×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
5. jūlijs, 2012
Drukāt

Vai kastaņas ieaugsies?

kastanlapax2

“Man ir divpadsmit kastaņas, izaugušas metru garas. Gribu tās pārstādīt, bet nezinu, kāda augsne šiem kokiem ir vispiemērotākā. Un kādu vietu izvēlēties? Man ar kastaņām neveicas: pirms kāda laika pieci pārstādītie koki nonīka.”
V. Anšmits Mālpilī

 

Parastā zirgkastaņa augsnē veido blīvu sakņu sistēmu ar dziļu mietsakni un spēcīgām sānsaknēm, kas izvietotas tuvu zemes virskārtai. Augsnes ziņā koks ir diezgan izvēlīgs, labi jūtas irdenās mālsmilts vai smilšmāla augsnēs ar pietiekamu mitruma daudzumu. Stādīšanai piemērotas vietas ar pilnu saules apgaismojumu.

– Tā kā zirgkastaņu sējeņi veido masīvu mietsakni, tie pēc iespējas ātrāk jāiestāda paredzētajās vietās. Pārstāda rudenī vai agri pavasarī, kamēr kociņi nav pārsnieguši 70 cm augstumu. Metru garām kastaņām būs grūti ieaugties, jo tās lāgā necieš pārstādīšanu, – norāda LU Botāniskā dārza dendroloģe Ārija Galeniece.

Zirgkastaņas dzimtene ir Balkānu pussala, tāpēc, pavairojot ar sēklām, sevišķi Latvijas austrumu daļā, aukstās ziemās bez sniega sējeņi bieži cieš. Pirmajos gados mazos stādus vēlams piesegt, kamēr tie pārsniedz cilvēka augumu. Pēc tam stāds jau ir pietiekami spēcīgs un vairs nav jāsedz.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+