Kultūra
Teātris un kino

Vai no likteņa var izbēgt? Daugavpilī iestudēta Brigaderes “Raudupiete”0

Foto: Džeina Saulīte

Daugavpils teātra eksperimentālajā zālē pirmizrādi piedzīvojusi Jura Joneļa iestudētā Annas Brigaderes luga “Raudupiete”, LA.lv uzzināja teātrī.

Kā stāsta režisors, Anna Brigadere savā lugā Raudupieti padarījusi cilvēcīgāku nekā viņa iepazīta Blaumaņa novelē – rakstniece ne tikai devusi Raudupietei vārdu Ieva, bet arī piedāvā citu finālu. Šeit Raudupiete nav savas kaisles aptumšota un iznīcināta; Ieva Raudupiete ir sieviete, kas alkst pēc laimes, jūt, mīl un pieļauj kļūdas un kurai tāpat kā katram no mums ir tiesības uz otru iespēju.

Izrādē Raudupietes lomu izpilda aktrise Kristīne Veinšteina, kura atzīst: kad uzzinājusi par šo lomu, prieks mijies ar bailēm, jo Raudupietes loma krasi atšķiras no tām, ko viņa spēlējusi iepriekš. Viņu uzrunāja Jura Joneļa redzējums: “Raudupiete ir pelnījusi tikt attaisnota, mēs paši sarunās ar režisoru bieži minējām jēdzienu “Raudupietes advokāti” – skan skaļi un pompozi, bet viņa ir tikai cilvēks ar salauztu dzīvi. Daudzas lietas, kas dzīvē notiek, notiek nejauši – un mēs visi minam vārdu “liktenis”. Vai no likteņa var izbēgt? Mūsu radītās Raudupietes lielākais soģis ir pašas nespēja piedot sev – par domāto, runāto un neizdarīto.”

Izrādes fināls ir atvērts un ļauj katram skatītājam izdomāt, kāda būs Raudupietes atbilde uz Kārļa aicinājumu dzīvot. Bet kādu nākotni Raudupietei paredz galvenās lomas atveidotāja?

“Es ticu, ka Ieva uzziedēs no jauna. Un man liekas pareizi, ka mēs Ievu rādām skatītājiem ne ziedēšanas un reibinošās smaržas aptvertu, bet gan salnā ietītu, jo tas ir mirklis pirms ziedlapiņu aizceļošanas pasaules vējos, lai pēc laika atkal uzplauktu visā krāšņumā,” tā atbild Kristīne Veinšteina un piebilst, ka no savas varones ir iemācījusies, ka ikkatrā bezizejas plūdumā ir punkts, kas paver jaunas iespējas un tās vajag ķert un realizēt! Teikumu “Kaut kā jau to dzīvi nodzīvos” var pateikt vismaz simt attieksmēs, tikai vajag izvēlēties īsto – uz priekšu dzenošo!”

Iestudējums paredzēts skatītājiem, kas vecāki par 14 gadiem, tuvākā izrāde – 14. oktobrī plkst. 17.

LA.lv