×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
9. jūnijs, 2016
Drukāt

Vai lēti kredīti ir mīts?

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Kopš neatkarības atgūšanas Latvija ir pieradināta pie dažādiem aizdevumiem. Ja vēl pirms 30 gadiem vienīgā iespēja aizņemties bija pie darba kolēģiem, draugiem vai radiniekiem, tad tagad piedāvājumu klāsts ir kļuvis ļoti plašs. Nenoliedzami viens no populārākajiem pakalpojumiem ir internetā pieejamais pirmais kredīts bez procentu maksas. Tas ir īstermiņa aizdevums, kas ļauj aizņemties salīdzinoši nelielu naudas summu bez komisijas maksas un bez procentiem uz laiku līdz vienam mēnesim. Pretendēt uz šo iespēju var praktiski ikviens pilngadīgs Latvijas iedzīvotājs, ja vien nav vecāks par 73 gadiem, kas saņem regulārus ienākumus. Pirms spert šādu soli ir rūpīgi jāizvērtē savas vēlmes, vajadzības un iespējas atmaksāt aizdevumu līgumā noteiktajā termiņā.

Vai šādi īstermiņa kredītu piedāvājumi būtu uzskatāmi par lētiem ? Jā, un, nē. No vienas puses, bankas tradicionāli nepiedāvā iespējas aizņemties bez procentiem pat īstermiņā. Izņēmums varētu būt kredītkarte, kuras limitu īpašnieks dažās bankās var izmantot bez komisijas, pie nosacījuma, ka visa summa tiek atgriezta kredītkartes kontā līdz mēneša beigām. No otras puses, jāsaprot, ka tā saucamie bezprocentu aizdevumi tādi ir tikai tiem, kas rūpīgi izpilda līguma saistības. Tiklīdz rodas situācija, kad parādu nav iespējams atmaksāt savlaicīgi, īstermiņa aizdevumi kļūst salīdzinoši dārgi. Piemēram, aizdevuma termiņa pagarināšana uz vienu mēnesi var izmaksāt pat vairāk par desmit procentiem mēnesī. Ja paņemts neliels kredīts dažu desmitu eiro apmērā, tad šāda pagarināšanas maksa var šķist sīkums, taču tas nebūt vairs nav sīkums, ja internetā kāds ir paņēmis 1000 eiro aizdevumu un par termiņa pagarināšanu ir jāmaksā simts eiro mēnesī.

Vai lēti ilgtermiņa kredīti ir pieejami?
Viens no plašāk zināmajiem finanšu pakalpojumiem, kas dzīves laikā ir vajadzīgs daudziem latviešiem ir mājokļa kredīts. Tā kā māja vai dzīvoklis maksā salīdzinoši ļoti dārgi, tad tas nereti ir pats lielākais aizdevums, kas dzīves laikā vispār tiek ņemts. Summa var pārsniegt 50 tūkstošus eiro, bet termiņš parasti ir robežās no 10 līdz 40 gadiem. Procentu likme hipotekārajiem aizdevumiem ir salīdzinoši krietni zemāka nekā jebkuram citam tradicionālam aizdevumam, taču ilgtermiņa perspektīvā tāpat sanāk samaksāt par mājokli pat dubultā.

Viena no iespējām kā ietaupīt uz mājokļa iegādi ir valsts atbalsta programma jaunajām ģimenēm, kas palīdz noformēt aizdevumu daudziem, kas paši nav spējīgi sakrāt naudu pirmajai iemaksai. Otra iespēja ir salīdzināt dažādu komercbanku piedāvājumus, jo nosacījumi tajās var būt būtiski atšķirīgi, turklāt attiecībā uz lieliem aizdevumiem ļoti svarīgas ir līguma nianses. Lai arī sākumā tas var šķist nebūtiski, tomēr skatoties ilgtermiņā var rezultēties daudzu desmitu vai pat simtu eiro ietaupījumā, kas ir labs pamats, lai pievērstu uzmanību arī sīkumiem.

Vai aizņemšanās ir kaitīga?
Latviešu sakāmvārds māca – parāds nav brālis, taču tas nenozīmē, ka aizņemties nedrīkst. Pamācības būtība ir tajā, ka pret parādu nevar izturēties, kā pret brāli. Aizdevēja vēlme ir nopelnīt, ļaujot izmantot savus finanšu resursus. Kreditors nebūs pretimnākošs, ja parādnieks izvairīsies no savu saistību izpildes, bet rīkosies likumā paredzētajā kārtībā, lai naudu atgūtu. Reālā dzīvē nereti ir tā, ka aizņemties naudu vēlas daudzi, bet, kad jāmaksā parādi, tad izliekas it kā nekas nebūtu noticis. Šādiem cilvēkiem aizņemšanās ir kaitīga, jo padara kredītus dārgākus visiem pārējiem, kas godīgi pilda saistības.

Kur iegūt papildus informāciju par aizdevumiem internetā?
Apstākļos, kad plānots aizņemties, ir svarīgi salīdzināt dažādus pakalpojumus, lai noskaidrotu, kurš piedāvā izdevīgākus nosacījumus. Ātro kredītu un citu nebanku kreditoru sniegto pakalpojumu salīdzināšana ir iespējama portālā Kredit.lv dažu minūšu vai pat sekunžu laikā. Galvenais, kam jāpievērš uzmanība ir pieejamās summas lielums, gada procentu likme un, vai aizdevējs piedāvā kādu īpašu akciju, kas ļauj aizņemties lētāk. Visas kredīta izmaksas un nosacījumi ir ietverti līgumā, tādēļ tas ir obligāti jāizlasa vēl pirms apstiprināšanas. Ja apsverat iespēju aizņemties, rīkojieties atbildīgi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+