Vai labi dzirdi? 0

Kamēr ausis nesagādā problēmas, parasti tām nepievēršam uzmanību, taču reizēm dzirdes orgāns kļūst par diskomforta iemeslu – aizkrīt, sāp, niez un neļauj labi saklausīt apkārtnes skaņas. Uz jautājumiem par ausu veselību atbild ausu, kakla un deguna ārsts Pauls Šmits.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Kaut arī ausis tīru, tās neizturami niez. Kāpēc tā?

Lielākoties šīs problēmas iemesls ir tieši nelāgais ieradums pārlieku rūpīgi un bieži tīrīt ausis. No sēra nevajag censties par katru cenu atbrīvoties. Labāks aizsarglīdzeklis auss ejas pasargāšanai no netīrumiem, putekļiem un mikrobiem nav izdomāts. Tā ir antibakteriāla viela, kas uzsūc mitrumu un nodrošina siltuma izolāciju. Sēram piemīt dziedinošas īpašības. Ne velti tautas gudrības māca to ziest uz brūcēm vai miežagrauda.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ausis var tīrīt ar mitru vati vai dvielīti, cik tālu var aizsniegt ar pirkstu, bet – tālāk ne! Nokasot aizsargkārtiņu, auss eja kļūst neaizsargāta, ādu iespējams ieskrambāt, var savairoties mikrobi, visbiežāk streptokoki un ādas sēnītes, kas izraisa kairinājumu. Infekcija mēdz izplatīties pa visu auss eju. Tad tā piepampst un rodas slēgta telpa. Siltajā un mitrajā vietā rodas infekcijai labvēlīgi apstākļi, uzveikt savairojušos mikrobus ir ļoti grūti.

 

Ausis var tīrīt ar mitru vati vai dvielīti, cik tālu var aizsniegt ar pirkstu, bet – tālāk ne!

 

Jo vairāk ādu aiztiek, jo stiprāk niez. Bieži vien tā pārvēršas par hronisku problēmu, kas samilst, rodoties saskarsmei ar ūdeni, piemēram, pēc galvas mazgāšanas, kad dziedzerīši pārstāj izdalīt sēru. Ārsts var izrakstīt kairinošus pilienus, kas veicina tā izstrādi, taču, ja dziedzeri ir gājuši bojā, zāles vairs nepalīdzēs.

Ja pacients sūdzas par ilgstošu ausu niezi, ārsts var viņu nosūtīt noteikt cukura līmeni asinīs. Bieži vien šādi tiek atklāts cukura diabēts.

Lai mazinātu niezi, auss eju var apstrādāt ar antibakteriāliem un pretsēnīšu preparātiem, taču savā praksē esmu novērojis, ka šajā gadījumā vislabāk palīdz anilīna krāsvielas – briljantzaļais, metilēnzilais.

 

Kādēļ ausis bieži aizkrīt? Vai tas nevar beigties ar kurlumu?

Visbiežāk šādas sūdzības rodas cilvēkiem, kam nav vesels deguns, piemēram, ir pietūkusi tā gļotāda, moka hroniskas iesnas un aizdegunē rodas “nepareizs” spiediens, kas var notikt, piemēram, lidojot lidmašīnā.

Ausis šajā satiksmes līdzeklī mēdz aizkrist arī anatomisku īpatnību dēļ – dažiem “caurulītes”, kas savieno aizdeguni ar vidusausi un izlīdzina spiedienu, ir ļoti šauras. Ikdienā tas problēmas nesagādā, taču, mainoties atmosfēras spiedienam, bungplēvīte tiek iestiepta un auss aizkrīt. Pret to var palīdzēt, imitējot deguna šņaukšanu ar aizspiestu degunu vai sūkājot konfektes.

Reklāma
Reklāma

 

Ja auss ilgstoši aizkritusi pēc ūdens iekļūšanas, tas varētu liecināt, ka uzbriedis sēra korķis. Kad tas pēc vairākām stundām izžūst, diskomforts pāriet.

 

Ja, no rīta mostoties, ar vienu ausi vairs nevar dzirdēt, visticamāk, tajā sakrājies sērs. Reizēm gadās, ka, ilgi guļot uz vieniem sāniem, auss eja aizlīp, bet pieceļoties, pastaigājoties un nožāvājoties atveras.

Ja auss ilgstoši aizkritusi pēc ūdens iekļūšanas, tas varētu liecināt, ka uzbriedis sēra korķis. Kad tas pēc vairākām stundām izžūst, diskomforts pāriet.

Cilvēkiem ar augstu asinsspiedienu iekšējā ausī, kur atrodas dzirdes uztveres aparāts, var pēkšņi pārplīst vai sašaurināties asinsvads. Tad būs reibonis, džinkstēšana un dzirdes zudums, kas asinsvada plīsuma gadījumā var izrādīties nepārejošs. Ja tas sašaurinājies tikai uz laiku, vēlāk problēmas pāries. Taču jebkurā gadījumā vajadzētu prasīt padomu ārstam.

 

Kāpēc ausīs pastiprināti krājas sērs, sevišķi labajā? Vai tas mēdz radīt kādus sarežģījumus?

Ausu sēru izstrādā īpaši dziedzerīši, kas mēdz būt atšķirīgā daudzumā, tāpat dažāda var būt tā konsistence. Bērnam tas ir mīkstāks, bet pieaugušajam – cietāks.

Vairākumam cilvēku vadošā ir labā roka, tādēļ tās puses auss tiek tīrīta rūpīgāk. Ja auss ieejas daļa ir šaurāka nekā dziļumā, sērs mēdz sakrāties paplašinājumā. Sēra dziedzerīši laika gaitā atrofējas, to sekrēts mēdz ātrāk sakalst, radot cietus veidojumus – tā sauktos korķus, kas var izraisīt vieglāku vai smagāku dzirdes zudumu. Biežāk tas notiek vīriešiem, jo viņiem auss eja ir platāka nekā sievietēm.

Ja ausis neiztīrās dabiskā veidā, tās kopt regulāri jādodas pie ārsta. Sēru var mīkstināt ar speciāliem preparātiem, taču, kad jau izveidojies korķis, to var izvilkt vai izskalot tikai dakteris ar speciālu instrumentu. Savā praksē neesmu novērojis, ka kādam pašam būtu izdevies iztīrīt sēra korķi. Parasti tas tiek iedzīts vēl dziļāk un “pielīmēts” pie bungādiņas. Dažkārt atliek tikai brīnīties, kā cilvēks ar tādu milzīgu lodei līdzīgu veidojumu varējis dzīvot.

Reizēm sēru iebīda dziļāk, lietojot ausu aizbāžņus. Agrāk šādu problēmu veicināja dzirdes aparāti, jo uzgaļi visiem bija vienādi. Kopš katram ņem nospiedumu no auss ejas un gatavo individuāli, tādas problēmas vairs nemēdz būt.

Sakrājies un sacietējis sērs var izraisīt sāpes, jo spiež uz auss ejas ādu, kurā atrodas daudz nervu galu. Bieži vien pacienti ierodas pie ārsta pēc peldes vai mazgāšanās dušā, jo korķis ir uzbriedis un pilnībā nosprostojis auss eju.

Sēra sablīvējums var izraisīt reiboni, jo skar iekšējā ausī atrodošos līdzsvara aparātu. Īpaši tad, ja būs bojāta bungplēvīte un radīsies kairinājums, piemēram, ausī iekļūs ūdens vai iepūtīs vējš, jo tā sauktie pusloka kanāli, kas atbild par līdzsvaru, ir ļoti jutīgi pret temperatūras svārstībām.