Foto-Stock.hxcng

Vai no ošiem sanāks lietaskoki? 0

“Man pieder ošu audze ar daudziem kritušiem kokiem, kurus jau sabojājušas baktērijas. Vai no tiem sanāks lietaskoki? Varbūt tos var izmantot sētai kā mietus?” 
Brigita Kabiles pagastā

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Lasīt citas ziņas

Kritušu koku vērtību var noteikt, tikai tos rūpīgi uz vietas izpētot. Oši var būt satrunējuši un tad nogāzušies vai arī stipra vēja nolauzti. Pilnīgi satrunējuši derēs tikai dārza kompostam. Ja no stumbriem palikusi kāda vesela, kaut arī baktēriju skarta daļa, tie ieinteresēs daiļamata meistarus. Šādi bojāti koki ir īpaši dekoratīvi, un no tiem izgatavo kokgriezumus, virpojumus, darina šķīvjus, dēlīšus un karotes. Nepieciešams ar cirvi mīksto daļu izcirst un paskatīties, kas paliek apakšā. Vislabāk palūgt kādu amatnieku apstatīt un novērtēt mantu. Cena ir savstarpējas vienošanās rezultāts.

Vēja nolauzti koki parasti ir mazāk bojāti un tos var reāli izmantot zāģmateriāliem. Par īstu galdniekam piemērotu lietaskoku uzskata oša baļķi, kura garums ap 3 m un biezums 20 – 30 cm. Vēlams, lai baktēriju bojājumi nepārsniegtu 10 % no koksnes tilpuma. Nelielā apmērā tie koksni interesanti iekrāso, padarot pievilcīgu speciāliem dizaina izstrādājumiem. Bojājumu apjomu nosaka, baļķus vairākās vietās pārzāģējot un izpētot, cik dziļi baktērijas uzdarbojušās. Jau sagarinātus lentas gaterī var sazāģēt, piemēram, divcollīgos (52 mm) dēļos. No plānākiem sanāk izcils materiāls pašu mājas apšūšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lietaskokus mehāniski žāvē apkurināmās kaltēs, lai tie ātri zaudētu mitrumu līdz 8 – 10 % robežai, tomēr pakalpojums maksā naudu.

Nokraujot dēļus pagalmā, pēc 2 – 3 gadiem mitrums sasniegs 15 % – 25 %. Šādi kokmateriāli jau ir reāls tirdzniecības objekts, kuru var piedāvāt tuvējai galdniecībai vai par savu nodomu kaut kur ievietot sludinājumu.

Tomēr, lai novērtētu kritušo koku bojājumu pakāpi un reālo lietaskoku iznākumu, nepieciešams kāds eksperts, kurš meklājams kaut vai tuvakajā gaterī. Uzzinot, cik izmaksās sagarināšana, iekraušana, izkraušana, vešana un sazāģēšana, varbūt uzreiz sagribēsies osi sazāģēt kamīna malkā. Tā ir stabils tirgus produkts, ko var piedāvāt viesu māju īpašniekiem.

Attiecīga izmēra oša stumbri der arī sētas stabu izgatavošanai, nosmaiļotos galus kārtīgi piesūcinot ar antiseptiku. Var izmantot arī senu tautas metodi, kas māca pirms ierakšanas tos apdedzināt ugunskurā. Stabi arī mazāk maitājas, ja zemē ieraktajai daļai apkārt ir smiltis un oļi, kas ļauj noplūst ūdenim.