Mobilā versija
+0.9°C
Ziedonis
Pirmdiena, 1. maijs, 2017
21. aprīlis, 2017
Drukāt

Mazās zemnieku saimniecības: FM plāni izdzīs cilvēkus no laukiem (14)

Foto - Ivars Soikāns/LETAFoto - Ivars Soikāns/LETA

Mazās zemnieku saimniecības, kuras reģistrējušās kā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājas, uzskata, ka Finanšu ministrijas plānotā nodokļu reforma izdzīs cilvēkus no laukiem.

Problēma radusies, jo reforma paredz vairāku atvieglojumu atcelšanu, kas ir svarīgi tieši mazajiem zemniekiem. Ar lauksaimniecību Latvijā nodarbojas zemnieku saimniecības, sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA), akciju sabiedrības (AS), individuālie komersanti (IK) un pašnodarbinātie. Pēdējie divi vienmēr ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāji, bet SIA un AS, kā arī lielās saimniecības, kuru apgrozījums pārsniedz 300 000 eiro, ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājas.

Savukārt mazās saimniecības, kuru apgrozījums nepārsniedz 300 000 eiro, drīkst būt kā IIN, tā UIN maksātājas. Tomēr mazie biežāk ir IIN maksātāji, turklāt pēdējos gados ir novērojama tendence atjaunot šo statusu, jo ir vienkāršāka grāmatvedība, nav jāmaksā papildu ienākuma nodoklis par īpašnieka personīgo patēriņu. Taču tagad situācija var krasi mainīties.

“Skatoties FM piedāvājumu, rodas jautājums, kas notiks ar IIN maksātājiem – vairāk nekā 15 000 mazo saimniecību. Izskatās, ka tiks noņemts 3000 eiro neapliekamais minimums, bet subsīdijas, kuras var reinvestēt attīstībā, tiks apliktas ar nodokli, turklāt izdevumus pret ieņēmumiem varēs attiecināt par 80% līdzšinējo 100% vietā. Līdz ar to noteikumi mainīsies, bet saimniecības taču raksta projektus, iegulda attīstībā naudu un rēķinās ar to gadiem uz priekšu. Protams, var mainīt statusu, bet SIA nodibināšana lauku cilvēkam nozīmē lieku birokrātisku slogu. Izskatās, ka mērķis ir nodokļu iekasēšanas vārdā samazināt lauku uzņēmēju skaitu,” saka mazo zemnieku pārstāvis, Bioloģisko lauksaimnieku asociācijas vadītājs Gustavs Norkārklis.

Jāteic, ka ideja par subsīdiju aplikšanu ar nodokli nav jauna – tā parādījās jau pirms vairākiem gadiem, taču, pateicoties zemnieku organizāciju lobijam, jautājumu izdevās attālināt līdz 2018. gada beigām. Zemkopības ministrijā “LA” gan mierināja, ka Finanšu ministrijai neesot nodoma subsīdijas aplikt ar nodokli. “Esam saņēmuši apstiprinājumu, ka spēkā esošā norma par subsīdiju neaplikšanu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli vēl līdz 2019. gadam paliek spēkā,” saka ministrijā. Taču jautājums – kas notiks pēc tam?

 

20170420204445_8529

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Balsojiet par ZZS Lemberga virsvadībā!

 2. Rungaiņa sapnis!

 3. Visiem nekad nebūs labi.

 4. Un vai kāds ir izrēķinājis cik brīvdienu gadā ir tam mazajam zemniekam-necik,jo lopiņš grib ēst 365 dienas gadā! Un tas mazais zemnieks grib maksāt nodokļus-bet adekvātus!!!

 5. Jebkurš līdzeklis Latvijas valdībai ir labs – kad tik iedzīvotāji pamestu šo zemi – gan jau ir kukulis par šā plāna realizēšanu jau saņemts. Latvijā viss pārdodas, īpaši jau citu cilvēku likteņi, aizsākums Staļina laikos – turpinājums vēl šobrīd.

 6. Meitene no laukiem Atbildēt

  Laukos vizmas cipvēki strādā nekā pilsētā liela daľa dzīvo uz pabalstiem. Jaunieši tērē vecāku naudu kā vēlas, bet jaunieši lietām ko vajaga-skola, apğērbs, vai pat doties mazā izbraukumā ,lai redzētu kaut nedzaudz ko citu

 7. tas jau ir Danas projekts savas popularitātes ce;lšanai uz iedzīvotāju (uzņēmēju) rēķina!
  Vnk jāsavāc nodokļu masa kas nezin kur īsti paliek…
  Bet ražošana valstī nīkst ārā, jo resursu, it sevišķi monopolcenas ir leilākas kā kaimiņvalstīs. Pēc jaunās reformas tādas būs arī degvielas cenas. Kāda vairs tur būs ražošana, bet bankas kā pelnīja tā pelnīs miljonus saviem ārvalstu īpašniekiem. Drīz arī laukos nebūs nevienas saimniecības…

 8. Kam tie zemnieki, mums vajag ZAĻU LATVIJU !

 9. Jebkuras tautas zemnieki ir tās sakne, jo no lauku sabiedrības ir cēlusies tās valoda un kultūra; pilsētas ir vēlāks fenomēns, saistīts ar industriālo revolūciju. Sargādamas zemniekus, tautas sargā savu “dvēseli”. To dara visas valstis, izņemot Latviju. Ne Rumpitis-Ulmanis, ne “saules māte” Freiberga, ne “zemnieks” Brigmanis, ne Kučinskis, ne Augulis — vārdu sakot, visi domā tikai par savu maku un savām privilēģijām, bet uzspļauj zemniekiem.

 10. Nu tak aizbrauciet cauri Polijai un Vācijai pa parastajiem ceļiem (ne autostrādēm) – ļoti daudz mazu saimniecību, var redzēt, ka cilvēki strādā, nelielas kūtis līdz 10-20 govīm, nelieli dārzi, ko ģimene saviem spēkiem var apkopt, ik pa gabalam norādes – tur var braukt pēc kartupeļiem, tur pēc olām, tur augļus tirgo… Tātad viņiem ir atstrādāta birokrātijas sistēma, kā parasts cilvēks spēj visas papīru lietas izdarīt, ir kooperācija un tiešā tirdzniecība. Un pats galvenais – lauki nav tukši, un tas, kas ar savu saimniecību un darbu uztur sevi un ģimeni, tas nedzīvo uz pabalstiem.

 11. ne jau tikai tos:) Atbildēt

  jau vairāki ekonomisti ir parēķinājuši un nākuši klajā ar secinājumiem ka “nodoklu reforma” ir domāta tik un vienigi lai apčakaretu lēc iespējas lielāku uzņemeju daļu (ari vienkāršo iedzivotāju) un kas svarigāk, tad lielie gan uzņemumi, gan algu saņēmeji no šī “reformas”kā reiz bus ieguvēji. cietis tikai visvājāk aizsargātie, kas nevar pretoties, kam nav lobija, galu galā kuri nevar kukuli politiķiem iedot

Raidījums: "Nord Stream 2" ieinteresētie Ventspils uzņēmēji projektam ar roku vēl neatmet (1)Gāzesvada projektā “Nord Stream 2” ieinteresētie Ventspils uzņēmēji projektam ar roku vēl neatmet, šovakar ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”.
Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+