×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
24. janvāris, 2012
Drukāt

Vai nodoklis par laimestiem atcelts?


Gata Šļūkas karikatūraGata Šļūkas karikatūra

Pērn “Latvijas Avīzē” izlasīju, ka azartspēļu mehāniskajiem automātiem, spēlēm ar kārtīm un kauliņiem, ruletei un videospēlēm par 15% palielinās nodokli. Taču liels bija mans izbrīns, uzzinot, ka no 2012. gada nodoklis vairs nav jāmaksā naudas laimētājiem.

 

Vai tagad neiznāks, ka spēļu ellēs varēs laimēt un atmazgāt tūkstošu tūkstošus, nemaksājot nekādus nodokļus? Toties no manis plēsīs nodokli par garāžu, šķūnīti un citām saimniecības ēkām. Vai varat paskaidrot, kas tā par jaunu kārtību un kurš to izdomājis? 
Alda Rudzīte Rīgā

 

No 2012. gada 1. janvāra ir spēkā pērn, 15. decembrī, Saeimā pieņemtie grozījumi likumos “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un “Par izložu un azartspēļu nodevu un nodokli”.

Ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” grozījumiem noteikts, ka gada apliekamajā ienākumā netiek ietverti un ar iedzīvotāju ienākuma nodokli netiek aplikti izložu un azartspēļu laimesti. Tādējādi privātpersonām par izložu laimestiem vai azartspēlēs laimētu naudu nodoklis vairs nav jāmaksā.

 

Valsts ieņēmumu dienestā paskaidro, ka azartspēļu rīkotājam ir pienākums izsniegt privātpersonai – laimesta ieguvējam – paziņojumu par izmaksātajiem ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamajiem ienākumiem, kā arī nosūtīt to Valsts ieņēmumu dienestam. Šāds pienākums ir tad, ja tiek izmaksāts izložu vai azartspēļu laimests, kas vienā reizē vai summējot laimestus visā azartspēles organizēšanas vietas viena apmeklējuma laikā pārsniedz 2000 latu.

 

Ar likuma ”Par izložu un azartspēļu nodevu un nodokli” grozījumiem noteikts, ka ar nodokli apliek azartspēļu rīkotāju – uzņēmumu, azartspēļu norises vietu un spēļu iekārtas. Vienlaikus tika paaugstināta azartspēļu nodokļa likme, kas jāmaksā azartspēļu rīkotājam. Tādējādi azartspēļu nodoklis par ruleti, kāršu un kauliņu spēlēm, kas par katru spēļu galdu līdz šim bija 10 560 lati, šogad pieaudzis līdz 12 144 latiem gadā. Bet par katru spēļu automāta un videospēļu vietu no līdzšinējiem 1920 latiem palielināts līdz 2208 latiem gadā.

Priekšlikumu neaplikt laimestus ar iedzīvotāju ienākuma nodokli ierosināja Finanšu ministrija pagājušā gada vasarā. Ierosinājums balstīts uz to, ka šā nodokļa maksāšanu esot grūti kontrolēt.

Līdz pagājušā gada beigām visi tie laimesti, kas nepārsniedza 500 latus, pašiem laimētājiem bija jāuzrāda gada ienākumu deklarācijā. Azartspēļu organizētājiem nebija pienākuma reģistrēt šādu laimestu saņēmējus. Ja laimests pārsniedza 500 latu, azartspēļu organizētāju pienākumos ietilpa reģistrēt šādus laimestus. Par tiem bija jāietur un valsts budžetā jāiemaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kā arī jānosūta Valsts ieņēmumu dienestam ziņas par laimestu saņēmēju. Ministrijā uzskatīja – tā kā azartspēlēs laimētā nauda ienākumu deklarācijās netiek uzrādīta, nav jēgas saglabāt šo likumā noteikto kārtību.

 

 

Viedoklis

Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas valdes locekle Daiga Zēna: “Diezgan lielā sabiedrības daļā valda uzskats, ka azartspēļu biznesā darbojas tikai blēži, kuri šādi kārto dažādus nelikumīgus darījumus. Tomēr šo likuma grozījumu būtība ir cita. Pirmkārt, valsts palielinājusi nodokli azartspēļu rīkotājiem, par ko, kā man zināms, viņi nebija sajūsmā un pērn pretojās šiem likuma grozījumiem. Tādējādi palielinās valsts ienākumi no šī biznesa kopumā. Otrkārt, likuma grozījumi atbrīvo iedzīvotājus no nodokļa, kas agrāk viņiem bija jāmaksā par lieliem laimestiem.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+