×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
31. augusts, 2016
Drukāt

Vai naudu medicīnai var atrast bankās? Situāciju skaidro Valdis Dombrovskis (26)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pirmajā darba dienā pēc atvaļinājuma redakcijā viesojās Valdis Dombrovskis, Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja vietnieks eiro un sociālā dialoga jautājumos un atbildīgais arī par finanšu stabilitāti, finanšu pakalpojumiem un kapitāla tirgu savienību. EK augsto amatpersonu izvaicāja žurnālisti Ivars Bušmanis un Māra Libeka.

M. Libeka: – Filozofs profesors Igors Šuvajevs Latvijas Televīzijā konstatēja, ka bankas esot kā mūsdienu laupītāji – mēs tām uzticam savu naudu un par to, ka bankas ar mūsu naudu rīkojas, esam spiesti tām maksāt. Bankas apsaimnieko mūsu iemaksas otrajam pensiju līmenim, bet tajā pašā laikā labklājības ministrs norāda, lai veselības ministre necer, ka varēs iezīmēt kaut vienu procenti no sociālās apdrošināšanas iemaksām, lai šo naudu novirzītu medicīnai. Vai tiešām nelielu daļu no banku peļņas avota – otrā pensiju līmeņa– nedrīkst novirzīt veselības aprūpei?

Vai tur ir kāds komisijas aizliegums, kā mums stāsta?

V. Dombrovskis:– Bankas sniedz iedzīvotājiem finanšu pakalpojumus un par to iekasē attiecīgu samaksu. Pēc Latvijas pievienošanās eirozonai, piemēram, pārrobežu finanšu pakalpojumu izmaksas ir strauji sarukušas, un pārskaitījumi eirozonas ietvaros ir daudz lētāki nekā ārpus eirozonas.

Runājot par otro pensiju līmeni, jāatzīst, ka šis jautājums aktualizējās vēl pirms Latvija iestājās Eiropas Savienībā un lielā mērā saistīts ar sabiedrības novecošanu. Mēs nevaram paļauties tikai uz to, ka nosacīti pašreiz strādājošie maksā pensijas pašreizējiem pensionāriem, savukārt nākamā paaudze maksās pensijas patlaban strādājošajiem.

Sabiedrībai novecojot, mēs redzam, ka strādājošo skaits uz vienu pensionāru strauji samazinās un līdz ar to papildus tiek veidota sistēma, lai iedzīvotāji paši varētu pakāpeniski uzkrāt līdzekļus savai pensijai. Kādā apjomā un kāds ir šis regulējums, tas lielā mērā ir dalībvalstu rokās.
Latvijā sākotnējā ideja bija, ka otrā līmeņa pensiju iemaksas sasniegs desmit procentus. Krīzes laikā šo iemaksu līmeni nācās pārskatīt un patlaban tie ir seši procenti. Ja ir vēlēšanās pārskatīt šos procentus, tad tas ir valdības kompetences jautājums. Valdība to var darīt, bet, ja veic kādas pārmaiņas otrajā pensiju līmenī, ir svarīgi izvērtēt tā ietekmi uz pensiju sistēmu kopumā.

Visu interviju lasiet “Latvijas Avīzē” 1. septembrī vai e-izdevumā!

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Tie kas lamā Dombrovski ir aizmirsuši TREKNO GADU autoru ar visām viņa garantijām.Bet ja nopietni tad padomājiet kāpēc jaunie aizbrauc? NAV DARBA! Pamēģiniet atklāt kādu ražotni,tūlīt SABIEDRĪBA sacels tādu traci būs troksnis,putekļi,smakas.Sāksies globālā sasilšana un citas nelaimes.ZAĻAJĀ LATVIJĀ CILVĒKI NAV VAJADZĪGI.

