×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
12. jūnijs, 2013
Drukāt

Vai nožņaugs Siguldas “Otello”?


Foto - Reuters/ScanpixFoto - Reuters/Scanpix

Vēl nesen pavisam omulīgā noskaņā Siguldas Opermūzikas svētku rīkotājs Dainis Kalns, pasaulē slavenais opermākslinieks Aleksandrs Antoņenko un pieredzējušais diriģents Aleksandrs Viļumanis žurnālistiem dalījās radošās iecerēs par Verdi operas “Otello” iestudējumu Siguldas Opermūzikas svētkos šovasar 3. augustā.

 

Tika uzsvērts, ka Aleksandram Antoņenko pieder ideja par “Otello”, jo šīs operas titullomu viņš ir dziedājis uz vairāku ievērojamu pasaules operteātru skatuvēm.

Taču šonedēļ nācis pārsteigums – Dainis Kalns paziņojis, ka viņš varot atrast arī citu Otello, ja Antoņenko atsakās no lomas. Vakar Aleksandrs Antoņenko apstiprināja savu lēmumu – viņš nedziedās Siguldas Opermūzikas svētkos, ja pie diriģenta pults nestāvēs Aleksandrs Viļumanis, kā tas iepriekš bija runāts. “Mēs ar Aleksandru Viļumani esam šajā darbā jau daudz ieguldījuši, esam radoši strādājuši un tagad diriģentu izmest no radošās komandas – tas vienkārši nav godīgi!” saka A. Antoņenko.

D. Kalns apstiprināja, ka līgumu nupat noslēdzis ar bulgāru diriģentu Vladimiru Kiradžijevu, kurš pērn Siguldā diriģēja “Traviatu”.

Vaicāts, vai tad diriģenta maiņa var ietekmēt solista sniegumu, kas uz pasaules skatuvēm sadarbojas ar daudziem diriģentiem, Antoņenko atbildēja: “Ar Kiradžijevu līdz šim neesmu sadarbojies. Vai, jūsuprāt, trīs mēģinājumu dienās ir iespējams radīt mākslinieciski vērtīgu uzvedumu?”

A. Viļumanis Siguldas Opermūzikas svētkos piedalījies neskaitāmas reizes. Kas noticis starp diriģentu A. Viļumani un producentu D. Kalnu? Kalns teic, ka Viļumanis izvirzījis apzināti nerealizējamas prasības Verdi operas “Otello” iestudēšanai. Arī diriģents apliecināja, ka strīda iemesls ir mākslinieciskas domstarpības, latiņu nedrīkstot nolaist līdz pašdarbības līmenim. A. Viļumanis situāciju raksturo šādi: “Samierinājos, kad divu orķestra mēģinājumu vietā man dota iespēja tikai vienam. Otrkārt, operā ir vētras skats ar ļoti lielu lomu korim, tur vajadzīgi vismaz 50 dziedātāji. Samierinājos, ka dziedātāju sastāvs tiktu samazināts līdz 40, taču, ja arī šāds skaits Kalna kungam nav pa kabatai, es nevaru garantēt mākslinieciski augstvērtīgu priekšnesumu!” A. Viļumanim un A. Antoņenko bijuši iebildumi arī pret uzaicināto Kasio lomas izpildītāju, kurš, viņuprāt, neesot spējīgs mākslinieciski kvalitatīvi tikt galā ar lomu. Pēc šīm domstarpībām A. Viļumanis no D. Kalna saņēmis ziņu, ka darbs viņam tiekot uzteikts un līgums netikšot slēgts.

D. Kalns uzskata, ka korī mākslinieciski augstvērtīgam sniegumam pietiek arī ar 26 dziedātājiem un viņam neesot lieki 4000 – 5000 latu, kas nepieciešami A. Viļumaņa prasītā kora mākslinieku skaita atalgošanai.

D. Kalns apgalvo, ka ar A. Antoņenko viņam līgums jau ir noslēgts, bet dziedātājs ir pretējās domās. “Ja es savu līguma eksemplāru neesmu parakstījis, tad to nevar uzskatīt par noslēgtu.”

Protams, mākslinieciskie jautājumi un solistu izraudzīšanās ir radošas komandas iekšējā lieta, taču sabiedrība pēc D. Kalna paziņojumiem var justies maldināta – afišās vēl joprojām lasāmi A. Antoņenko un A. Viļumaņa vārdi. Jāpiebilst, ka arī citās lomās aicinātas pasaules zvaigznes – Norma Fantīni Dezdemonas lomā, Vitorio Vitelli Jago tēlā.

D. Kalns man vakar sacīja, ka pēc nedēļas būšot zināms, vai Siguldas Opermūzikas svētkos uzvedīs “Otello” ar citu solistu titullomā vai pavisam citu izrādi.

A. Viļumanis sacīja, ka viņam ir ļoti žēl, ja publikai nebūs iespēja redzēt to “Otello” iestudējuma pērli, kādu ar pasaulē slaveniem māksliniekiem viņi būtu varējuši baudīt Siguldas Opermūzikas svētkos.

 

Uzziņa

XXI starptautiskie Siguldas Opermūzikas svētki

2. augustā paredzēta svētku uvertīra “Agnese Egliņa un draugi”.

3. augustā koncerts bērniem kopā ar vecākiem, kā arī opera “Otello”.

4. augustā garīgās mūzikas koncerts un galā koncerts.

Biļešu cenas uz “Otello” Ls 12 – 40.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+