×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
6. februāris, 2015
Drukāt

Ja pensija nopelnīta ārzemēs. Uz “LA” lasītāju jautājumiem atbild VSAA (7)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Atbild VSAA Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Sanita Letapura.

Septiņus gadus esmu strādājusi kaitīgos darba apstākļos, man ir arī izziņa, kas to apliecina. Pati esmu dzimusi 1956. gada oktobrī, joprojām strādāju un kopējais darba stāžs nākamgad būs 40 gadu. Mani interesē, kādā vecumā es varēšu doties vecuma pensijā un vai ir kāda nozīme tam, ka esmu strādājusi kaitīgos darba ap­stākļos. Vaira Dobeles rajonā

Pamatojoties uz pašreiz spēkā esošajām tiesību normām, sievietēm, kuras dzimušas 1956. gada oktobrī, ja viņas līdz 1996. gada 1. janvārim ir strādājušas darbos ar kaitīgiem un smagiem darba ap­stākļiem (2. saraksts) vismaz piecus gadus un kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par 20 gadiem, tiesības uz vecuma pensiju ar atvieglotiem noteikumiem ir sasniedzot 61 gada vecumu, t. i., 2017. gada oktobrī.

Tomēr ne vienmēr darbs kaitīgos un smagos apstākļos dod tiesības uz vecuma pensiju ar atvieglotiem noteikumiem. Nosakot tiesības uz pensiju sakarā ar apdrošināšanas stāžu par darbu sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos darba apstākļos vai kaitīgos un smagos darba apstākļos, piemērojami saraksti (nr. 1 un nr. 2), kas nosaka ražotņu, darbu un profesiju atbilstību darbam, kas dod tiesības uz pensiju ar atvieglotiem noteikumiem.

Līdz ar to, lai uzzinātu par iespēju pensionēties ar atvieglotiem noteikumiem, jums būtu jāvēršas jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Tā nav atbilde un,ko gan lai atbildētu….kādu pensiju var sagaidīt no minimālām algām un vēl no PSRS laikiem….es jau painteresējos un esmu visus dokumentus sakārtojusi un,ir pilnīgi skaidrs,ka ar 36 nostrādātiem darba gadiem pensija izdzīvošanai nesanāks….ir jau sarēķinats,cik tur varētu būt….varu tikai nožēlot,ka savlaicīgi neaizbraucu no LV….protams – vienmēr var kaut ko darīt līdz kapa malai un tāds arī ir mans plāns……parasts strādājošais ar LV pensiju neizdzīvos….

 2. Raksta virsraksts un saturs diezgan zema limeni.

  Daudzas citas valstis valsts pieskirta vecuma pensija ari ir loti nieciga, par kuru nevar savilkt galus kopa. Ta ka ta tas nav tikai Latvija. Butiskaka atskiriba ir ta, ka daudzas citas valstis 2. un 3.pensiju limenis ir bijis agrak un iedzivotaji pasi ir varejusi uzkrat papildus pensiju vecumdienam. Ta ka Latvija bija PSRS sastava, tad mums sada iespeja ir bijusi daudz isaku laiku un tapec ari musdienu pensionariem pensijas nav ipasi lielas, jo nav veikti nekadi papildus uzkrajumi.

  Vairakas valstis, piemeram, Niderlande ir janodzivo 50 gadi, lai sanemtu pilnu vecuma pensiju, kas ir pilnigas kapeikas pec Niderlandes cenam, tapec Latvija nav ta sliktaka pensiju sistema. Problema ir zemajas likmes, kas, protams, ir atkarigas no samaksatajiem nodokliem. Jo vairak sanemam algas aploksnes un balsojam par Saskanas centru, jo mazak naudas pensijam un citam lietam tiem, kas to ir pelnijusi.

  Vel ari jaatzime, ka 42% ienakuma nodoklis nav jamaksa par pensiju., kas uzkrata arvalstis. Ienakuma nodokli par pensiju maksa taja ES valsti, kas izmaksa pensiju pec tas valsts likumiem, un tad naudina tiek parskaitita pensionaram uz vina noradito bankas kontu, kas var but ari arvalstis. Daudzas ES valstis, kur ir iespejams veidot 2. un 3.pensiju limena uzkrajumus, no pensiju fonda iemaksatajiem ienakumiem nemaksa ienakuma nodokli sanemot ienakumus, no kuriem ir tiek veiktas iemaksas pensiju fonda. Ienakuma nodokli maksa tikai sanemot pensiju pec tiem likumiem, kadi ir/bus pensijas sanemsanas bridi. Tapec ari ir izdevigi veidot uzkrajumus pensijai, jo sobrid ienakumi visticamak ir augstaki un ipasi valstis, kur ir proporcionala nodoklu sistema. Aizejot pensija, ienakumi ir zemaki un lidz ar to ari ir jamaksa zemaks ienakumu nodoklis.

 3. Interesantākais, ka uz raksta nosaukumā doto jautājumu atbilde nav sniegta. Domāju – jebkuru lasītāju, kurš atvēra šo rakstu, interesēja atbilde uz nosaukumā doto jautājumu nevis VSAA atbilde, ka tas nav viņu kompetencē. Tik pat labi varējāt ielikt rakstu “Kā katrs Latvijas pilsonis var legāli 2 dienās kļūt par miljonāru. Uz jautājumiem atbild sētnieks Koļa”. (Kā apliecināja sētnieks Koļa – šis jautājums nav viņa kompetencē.)

 4. Tā nu ir jāmāk atbildēt uz jautājumiem!Gari un plaši rakstīt,bet gala beigās neko nepateikt!!

 5. Nav ko brīnīties, ka Latvija paliek aizvien tukšāka, bet nekas to jau piepildīs ar cilvēkiem no austrumiem. Vēl aizvien cilvēki aizbrauc un aizbrauks, nu kada jēga strādāt, ja tevi te pataisa par pēdīgo ubagu. Tu nostrādā melnu muti, nomaksātu nodokļus, lai uzturētu ģimeni, bet kad jāsaņem pensija, tad nezini vai saņemsi to. Labāk jau doties uz citu zemi, kur tu jūties vismaz kā cilvēks neviss govs kuru valsts slauc. Žēl, bet labāk jau palikt svešā zemē nekā un dzīvot cilvēkcienīgu dzīvi.

 6. Latvijai ir savstarpeji pensijas Atbildēt

  ligumi ar vairakam rietumu valstim. Ieturetais procents bus ap vienu ceturtdalu.

 7. Esam vīlies par šo rakstu. Lasiju virsrakstu “Ja pensija nopelnīta ārzemēs. . . . ” un lasija tālāk lai uzzināt par šo tēmu. Izrādās atbilde atrodās raksta pēdējās divas rindās un tā pēc būtības ir – Mēs (VSAA) par šo tēmu neko neko nezinām, prasīet VIDam. Varbūt ieredņiem pašiem būtu interesant uzzināt kaut ko par darbu lauku kur viņi strādā?

Draugiem Facebook Twitter Google+