 2. Ir nevis jāmeklē , kur naudu atrast, jo sen jau vairs no tā Latvijas iedzīvotāja nav ko izspiest. Ir beidzot jāsāk domāt, kur izdevumus samazināt. Birokrātisko aparātu samazinot, var pat uz pusi nelietderīgo darbinieku, nauda ietaupīsies miljonos, un šiem atlaistajiem būs jādomā savi biznesi, jāmeklē darbiņi utt, kas ienesīs papildus naudu budžetā, jo pašreiz jau tikai tērē….. Kad vienreiz beidzot pievērsīsies tam.

 3. kāpēc būtu jāārstē tie, kas sabiedrību neieredz, t.i. neuztur valsti????????????????????????????????????????????? viņi par mums ņirgājas, mēs ārtstējam

 4. Jābūt atsevišķam pensiju fondam Atbildēt

  Aktualīzējies ir ne tikai jautājums par otrā līmeņa pensijām,bet arī par atsevišķu pensiju fondu kā citās ES valstīs.”Latvijā ir samudžinātas vienā katlā nesavienojamas naudas: sociālā apdrošināšana (strādājošo apdrošināšanas iemaksas) ir salikta kopā ar pavisam citiem izdevumiem,kurus valdībai ir pienākums segt no pamatbudžeta-izdienas pensijas,pabalsti ģimenēm,bērniem,invalīdiem kopš dzimšanas,černobiļiešiem,dzimšanas un apbedīšanas pabalsti utt. Šim samudžinājumam piešķirts nosaukums “sociālais budžets”. Iestāstīt tautai,ka tā esot pareizi,nebija grūti. Jo atmiņā palikusi padomju laika kārtība,kad bija viens kopējais katls,un partija izšķīra strīdiņus,kuram no tā dot,un kuru atstāt bešā”.
  Skat.”Ivars Redisons: Ne tikai par pensijām,jeb kā valdība parādu kārtoja”,Ivars Redisons,Latvijas sociālo reformu biedrības priekšsēdētājs,Delfi,6.aprīlis 2012.

 5. Kā šādus paziņojumus saprast? Atbildēt

  Ja jau veselības ministre pati necer,ka viņa varēs iezīmēt kaut vienu procentu no sociālās apdrošināšanas iemaksām,lai šo naudu novirzītu medicīnai,tad kāpēc viņa maldina sabiedrību,oficiāli paziņojot,kā viņa daļu no no sociālajiem maksājumiem novirzīs medicīnai?

 6. Pietiek izpildīt solījumus! Atbildēt

  Kā to jau tuvākajā nākotnē solīja Ivars Godmanis,valdību ir jāsamazina līdz 11 ministrijām,tās apvienojot!

 7. henrijs fords uz to atbildēja Atbildēt

  Vai nu ir vai tūliņ būs simts gadi, bet atbildēja. Naudai jāplūst no fabrikas uz banku, nevis otrādi. Var būt atsevišķi, ārkārtēji, gadījumi, kad nauda plūst no bankas vai no valdības, bet velti cerēt, ka tā var pārtikt puse iedzīvotāju visu laiku, vienalga, vai slimi, vai veci. Un ko darījuši brežņeva laikos.

 8. Manuprāt,ja runājam par sociālo dialogu Atbildēt

  Iedzīvotāju veselības labad arī PVN pārtikai Latvijā vajadzēta būt tikai 6%,kā Briselē! Vai tad vienīgi Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja vietniekam eiro un sociālā dialoga jautājumos ir jābūt privilēģijai-iegādāties pārtikas produktus ar 3,5 reizes zemāku PVN?!

 9. “Vēlreiz atkārtoju,ka ienākums no kapitāla ir cienījams ienākums,taču tas jāapliek ar tādu pašu nodokli kā ienākums no algas. Jo kāpēc ienākums no kapitāla joprojām tiek aplikts ar mazāku nodokli? Visos biznesos,tajā skaitā kapitāldaļu pārdošanā”.
  Skat.Roberta Zīles intervija žurnālam “Kapitāls”,2012.gada 23.novembris.

