×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.9°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
3. oktobris, 2012
Drukāt

Vai kartupeļi ar puvi derēs sēklai?

Foto-LetaFoto-Leta

“Vēlos uzzināt, vai nākamajā gadā varēšu izmantot sēklai pašu izaudzētos kartupeļus ‘Vineta’ un ‘Marabel’? Slikto laika apstākļu dēļ tiem jau uz maziem lakstiem parādījās lakstu puve. Miglojām ar preparātu Litagra Glorija – divas reizes ar 14 dienu intervālu. Pēc miglošanas kartupeļi saņēmās un sāka augt. Ieguvām labu ražu.” 
Liāna Liepiņa

 

– Spriežot pēc rakstītā, var secināt, ka lakstu puvi ir izdevies apturēt un tā nav tikusi līdz bumbuļiem. Tātad droši var atlasīt kartupeļus sēklai. Ik pa laikam gan noteikti vajag atjaunot sēklas materiālu, iegādājoties sertificētu sēklu, kas nodrošina bumbuļu kvalitāti un īpašības, – norāda SIA “Aloja-Starkelsen” agronome Aiga Kraukle.

Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta Kartupeļu selekcijas grupas vadītāja Ilze Skrabule atgādina, ka ir ļoti svarīgi atlasīt glabāšanai tikai veselus bumbuļus. Ja infekcija parādījusies jau tik agri kā aprakstītajā situācijā, rūpīgi jāpārbauda sēklas materiāls. Lakstu puves bojājumi uz bumbuļiem parādās kā brūni, nedaudz iegrimuši plankumi, brūnie audi turpinās arī mīk­stumā. Reizēm šķirojot zem pielipušās zemes šos plankumus grūti pamanīt, tādēļ darbs jāveic ļoti uzmanīgi. Ja atšķirotie bumbuļi būs veseli, slimība netiks pārnesta uz nākamā gada lauku. Tomēr jāņem vērā, ka lakstu puves infekcija var izplatīties ar vēja palīdzību, turklāt izraisītājs saglabājas arī augsnē.

Sēklas kartupeļos parasti saglabājas vīrusu un bakteriālo slimību izraisītāji, kā arī melnais kraupis. Ja šā gada stādījumā manītas šo slimību pazīmes, jārēķinās, ka nākamgad infekcija var būt vēl spēcīgāka.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+