Vai nakts patversmēs aukstajā laikā pietiek vietas? 0

Latvijas Sarkanā Krusta Sociālā centra Rīgā vadītāja Ilona Luste: “Varam uzņemt līdz 150 cilvēkiem. Ja klientu vairāk, neviens uz ielas nepaliek. Ja redzam, ka visiem gultas vietu nepietiks, zvanām mobilajai brigādei un pilsētas policijas ekipāžām, lai klientus pārved uz citām patversmēm.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Mēs atrodamies centrā izdevīgā vietā, tāpēc cilvēku pieplūdums ir liels. Pa dienu, ja temperatūra nenoslīd zemāk par mīnus 10 grādiem, klientiem patversme ir jāatstāj. Viņi var iet uz Rīgas pilsētas dienas centru un tur pavadīt laiku bibliotēkā, kur lasa žurnālus, skatās televīziju vai piedalās kādās nodarbībās.

Patversmes telpās veikts eiroremonts, tāpēc tās ir viegli kopjamas un tajās patīkami uzturēties. Te ir virtuve, dušas telpa, tualete, arī veļas automāts, lai klienti var izmazgāt savas drēbes. Ir atvērts veselības kabinets, darbojas pašpalīdzības grupas alkoholiķiem un narkomāniem, regulāri notiek dievkalpojumi. Izveidota atpūtas telpa ar pieciem datoriem. Tos daudzi izmanto, lai internetā meklētu darbu vai dzīvokli, dažs uzspēlē spēlītes vai raksta komentārus.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Rēzeknes nakts patversmes vadītāja Maija Cešeiko: “Mūsu patversmē ir 30 gultas vietas, bet aukstajā laikā pajumte nepieciešama 37 cilvēkiem. Situāciju risinām, piedāvājot gulēšanai matračus, kā arī sēdvietas, kur cilvēks var pavadīt nakti. Nodrošinām vakariņās zupu, bet brokastīs – biezputru, maizi un tēju. Ja āra temperatūra ir ap 0, nakšņotāji patversmē drīkst palikt arī pa dienu.

Klienti patversmē bez maksas drīkst palikt trīs mēnešus. Ja nepieciešams, šo laiku var pagarināt līdz deviņiem mēnešiem. Bet tad pašiem jāmaksā 25 santīmi par diennakti. Bezpajumtnieku skaits mūsu pašvaldībā ar katru gadu pieaug. Pirms trim gadiem bija seši septiņi tādi cilvēki, bet tagad patversmes pakalpojumus gada laikā izmanto apmēram 90 iedzīvotāju.”

Talsu novada sociālā dienesta patversmes vadītāja Velta Sudmale: “Esam neliela patversme ar 18 gultas vietām. Šobrīd te dzīvo 12 pastāvīgie klienti. Viņus galvenokārt piemeklējušas dažādas sadzīves likstas, piemēram, beigusies malka, dzīvoklis ir neapkurināms, pēc laulības šķiršanas vīrs paliek bez jumta virs galvas utt. Bez maksas te var dzīvot 60 dienas. Šajā laikā aktīvi jāmeklē darbs, jo turpmāk par gultasvietu jāmaksā viens lats diennaktī. Iemītniekiem tiek nodrošināta maize, margarīns, tēja, bet zemnieksaimniecība piegādā kartupeļus. Regulāri ēdienu atved arī baznīcas zupas virtuve. Cenšamies atbalstīt cilvēkus krīzes situācijā, bet tālāk viņiem pašiem jādomā, kā dzīvot.”

 

Uzziņa

* Šogad nakts patversmes darbojas 17 pilsētās un novados: Balvos, Cēsīs, Daugavpilī, Gulbenē, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Kuldīgā (Kabiles pagastā), Liepājā, Rēzeknē, Rīgā, Salaspilī, Talsos, Tukumā, Valkā, Valmierā, Ventspilī.

* Rīgā darbojas septiņas nakts patversmes, kur aukstajās dienās kopumā tika izmitināti ap 900 bezpajumtnieku. Dienas laikā personas bez noteiktas dzīvesvietas var uzturēties Rīgas patversmes dienas centrā bezpajumtniekiem un maznodrošinātajiem Rīgas iedzīvotājiem Katoļu ielā 57, kas strādā katru dienu, arī brīvdienās. Galvaspilsētā darbojas Rīgas domes līdzfinansētas četras zupas virtuves, kas ik dienu piecas reizes nedēļā izsniedz siltā ēdiena porcijas.

Reklāma
Reklāma

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.