×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
29. augusts, 2014
Drukāt

Inese Vaidere: Vai padomju armija ir izvesta? (26)

Foto - LETAFoto - LETA

Inese Vaidere

Nupat, 23. augustā, visa Eiropa jau piekto gadu kopīgi pieminēja abu noziedzīgo režīmu – Hitlera un Staļina – upurus. 2008. gada rudenī pieci Eiropas Parlamenta deputāti – Kristofers Bīzlijs no Apvienotās Karalistes, Alesandrs Alvaro no Vācijas, Marianne Miko no Igaunijas, Zita Gurmai no Ungārijas un es – no Latvijas – 
panācām šādas dienas iekļaušanu Eiropas atzīmējamo dienu pulkā. Lieki atgādināt, ka nacistu noziegumi izvērtēti, vainīgie saņēmuši pelnīto sodu, taču to diemžēl joprojām nevar teikt par Staļina un PSRS “pusi”.

Šodien, 29. augustā, Latvijas Aizsardzības ministrija Kara muzejā organizē atceres pasākumu, kas veltīts 20. gadadienai kopš Krievijas Federācijas, PSRS tiesiskās mantinieces, karaspēka izvešanas no Latvijas. Taču – vai šis karaspēks patiešām ir izvests?

Līdz deviņdesmito gadu sākumam Latvijā darbojās Otrā pasaules kara veterānu organizācija un te bija ap 50 tūkstošiem Otrā pasaules kara veterānu un ap 20 tūkstošiem padomju armijas veterānu, kuri demobilizējās pēc 1945. gada. Organizāciju aizliedza pēc puča 1991. gadā, taču 1992. gadā tā darbu atjaunoja kā “Latvijas veterānu tiesību aizsardzības savienība” un to vadīja atvaļinātais PSRS armijas pulkvedis Ļebedevs. Tā bija interfrontes radikālā spārna organizācija, kura pat pieprasīja Baltijas Kara apgabala vadību apgādāt to ar ieročiem.

Jāuzsver, ka Latvijas delegācijai šie “veterānu skaitļi” nebija zināmi. Karaspēka izvešanas Krievijas delegācijas sastāvā bija iekļauts Ziemeļrietumu karaspēka grupas Virsnieku padomes priekšsēdētājs atvaļinātais pulkvedis Kandalovskis, taču tās vadība Latvijas pusei nedeva ziņas par militārpersonu un militāro pensionāru skaitu, aizbildinoties ar šo datu slepenību. Tas radīja iespēju militārpersonas no Latvijā izformētajām karaspēka daļām ieskaitīt militāro pensionāru skaitā, lai tās paliktu Latvijā, ko darīt bija aizliegts. Kad 1994. gadā pēc 30. aprīļa līgumu parakstīšanas Krievija iesniedza paliekošo pensionāru sarakstu, tajā bija iekļauti arī VDK pensionāri. Līdz armijas izvešanas pēdējam datumam 1994. gada 31. augustam Latvijā atradās vairāk nekā 5000 pēc 1992. gada februāra demobilizēto militārpersonu, kurām Latvija atbilstoši līgumam bija jāatstāj. Tiem tika noformētas uzturēšanās atļaujas līdz 1994. gada decembrim.

Jāatzīmē arī militārās rūpnīcās un tautsaimniecības militāro produkciju ražojošajās rūpnīcās strādājošie “Alfā”, “Komutatorā”, VEF, kā arī padomju armijā strādājošie kalpotāji, kuri uz darba līguma pamata strādāja karaspēka daļās un infrastruktūras objektos, skolās, armijas veikalos, katlumājās un darbnīcās.

Kā apliecina sarunu dalībnieki, Latvijas delegācija starpvalstu sarunās nepievērsa vajadzīgo uzmanību pensionāru un citu kategoriju migrantu jautājumam. Nepētīja to un piekrita visam, ko deva Krievijas puse.

Šeit ir vietā uzsvērt, ka Ukrainas notikumu kontekstā Latvijā īpaši aktuāls kļūst jautājums par tā saucamo piekto kolonnu. Ja ņemam tikai iepriekšminēto personu skaitu, pareizinot to ar 3 – 5 (ģimenes locekļi), tad redzams, ka šeit izveidojusies laba bāze tādām Latvijai naidīgām aktivitātēm kā krievu valodas referendums, t. s. nepilsoņu kongress un citas. Ievērojot hibrīdkara raksturu, tai iespējama īpaša loma nākotnē. Manā skatījumā, Latvijas drošības institūcijas nav izveidojušas pareizo attieksmi pret “piektās kolonnas” aktivitātēm. Ar “izvērtēšanu” šoreiz ir par maz. Vajadzīga izlēmīga rīcība.

