Ekonomika
Darbs un nauda

Vai kredītu apvienošana palīdz samazināt kredītu slogu?0


Ģirts Kurmis, “Bigbank” Latvijas filiāles vadītājs
Ģirts Kurmis, “Bigbank” Latvijas filiāles vadītājs
Publicitātes foto

Autors: Ģirts Kurmis, “Bigbank” Latvijas filiāles vadītājs.

Šī gada aktualitāte – kredītu apvienošana

Šogad par vienu no aktuālākajām tēmām kreditēšanas nozarē kļuvusi kredītu apvienošana. Beidzot. Latvijā šobrīd spēkā esošas kredītsaistības ir vairāk nekā 700 tūkstošiem cilvēku. Tas faktiski nozīmē, ka katra mājsaimniecība atmaksā vismaz vienu aizdevumu. Taču pašu kredītu ir krietni vairāk. Daļā ģimeņu vismaz trīs.

Lai arī šobrīd cilvēki sākuši vairāk pārdomāt aizņemšanās nepieciešamību, daudzi joprojām kārto iepriekšējos gados iegūtās kredītsaistības. Maksājumos tiek novirzītas prāvas summas, kas ietver arī procentu maksājumus par katru kredītu. Šādos apstākļos ģimenēm ir grūti «savilkt galus», tādēļ daudzi joprojām iepriekšējos kredītus mēģina dzēst, ņemot aizvien jaunus. Diemžēl tas problēmu nerisina, jo nākas uzņemties aizvien jaunus procentu maksājumus.

Ko nozīmē kredītu apvienošana

Te mēs nonākam līdz kredītu apvienošanai. Ko tā īsti nozīmē. Tā būtībā ir visu esošo kredītu izpirkšana un to kopsummas ielikšana vienā kredītā ar vienu procentu maksājumu.

Refinansēšanas procesā var arī izvēlēties atmaksas termiņu un tādējādi koriģēt ikmēneša maksājumu. Tas, protams, neatbrīvo no kredītsaistībām, taču padara tās panesamākas, jo īpaši cilvēkiem, kuriem aizdevumu atmaksa būtiski pasliktinājusi dzīves kvalitāti.

Tā bija teorētiskā puse. Taču mēs gribējām papētīt, kā praksē izpaužas kredītu apvienošana un kā tā atsaucas uz iedzīvotāju dzīvi.

Šim nolūkam paņēmām visus “Bigbank” otrajā pusgadā noslēgtos refinansēšanas darījumus un apkopojām statistiku. Lūk, ko noskaidrojām. Pie mums kredītu apvienošanu izvēlas iedzīvotāji, kuru atlikusī vidējā aizdevuma summa ir ap diviem tūkstošiem eiro.

Cilvēki aizņemas ikdienas tēriņiem

Tātad tie lielākoties tikuši ņemti dažādu sadzīves preču iegādei, mājas remontam lietotu automašīnu iegādei un ikdienas tēriņu segšanai.

Jā, arī ikdienas tēriņiem. Mūsu rīcībā esošie dati rāda, ka šim nolūkam Baltijā joprojām tiek noformēta ceturtā daļa no visiem kredītiem.

Bieži vien šādām vajadzībām izsniegtie patēriņa aizdevumi bijuši tā dēvētie «ātrie kredīti» ar augstām procentu likmēm.

Kredītu maksājumos vidēji viens aizņēmējs mēnesī atdod aizdevējiem ap 315 eiro.

Ikdienas izdevumi jūtami sarūk

Tā ir gana liela summa vidusmēra Latvijas mājsaimniecībā, ņemot vērā, ka no ienākumiem vēl jāmaksā komunālos pakalpojumus, jāiegādājas ēdienu, apģērbus un citas sadzīves lietas.

Pārfinansējot kredītu, “Bigbank” klienti aktīvi izmanto iespēju samazināt ikmēneša maksājumu, pagarinot atmaksas laiku.

Refinansēšanas rezultātā ikmēneša maksājums sarucis vidēji uz 115 eiro.

Tas nozīmē divsimt eiro ietaupīšanu, ko var novirzīt citiem mērķiem. Piemēram, nosegt lielu daļu no ģimenei nepieciešamajiem ēdināšanas izdevumiem. Tā kā apvienošana paredz tikai vienu procentu maksājumu, pat garāks maksājumu grafiks cilvēkiem lielākoties ir finansiāli izdevīgāks.

Saistītie raksti

Ko no šiem datiem varam secināt? Kredītu apvienošana ir laba iespēja samazināt samilzušus maksājumus tiem cilvēkiem, kuriem ir trīs un vairāk kredīti. Pēc refinansēšanas maksājums būs viens un mazāks. Prātā būs jāpatur tikai viens maksāšanas datums, nevis vairāki, līdz ar to samazināsies risks kādu palaist garām un tikt pie papildu soda procentiem.

Protams, apvienojot kredītus, kopā ar speciālistu ir rūpīgi jārēķina, kā atmaksas termiņš ietekmēs kopējo procentu maksājumu. Teorētiski jau var ikmēneša maksājumu samazināt līdz dažiem desmitiem eiro, taču tad vairāku gadu laikā procentos var nākties samaksāt vairāk nekā pirms refinansēšanas. Tā ir klienta brīva, atbildīga izvēle un var jau būt, ka kādam tiešām šādā veidā ir vieglāk likvidēt iepriekšējo gadu rīcības sekas.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
Izveidots jauns fonds ar 30 miljonu eiro portfeli ambiciozu jaunuzņēmumu atbalstam
18 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: Latvijā izbūvēts vienīgais kokbetona konstrukcijas tilts valsts ceļu tīklā 1
19 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Nemiro paziņo, vai Latvijai jāpiedalās izstādē “Expo 2020 Dubai”
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Latvijā
“Bankas kredītus nedod un baidās no savas ēnas.” Par reputāciju un valsts attīstību saruna ar Innu Šteinbuku
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Nosaka 2020.gadu minimālo vecuma pensijas apmēru
16 minūtes
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
OFICIĀLI: Rīgas “Dinamo” pastiprinās Krievijas U-20 izlases labākais snaiperis
1 stunda
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Aculiecinieks par traģisko negadījumu uz sliedēm
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Svētkos būs maz nokrišņu: pirmās prognozes nedēļas nogalei
3 stundas