši, augusti kirhenšteini, brunīši kalniņi, žanīši spures un citi švaļi. Pats Dubčeks tika apcietināts un turēts cietumā Krievijā, bet Prāga palika neskarta un bez upuriem.
  Otrs piemērs Čečenija, kur Groznija ir noslaucīta trīs reizes no zemes virsmas, simtiem tūkstošiem upuru. Vai K. Ulmaņa nozākotāji to vēlās?
  Kur ir izeja? Izeja ir vienkārša! Atcerēsimies pagātni un skatīsimies nākotnē!
  Atjaunojot Latvijas valsts iekārtu, kuras pamatus izveidoja pirmais Valsts Prezidents Jānis Čakste un nākošie valsts prezidenti un to Valdības, tad tikai varam samazināt Padomju iekārtas balstu, ierēdņu armiju, 15,8 reizes. Tālāk sakārtot Sabiedriskā Tirgus saimniecību uz ekonomikas pamatlikumu bāzes, kuru izveidoja tieši Kārļa Ulmaņa valdība ar Valsts prezidenta Alberta Kvieša atbalstu. Tās mērķis bija dot labklājību visai Latvijas tautai ! Mums ir laba pirmskara Tautsaimniecības pieredze, kuru mums atstāja mūsu priekšteči ar Kārli Ulmani priekšsgalā.
  Manuprāt, atjaunojot Latvijas valsts tiesiskos pamatus, tas būtu labakais un cēlākais cieņas apliecinājums Latvijas dižgaram Kārlim Ulmanim.
  Nobeigumā gribu atgādinat Raiņa teikto: “Kad tauta iet postā – tad pārejam nav jēgas!”
  Aicnu pievienoties biedrībai VARU LATVIJAS TAUTAI un parakstīties par Saeimas atsaukšanu! Aicinu darīt to! Kas cits to darīs, jā ne MĒS PAŠI? Par ko balsosim?
  Paldies par uzmanību!

 2. Artūrs Malta LZS priekšsēdētājs Atbildēt

  Ko par to raksta Prāv. emeritus Andrejs Kavacis, bērnu priekšzīme, uzvedības un darbības etalons ir viņu vecāki. Valstu vadītāji kļūst par visas valsts un tautas reprezentantiem un spēkā uzturēto morālo vērtību etalonu. Ja pieminam Latvijas Valsts un Ministru prezidentu Kārli Ulmani, atmiņās aust viņa vienkāršība, pieticība, darba griba, uzticība un godprātība. Nav neviena no tagadējās valsts varas elites, kas īsā laikā valsts un tautas labā būtu paveicis tik daudz, kas ar tīru sirdsapziņu būtu uzturējis tik labu kontaktu ar tautu. Ja viņam pārmet politisku tuvredzību, tad to var darīt vien tādēļ, ka Kārlis Ulmanis kā godprātības vadīts cilvēks, nevarēja pieņemt domu, ka ir arī tādi staļini, molotovi, ribentropi un hitleri, kuri, jau līgumus slēdzot, domā kā tos pārkāps- cilvēki bez goda un bez sirdsapziņas. Tā Kārlis Ulmanis bija un paliek Latvijas valstsvīru godprātības etalons.
  Ambiciozā Vaira Vīķe- Freiberga ne reizi vien piesauca „Ulmaņa autoritāro režīmu”, tā iesaistīdamās patiesi neatkarīgas Latvijas noķengātāju korī un cerēdama kļūt par „spīdekli”, kas apēnos Ulmaņa slavu. Ko viņa ir atstājusi aiz sevis? Tikai nožēlojamus egoisma uzplaiksnījumus. Atzinusies, ka ir bijusi kontaktos ar triju valstu specdienestiem un cerēdama uz augstāko ANO amatu, viņa bez kaunēšanās pazemoja savu valsti un tautu. Ne reizi neapmeklēja Lestenes brāļu kapus, pat formāli nepasakot paldies latviešu leģionāriem, kuri nosargāja arī viņas iespēju emigrēt. Nekad neatdodama godu nacionālajiem partizāniem, viņa „barojās” ar padomju diversanta Samsona padomiem. „Skriedama” uz slepenu tikšanos ar čekistu Putinu Austrijā, „izlēkdama” pret Baltijas valstu vienoto nostāju, braukdama uz Maskavu svinēt boļševiku uzvaras svētkus, viņa ir radījusi gandrīz nepieskaitāmās iespaidu pati par sevi. Kur tad vēl čekista Drozdova vizīte Rīgā un Krievijas patriarha svētība „latvijiešu” tautai! Tas viss tika darīts ar cerību uz ANO ģenerālsekretāres amatu. Eiropas karaļnamu vizītes nobāl uz šo vērienīgo pasākumu fona. Praktiskā labuma no tā ļoti maz, bet Latvija arī te „labi maksāja” par prezidentes ambīcijām uz augstāko amatu ANO. Tā nu V. V. Freiberga Latvijas vēsturē sevi ir iezīmējusi kā neierobežota egoisma etalonu. Viņa ir kalpojusi pirmkārt sev, nevis Latvijai vai latviešu tautai.