 10. briseļlāčuks – banksteru roklaiža kā vienmēr spēj tikai “fiskāli konsolidēties un tolerēt” tukši murkšķot…

 11. Naudu var atrast muusu 13 ministrijaas , ves. min. departamentos, ves. dienestos, ves. agjentuuraas , ves. inspekcijaas , valdees un veel, un veel. Un ko shie liekeezhu kantori dara???????????????????????? Bet veseliibas apruupe tautai kaa nav ,taa nav.

 12. Naudu var atrast 13 ministrijaas, ves.min. departamentos,ves. inspekcijaas, ves. agjentuuraas , ves.dienestos valdes un veel un veel.Un ko visi shie kantori dara????????????????????????

 13. Dombrovskis ir iedzinis valsti un tautu tādā postā, ka vēl ilgi nevarēsim no tā atkopties, tikai godmanis viņu ir pārspējis šajā ziņā. Vai tiešām kādu vēl interesē viņa vervelējumi?

 14. Vai tiešām kādu vēl interesē, ko šis labi barotais preteklis runā un domā? Vai nepietiek jau ar to, ka no visiem Latvijas premjeriem viņš ierindojams otrajā vietā pēc godmaņa, rēķinot pēc valstij un tautai nodarītā posta?

  • Toties šuvajeva viedoklis mūs ļoti interesē. Labāk lai Vova visu nozog un apgādā pionierus ar čello. Libeka būs laimīga.

  • ja mani petijumi cik reizes diennakti jaaiet pa lielam ,lai uzaudzetu tadu pretekla purnkaklu?

   • To jau tīšām kolonisti nobildē un piemeklē tādas bildes lai veidotu sev vēlamu tēlu. Ir jau daudz citu rakursu, bet viņai vajag tieši šito.

 15. “Igors Šuvajevs Latvijas Televīzijā konstatēja, ka bankas esot kā mūsdienu laupītāji” – kolosāi gudrs tas šuvajevs. Bez tā mēs ne no vietas. Interesanti ko Gaponenko par šo jautājumu saka “nevienam neļausim iedzīvoties par mūsu rēķinu!?” un ko Suharenko runā? Ceru, ka pilnā redakcijā izlasīšu.

 16. Ministrijas jāapvieno Atbildēt

  Naudas vairāk būtu arī izglītībai un valsts aizsardzībai,ja ministriju skaits tiktu samazināts līdz pirmskara Latvijas un šodienas Briseles (Itālijas,Spānijas,Turcijas) desmit ministrijām!

 17. Vajag tikai gribēt Atbildēt

  Naudu medicīnai varētu atrast,ja 2010.gadā Latvija būtu tiešām pilnībā pārgājusi uz progresīvo ienākuma nodokli,kā solīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis.Un naudu var atrast arī pašā Veselības ministrijā,samazinot tās septiņus departamentus līdz pirmskara vienam-Veselības departamentam,Labklājības ministrijas sastavā!

 18. Lāpīt sociālās sistēmas ir tas pats, kas ar sieku nest ūdeni. Sevi jānodrošina pašam. Var “nejauši”sanākt labāk, kā izmantojot t.s. sociālo nodrošinājumu.

  darbs.nekatram.

 19. Medicinai naudu var atrast dombrovska kontos kukulus tacu sanema lai ziedo veselibas nozarei ka ari pietiekosi ir aplaupijis valsti

 20. Tad käpe’c nedara neko,lai latvies’iem Latvijä bütu darbs un vini atgriestos mäjäs? Ja jau pensionäri dzi’vo tik ilgi,tad jäatrod varbüt pali’dzi’bu mirt? Un kä ir ar politikiem,vai tiem ir atlauts ilgi dzi’vot?

 21. Naudu var atrast pensionāru maciņos.

  • Vai tiešām tagad vēl kāds uzķeras uz populistiskiem solījumiem??? Kad tiek pie lielās siles, tad jūra līdz ceļiem…

 22. oficiālais laupītājs

Draugiem Facebook Twitter Google+