Nesen lasīju: “Militāra okupācija nav vajadzīga, ja “piektajā kolonnā” ir spējīgi cilvēki, kuri var organizēt varas pārņemšanu un darboties agresora interesēs.”

Ceru, ka pagātnes ietekme uz šodienas un nākotnes notikumiem tiks analizēta atceres pasākumā 29. augustā, kad atmiņās dalīsies tā laika Latvijas oficiālās personas, kuras bija saistītas ar PSRS(KF) armijas izvešanu. Arī Ilgonis Upmalis, kurš ir tādu nozīmīgu grāmatu kā “Latvija Padomju militāristu varā” un “Latvija – PSRS karabāze 
1939 – 1998” līdzautors. Piedalīties uzaicināta Ministru prezidente Laimdota Straujuma.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. vainīgie nacis†i saņēmuši pelnīto sodu, taču to nevar vis teikt par S†aļina un PSRS “pusi”.

 2. Protams, ka nav izvesta. Būs tad, kad izvedīs visus 9. maijā pie Zaudētāju pieminekļa spietojošos ..

 3. Šodien negrib saredzēt pat portāla Rodina.lv pausto un Rīgā reģistrēto Baltijas kazaku pulku!

 4. PALDIES PAR IZZINOŠIEM, VĒRTĪGIEM KOMENTĀRIEM tiem komentētājiem, kuri ZIN tēmas būtību!!!

 5. KĀ ZINI, KA VAIDERES KUNDZE IR LU Ļenina stipendiāte??? NO KURIENES TIK IZSMAĻOŠAS ZIŅAS PAR VAIDERI??? Idiotiem šo astipendiju NEPIEŠĶĪRA!!! Tik daudz nu esmu lasījusi par to laiku un stipendijām izglītības iestādēs!!!

 6. NU,NU!!!!!!!!!!!!!!!! Atbildēt

  KUR IR Anonymous KOMENTĀRS??? Pagaidam NEREDZU!!! Akastaman, KURA VIETA TEV ATKAL SĀK NIEZĒT???????????? Trakums, ja cilvēks paliek muļķa prātā!!!!!!!!!!

 7. LU Ļeņina stipendiāte,tagad visa krieviskā noliedzēja.Viņa ir visīstākā sabiedrības šķēlēja un īsta kara
  kurinātāja.Briselē galvenokārt nodarbojās ar rusufobiju.
  Kurš tādu idioti ievēlējis par profesori ???!!!

 8. Es gribu Vaideres kundzei atgādināt, ja viņa nezina, un ja tas ir tā, tad silti ieteiktu parakties , par līguma starp Krievu un Latviju par karaspēka izvešanu parakstīšanu. Papētīt par kādiem punktiem Ulmanis parakstījās, un vai viņam bija dotas sankcijas tieši šādu līgumu parakstīt. Cik man ir zināms, tad prezidentam nebija tiesību bez parlamenta, jo tas nebija devis akceptu , parakstīt šo līgumu. Es šeit domāju par līgumam pēdējā brīdī pievienoto punktu par visu PSRS atvalināto virsnieku atstāšanu Latvijā. Kopā ar viņu ģimenes locekļiem sastāda ap 60.tūkst. Atceroties tā laika pienākošo informāciju, parakstīšanās notika kārtīgas iedzeršanas laikā. Vai šodien var droši pateikt, par “pabāzto” zem rokas līguma saturu, un līguma punktiem, ko parakstīja abi prezidenti. Būtu interesanti dzirdēt tā laika mūsu prezidenta komandas cilvēku domas, liecības , jo vini varētu pastāstīt daudz interesanta.

 9. … Paldies Vaiderei par vinas atgadinajumu, ka vel pastav nelikumigi palikusi dala no CCCP okupacijas armijas … !!!!!

  … Krievijai draudzigo valdibu vaditaji lidz sim ir klusejusi un Bezabrenes drosibas institucijas ir parak pasivi vai pat neatbilstigi stradajusas DDD pabeigsanai … !