 3. Artūrs Malta LZS un LLK priekšsēdētājs Atbildēt

  Pateicoties tiesiskumam apziņai un Satversmei, Kārļa Ulmaņa valdība novērsa apvērsumu, kuru gatavoja „ SISEŅI” ar savu vadoni Bruno Kalniņu priekšgalā. Saeima ar savu 15. maijas sēdes lēmuma izdeva 18 deputātus kriminālvajāšanai, tajā skaitā arī „ siseņu” vadoni Bruno Kalniņu. Šī lēmuma rezultatā, 15. Maija vakarā tika veikta kratīšana Bruno Kalniņa dzīvoklī, kur policija atrada veselu arsenālu ar ieročiem. Lai glābtu savu vadoni, siseņi sāka izkaisīt skreilapas, kas aicināja uz nekārtībām un gāzt likumīgi ievēlēto valdību. Atbilstoši Satversmei, Valdība izsludināja ārkārtas stāvokli. Šo paziņojumu tauta atbalstīja un nekādas asinsizliešanas nebija.
  Saeimai šo valdības paziņojumu vajadzēja apstiprināt, bet Saeima to nevarēja izdarīt, jo 16.maijā uz sēdi ieradās tikai 32 deputāti. Pietrūka deputātu kvoruma.
  Pēc apspriedes ar Valsts prezidentu, Valdība, Satversmes 81.panta kārtībā, turpināja vadīt Latvijas valsti. Tāpat savus pienākumus turpinaja veikt Valsts prezidents Alberts Kviesis.
  Boļševiki vēl šodien apgalvo un nekaunīgi melo, ka 1934. gada 15. maija naktī K.Ulmanis veica valsts apvērsumu – apturēja Satversmi, atlaida Saeimu, likvidēja politiskās partijas, iecēla sevi par ministru prezidentu un ņēma varu savās rokās kopā ar paša sastādīto valdību. Tie ir salti meli!!! To apliecina Rīkojums par kara stāvokļa izsludināšanu.
  „Ievērojot to, ka valstī draud izcelties iekšējie nemieri, kuŗi apdraud valsts iedzīvotāju drošību, ar šo tiek izsludināts kaŗa stāvoklis visā Latvijā uz 6 mēnešiem.
  Kaŗa stāvoklis stājas spēkā Rīgā šī gada 15.maijā plkst. 23-os, pārejās Latvijas daļās 16.maija pulkst. 1.rītā.
  Visiem iedzīvotājiem, kaŗa, administrācijas un pašvaldības iestādēm bez ierunas jāizpilda visi pienākumi, kādus viņiem uzliek noteikumi par kaŗa stāvokli no 11.februāra 1919.gada ar 1921.gada papildinājumiem un grozijumiem.
  Rīgā, 1934.g. 15.maijā.
  Ministru prezidents K. Ulmanis
  Kaŗa ministrs ģen. J. Balodis.
  Kur te ir runa par Saeimas atlaišanu. Prezidenta atcelšanu?
  Valdība nostiprināja Latvijas tautsaimniecību, lai varētu paplašināt ražošanu un celt tautas pašapziņu par vienotu tautu. Turpinot aizsākto,cilvēki K. Ulmaņa vadīšanas laikā valstī cela jaunas skolas, atklāja Brīvības pieminekli, uzbūvēja Tiesu pili, kara muzeju, Ķeguma spēkstaciju un vēl daudz citas ražošanas ēkas. Bija paredzēts vēl uzcelt divas cukurfabrikas. Vienu – Merdzenē, Ludzas aprinķī un otru – Lizumā, Cēsu aprinķī.
  Ulmaņa laikā 1935 gada janvarī tika pieņemts likums Par Latviešu valodu, kas pastiprināja Latviešu valsts valodas pielietošanu valstī.
  K.Ulmanis izveidoja Kameru sistēmu tautsaimniecībā. Tas deva iespēju sabiedriskās organizācijas iesaistīt valsts pārvaldē. Piemēram, LLK uzdevums, ar savām 15 sekcijām, bija sakārtot sabiedrisko tirgu, kas balstījās uz privātīpašumu, kopdarbību, kredītu un tirgu. Arī jaunatnes tuvināšana lauku dzīvei un darbam tika panākts ceļot vispārējo dzīves labklājību. Tas viņam izdevās un tika piesaistīti daudz bērnu un jauniešu, kas vēlējās strādāt laukos. Latvijā cēla dažādas rūpnīcas, izdevās attīstīt eksportu izmantojot klīringu. Ieviesa dažādus jaunus svētkus, piemēram, 15. maija svētki, kas bija tautas vienības svētki, Darba svētki un Pļaujas svētki. Lata stabilizācija 1936. gadā nodrošināja stabīlu valsts finanšu sistēmu.
  Tautsaimniecības atveseļošana ir iespējama vienīgi ar stabiliem un zemiem nodokļiem uzņēmējiem! Kārlis Ulmanis dzīvoja darbam un Latvijai.
  Kāds ir Latvijas pašreizejais Tautsaimniecības stāvoklis un kā labi sokas Latvijas prezidentiem sākot ar Augustu Kirhešteinu? Pieminu divus viedokļus:

 4. turēt savu vārdu…….

 5. ha ha ha !!!
  Ja nav argumentu, tad atmet galveno un
  sāk zelēt nebūtiskos.
  Galvenais bija izvilkt valsti no MULDOŅU
  nagiem t.i. pasargāt no bojā ejas.
  Bet kremļa babuīniem jau loģika nelīdz… 🙂

 6. noziedznieks ir un paliek noziedznieks Atbildēt

  kulmansi bija noziedznieks un okupantu ielaidējs Latvijā jau 1939.gadā. kad krievi izveidoja savas karabāzes. Ulmanis ir atbildīgs par to, ka Latvija no 1940.-1991.gadam bija okupēta. Kāpēc NA viņu (kulmani) tā slavē un kāpēc NA bariņš 15.maijā skraida pa Latviju ar karogiem rokā kā tādi urrāpatrioti?

  • Ulmanis bija labākais, ko tolaik Latvija varētu vēlēties. Viņš izvilka Latviju no muldoņu un pašlabuma meklētāju rokām. Šodienas Latvijas situācija ir ļoti līdzīga pirmsulmaņa laikam. Attiecībā uz okupantiem, Ulmanis neko nespēja darīt, jo okupācija būtu tā kā tā. Šodienas valsts ir bez ideoloģijas, bet Ulmanis ideoloģiju deva, kas tautai palīdzēja pārdzīvot okupācijas laikus.

  • kāpēc neguļ NA ar piekrautām biksēm sētmalē un neaprej Ulmani ?

 7. Galīgi bezjēdzīga diskusija- Ja secināsiet ka Ulmanis NELIKUMĪGI ieņēma prezidenta amatu, vai lūgsiet Dievu to Kungu vēsturiskos notikumus atkārtot PAREIZI!

 8. Kāda tur diskusija, nav Saeimas ievēlēts, tātad viltusprezidents. Satversmes pārkāpums ir pārkāpums ja to sabradā arī K.Ulmanis.

  • nav saeimā ievēlēti, bet “iepirkušies”,
   nav tādiem tiesību VĒLĒT prezidentu !
   Tamdēļ jāpaliek bez prezidenta ???
   Kremlim jau to ļoti gribētos !

Draugiem Facebook Twitter Google+