Mobilā versija
Brīdinājums +2.1°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Svētdiena, 26. februāris, 2017
1. aprīlis, 2015
Drukāt

Par māju Latgalē nesamērīgs nodoklis. Vai tas aprēķināts pareizi? (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Man pieder māja ar zemi Rēzeknes centrā. Nekustamā īpašuma nodoklis Latgalei ir nesamērīgi liels, vairāk nekā 100 eiro gadā. Manam pagalmam pa vidu iet plats servitūta ceļš, ko izmanto kaimiņmāju iedzīvotāji. Es šo zemi nevaru apbūvēt vai citādi izmantot. Varbūt teritoriju, ko aizņem ceļš, var neņemt vērā, aprēķinot nekustamā īpašuma nodokli? ALEKSANDRĪNA RĒZEKNĒ

Nē, zemi, ko aizņem servitūta ceļš, nevar neņemt vērā, taču jūs varat pārliecināties, vai nodoklis aprēķināts pareizi. Nekustamā īpašuma nodoklis jāmaksā arī par zemi, uz kuras atrodas apgrūtinājumi – servitūta ceļš, komunikāciju aizsargjoslas, sarkanās līnijas utt. Taču, ja ir šādi apgrūtinājumi, zemei jāsamazina kadastrālā vērtība, jo šo gabalu īpašnieks nevar pilnvērtīgi izmantot.

Nekustamā īpašuma nodokli aprēķina un iekasē pašvaldība. Gada sākumā katram īpašniekam atsūta maksāšanas paziņojumu. Tajā norāda ēku kadastra numuru (vai apzīmējumu), ēku platību, kadastrālo vērtību un aprēķināto nodokli 0,2% apmērā no kadastrālās vērtības, ja ēkas kadastrālā vērtība nepārsniedz 56 915 eiro. (Par dārgākām ēkām jāmaksā lielāka nodokļa likme – 0,4% no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 56 915 eiro, bet nepārsniedz 106 715 eiro; un 0,6% no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 106 715 eiro).

Paziņojumā ir norādīts arī zemes kadastrālais numurs (vai apzīmējums), zemes platība un aprēķinātais nekustamā īpašuma nodoklis 1,5% apmērā no kadastrālās vērtības.

Savas zemes un ēku kadastrālo vērtību jūs varat pārbaudīt mājaslapā www.kadastrs.lv, atverot sadaļas Meklēt īpašumus, Meklēt zemes vienības vai Meklēt būves. Ierakstot īpašuma adresi, atradīsiet tā kadastra numuru, zemesgrāmatas nodalījuma numuru un kadastrālo vērtību. Kadastrālo vērību nosaka Valsts zemes dienests.

Nodokļa summu sadala četrās daļās, un to var maksāt reizi ceturksnī (līdz 31. martam, 15. maijam, 17. augustam un 16. novembrim) vai līdz 31. martam par visu gadu.

Svarīgi

Ja nodokli nesamaksā laikus, pašvaldība rēķina nokavējuma naudu – 0,05% par katru nokavēto dienu. Laikā nesamaksāto nodokli un nokavējuma naudu pašvaldība var piedzīt bezstrīda kārtībā atbilstīgi likuma “Par nodokļiem un nodevām” 26. pantam. Tas nozīmē, ka pašvaldībai nav jāsniedz prasība tiesā. Ja parādniekam nav nekādu ienākumu, piemēram, algas vai pensijas, no kā piedzīt parādu, piedziņu vērš uz parādnieka mantu un viņa nekustamo īpašumu var pārdot izsolē.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. KamērLatvija [Nekustāmā kadastra likumā]BŪs PSRS normas par IKGADĒJO VĒRTĒŠANU BŪSVĒL TRAKĀK

  2. Likums, kā atņemt likumīgi īpašumus vecām maksātnespējīgām tantēm. Maznodrošinātajiem utt…

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+