  … Japanak savstarpeja liguma parskatisana, jaizverte Krievijas puses dezinformacija, parkapumi pec noliguma parametyriem, ka ari valsts parstavju lojalitate un darbiba valsts intereses un zem Satversmes likuma dota zverasta par darbibu un atbildibas ieverosanu liguma satura sastadisanas sarunas …

 10. Anonymous-arī tu taisi sev reklāmu

 11. Kā gan mūsu valdībai patīk izlikties aklai un kurlai un muļķot mūsu tautu. Jau G. Ulmanis un Godmanis negribēja saredzēt un arī nesaredzēja visus šos okupantu arjergardu ,kuriem latvija tāpat esot sirdī. Latvija tāpat, bet tikai zem Krievijas maitu putna spārniem. Un mūsu tik slavētais ārlietu ministrs? Un visa mūsu varas spice, kuriem neeksistē ne morāle ne valodas likums ne latviskais patriotisms. Tāda maizīšu draugu grupiņa jau vēl vairāk drošina šos okupantus jebkurā gadījumā parādot latviešiem viņu īsto vietu. Būvēšot jaunu cietumu, tad vajadzētu pietikt vietām visiem nepakļāvīgajiem.

 12. Nu un? To jau mēs zinām vismaz 20 gadus. Mainījies vienīgi tas, ka pielīdēju valdība gatavojas atkal izmest miskastē kārtējo “integrācijas” miljonu,lai palielinātu krievu raidījumu skaitu TV7(un samazinot latvisko). Var jau rakstīt populistiskus rakstus, bet notiek krieviskās telpas paplašināšana. Krievu skolas pastāv nrsatricināmas kā klints; krievu mēdiju telpa kļūst melīgi agresīvāka, uz Latviju pārvācās krievu lenta,ru;Maskavas melu ideoloģijas telpa bez ierobežojumiem;pa ielām vazājas maskavas ideologi(tie paši atvaļinātie) ar iebaidīšanas plakātiem;Latvijas varas iestādes starp latviešiem meklē un tiesā “nacionālā naida kurinātājus”…Veiksmīgi notiek latviešu asimilācija. Šis raksts ir kārtējā tukšā taure bez rīcības minētā likvidēšanai. Deputāte taurē,lai attaisnotu notaurēto naudu.Un kas izmainījās pēc raksta?Palielinās valsts finansējumu bruņutehnikas iegādei,ko IV minētais kontingents plikām rokām aplenks un atņems,lai nodotu Krievijai?Mums jau trešā daļa armijas un policijas ir krievvalodīgie,bet “vārna vārnai acī neknāb”.Ukraina pierādīja.IV,”panāciet, lai “maisā bez dibena”integrācijas naudu pilnībā nodotu ārzemju latviešu bērnu latviešu valodas un kulturas mācīšanai(bet ne krievu mācīšanai latviski).Vilks nekad netaps par jēru!!!

 13. Vajag pārbaudīt tos varoņus,kas apkrāvušies ar medaļām pulcējas 9.maijā pie Uzvaras pieminekļa.Cik viņiem gadu? Tiem vajadzētu būt apmēram 94 gadu,bet tādu nav. Tie ir ap 70-80. Kā viņi tikuši pie medaļām?

 14. Paldies Vaideres kundze par šo informāciju un atgādinājumu.Dariet mums latviešu tautai zināmu visu iespējamo informāciju.Paldies Jums par darbu kuru dariet!

 15. Taisniba vien ir. Cik ilgi vel sie tipini dzivos musu valsti, tik ilgi ari kartibas nebus un nav , ko teret musu valsts naudu viniem latviesu valodas apguvei. Citas valstis iebrauceji pasi ir spiesti sava cela apgut valodu, kura valsti ir apmetusies uz dzivi. Negribi, vale uz savu maju atpakal un neviens neies pec tevis lugties!Seit vini jutas ka kungi un vel pacel balsis, ja kas nav pec vinu gribas. Skolas tikai latviesu valoda skolenus macit un, tad redzesim , cik daudzi gribes mukt uz savu roginu un cik izvelesies macities latviesu valoda.Nekadas privilegijas siem iebraucejiem un vinu pecteciem!

 16. Padomāsim par šo jautājumu mazliet dziļāk!
  PSRS armijas virsnieki demobilizējās un palika Latvijā. Tāpat čekisti u.c. Latvijai naidīgi elementi. Vai toreizējā un visas līdzšinējās Latvijas valdības to nezināja? Zināja! Kas no tā izriet? Tikai tas, ka šie mums naidīgie elementi pēc PSRS krišanas palika ne tikai Latvijā, bet arī jaunajā Latvijas valdībā un visās Latvijas līdzšinējās valdībās. Secinājums vienkāršs – Latviju visu šo laiku ir pārvaldījis un arī šodien pārvalda promaskavisks režims. Tas izskaidro visas līdzšinējās mūsu valsts varas darbību un šīs darbības rezultātus. Tāpēc jau mēs esam tur, kur mēs esam. Kur palika Latvijas kompartijas nauda? No tās tika sponsorēta “pareizo” cilvēku biznesa uzsākšana Latvijā un to izlietoja daudzpartiju sistēmas izveidei Latvijā. Tās pašas daudzpartiju sistēmas izveidei, kurai visi Latvijas pilsoņi tik dedzīgi šodien atdod savas balsis, nespējot saprast, ka šādi arvien no jauna tās balsis tiek atdotas tai pašai “mūžīgi dzīvajai” KOMPARTIJAI.

