×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
7. decembris, 2012
Drukāt

Vai no pensijas jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis? (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Andris Siliņš, 
Latvijas Pensionāru federācijas valdes loceklis: 
”Manuprāt, ienākuma nodoklis, nepiemērojot to mazajām pensijām vismaz līdz kādai noteiktai robežai, ir mehānisms, ar kuru var regulēt mazāk turīgo pensionāru dzīves līmeni.

 

Turklāt Pensionāru federācija uzskata, ka pensijas neapliekamais minimums, kas pašlaik ir 165 lati, būtu jāpalielina līdz minimālajai darba algai – 200 latiem. Tas kaut nedaudz atvieglotu šo pensionāru izdzīvošanu.

Domāju, ka jebkurai rīcībai nodokļu jomā jābūt ekonomiski pamatotai. Diemžēl tādu skaidrojumu nav, tāpēc pensionāri bieži vien nesaprot, kāpēc šis nodoklis pensiju naudai tiek uzlikts divkārši, jo it kā vienreiz tas jau samaksāts.”

 

Dzidra Kalniņa, 
bijusī juriste: 
”Tas nav taisnīgi, ka no tā paša mazumiņa 195 latiem, kas man piešķirts par 40 gadu darba stāžu, vēl atvelk nodokli. Nodokļa procents nav simbolisks, tā ir ceturtā daļa no summas, kas pārsniedz 165 latus. Ja nodokļa nebūtu, es ik mēnesi saņemtu par 7,50 latiem vairāk nekā patlaban. Kauns­ teikt, bet ziemas mēnešos, lai tiktu galā ar dzīvokļa un apkures rēķiniem, man jāiet uz sociālo dienestu pēc pabalsta.

Loģiski būtu, ja valdība atteiktos piemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli kaut vai mazajām pensijām. Par robežu – līdz 200, 300 vai 400 latiem –, varētu diskutēt. Bet, ja jau atvelk šo nodokli, tad tam būtu jānonāk sociālajā budžetā, nevis kopējā katlā – Valsts kasē.”

 

Juris Krūmiņš, 
Ķekavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks, arī pensionārs: 
”Nav taisnīgi piemērot ienākuma nodokli pensijām. Ja cilvēks strādājis, maksājis nodokļus, tātad pensiju nopelnījis, viņam visa piešķirtā summa pilnā apmērā arī jāsaņem. Tā ir vēl viena liela nebūšana līdzās daudzām citām, kas pastāv mūsu valstī un kas nav izprotama.”

 

Irēna Timošenko, 
Preiļu novada pensionāru biedrības valdes priekšsēdētāja: 
”Rēķināt nodokli, sākot no 165 latu pensijas, nav godīgi. Varētu to darīt pensijām, kas lielākas par 300 un vairāk latiem.

Bet ienākuma nodoklis nav pati lielākā problēma. Vislielākā netaisnība ir kārtība, kā pensija tika aprēķināta par darba stāžu līdz 1996. gadam, faktiski šajā laikā tika piemēroti trīs dažādi pensiju aprēķini. Tas ir iemesls, kādēļ pastāv milzīgā atšķirība starp mazajām un lielajām pensijām un kas šķeļ pensionārus. Valdošās aprindas izmanto, ka vecie cilvēki ir nekompetenti, ka neinteresējas un neizprot šos jautājumus.”

 

Mārtiņš Draudiņš, 
būvuzraugs, vairākkārt paša ierosinātajās pensiju lietās uzvarējis valsti: 
”Pensionāri visu nomaksājuši līdz pēdējam santīmam. Tāpēc, manuprāt, uzliekot nodokli pensijām, tas tiek iekasēts otrreiz. Ja vērstos Sa­tversmes tiesā, domāju, šī pretruna atklātos, jo nevienā valstī, arī Latvijā, nevar būt tā, ka ar vienu un to pašu nodokli kādu summu apliek divreiz.”

 

Jānis Streičs, 
režisors: 
”Protams, kas par runu – kurš gan nebūtu ieinteresēts saņemt vairāk. Taču nevaru spriest, kā būtu jārīkojas un kurš ceļš būtu labāks. Tā ir valsts atbildība. Tomēr esmu pārliecināts, ka pensionāri savu pensiju ir godam nopelnījuši. Ir citas iespējas, kā iekasēt valstij trūkstošos nodokļus, turklāt – cik miljonu latu nodokļu naudas vispār netiek iekasēti!”

 

Fakti

* “LA” vakardienas numura rakstā “Ar vienu roku dod, ar otru atņem” vēstīja par pensionāru un nodokļu speciālistu uzskatu, ka nav taisnīgi aplikt vecuma pensijas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

* Latvijas pensionāriem iedzīvotāju ienākuma nodokli atvelk no tās pensijas daļas, kas pārsniedz 165 latus.

* Labklājības ministrijā vēsta, ka pensijas apliek ar nodokli arī citās valstīs (gan no lielākām summām). Četrās ES dalībvalstīs – Lietuvā, Bulgārijā, Slovākijā un Ungārijā – vecuma pensijas netiek apliktas ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Kā vispār var AR NODOKLI APLIKT NODOKLI? Pensija jau veidojas NO NODOKĻIEM!

  2. ESMU VECUMA PENS[ONARE,IGAUNIJAS P[LSONE,VISU LAIKU STRADAJU IGAUNIJA,SANEMU IGAUNIJAS PENSIJU,DZIVOJU LATVIJA VALSTS DZIVOKLI.DZIVOKLA IZDEVUMUS REGULARI APMAKSAJU,V[SU DZIVOSANAI NEP[EC[ESAMO PERKU LATVIJA,TATAD VISU SAVU PENSIJU ATDODU LATVIJAS VALSTIJ.MAN VEL JAMAKSA LATVIJA NO IGAUNIJAS PENSIJAS IENAKUMA NODOKLIS.PAR KO,PASKA[DROJIE

  3. Cilvēks visu mūžu strādā un maksā sociālo nodokli. Kādā bezsakarā no pensijas otru reizi būdu “jānokāš” IIN ??????????? Vai mūsu “cienījamiem” deputātiem smadzenes nemaz “nevāra”? Kā paceļas roka nobalsot par kaut ko tādu? Vai jums nav vecu cilvēku blakus un jūs neredzat, kā viņi dzīvo? Vai jūs redzat tikai skaitļus uz papīra, bet neredzat tautu, sirmgalvjus, kuri dažs labs iztiek ar tējas glāzi dienā. Kangari!

  4. Uz cietumu tos kabineta amatpersonas!
    Lai padzīvo ar 185.00 EU. !!!!

  5. Kā lai iztiek ar 185.00 EUR????

  6. kas par traku lietu ka mums mazās penijas jāmaksā n;d;klis

Draugiem Facebook Twitter Google+