  • ļoti labi un saprotoši pateikts, un tieši tā jau tas arī ir! Bet no tā izriet arī cits aktuāls jautājums: – vai tad arī NA būtu pieskaitāma šai daudzpartiju kompartijai…? Man gan šķiet, ka tā ir vienīgā partija, kura nekad (un ne pie kādiem apstākļiem) nav pieļāvusi domu par šīs “piektās kolonnas” pārstāvju iesaistīšanu koalīcijā un valdībā.

 17. 100% taisnība.Daudzi tikai nomainīja formas tērpu pret treniņtērpu un dzīvo tālāk pat tajos pašos dzīvokļos.

 18. Lai mūsu varasvīri stāsta, ko grib, bet lojālu cittautiešu ir ļoti,ļoti maz. Visiem patīk šeit dzīvot, jo jūtas šeit kungi, bet latviešus pacieš kā zobu sāpes.

  • Skaidrs ka tas tā ir. Protams, tas neattiecas uz igauņiem utt. Tāpēc vēl tērēt naudu un mācīt šiem kolonistiem latviešu valodu ir pilnīgi bezjēdzīgi. Vienīgā saprātīgā rīcība ir veicināt viņu aizbraukšanu.

 19. Kamēr cilvēki “rozā brillēs” dzīvo pēc demokrātiskiem principiem, likumīgi, šamējiem ir “brīvas rokas” ņirgāties par pirmajiem.

 20. Piekta kolonna ir uzvaross militari-politisks speks, bet latviesu politiskas partijas kaskigs politisks nespeks.

 21. Deviņdesmitajos gados es strādāju ar krievu sievietēm, kurām vīri bija PSRS armijas virsnieki. Vienai vīrs bija politruks un otrās sievietes vīrs bija robežsardzes virsnieks. Abas sievietes man izpļāpājās, ka vinu vīriem no augšas dota komanda demobilēzēties no PSRS armijas, un palikt dzīvot Latvijā. Tā viss arī notika. Vai kāds šodien var pateikt cik tādu gadījumu patiesība notika. Kā kādreiz es komentāros rakstīju, PSRS kara tehnika ar ierindas zaldātiņiem izbrauca uz Krieviju, bet visnieki ar ģimenēm palika Latvijā. Tā bija liela nodevība pret Latvijas valsti un latviešu tautu. Netika iedarbināta Ženevas konvencija par visu okupantu izraidīšanu no valsts, un šodien mūsu politiķi latviešu tautu kušina, ka nevajag, vajag samierināties. Es negribu iedzilinties cik objektīvs bija pētījums par mazākumtautību lojalitāti Latvijas valstij, vienu gribu gan teikt, tas procents kam sirdī ir Krievija un Latvija ir tukša skaņa ir biedējoši liels. Tas kas ir līdz šim ir noticis pret Latvijas valsti un latviešu tautu, nav tas pēdējais, bet tam būs turpinājums. Kāpēc! Tāpēc ka latvietis ir “slims” ar uzspiesto no rietumiem demokrātijas izpratni un toleranci. Manīsies tikai tad, kad latvietis būs iztaisnojis muguru un mainījis sevī kalpa pašapziņu. Man ir sajūta, ka tam ir tāls ceļš ejams, vēl jo vairāk lielākā daļa gados jaunu, darba spējīgu latviešu ir aizbraukuši uz Īriju lasīt sēnes un audzēt gurķus. Jāatzīst, ka lielāka daļa aizbraukušo Latvijas valstij ir zaudēti. Kas būs tie kas attīstīs , veidos un saturēs Latvijas valsti?

 22. Un mūsu varturi to nezināja? Ja es būtu gribējis kaitēt Latvijai, tad tieši tā arī rīkotos – nokļūtu pie varas un tēlotu nezinīti. Pierādiet pretējo!!!

 23. Mosties! Ir 2014. gads

  • Piektā kolonna jau mostas.2.septembrī pl.14os no Krievijas vēstniecības uz Ukrainas vēstniecību ES deputāte Ždanoka rīko gājienu Krievijas okupācijas Ukrainā atbalstam.Ušakova kantoris jau devis atļauju.Aicinu visus,kas var ierasties šinī laikā pie Ukrainas vēstniecības lai dotu pretsparu šiem krievu **.

Draugiem Facebook Twitter Google+