×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
9. marts, 2017
Drukāt

Vai palielināsies visas pensijas? Kas ir jāzina par indeksāciju (22)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Latvijā pensiju apmērs tiek pārskatīts, veicot pensiju indeksāciju. Un te ir jāpatur prātā, cik liela konkrētajā gadā ir vidējā summa, no kuras iemaksas veikuši sociālo iemaksu veicēji. Tas ir svarīgi tāpēc, ka likums „Par valsts pensijām” nosaka, ka valsts pensijas vai tās daļas apmērus, kas nepārsniedz pusi no iepriekšējā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī, tiek pārskatīts 1. oktobrī, skaidro Labklājības ministrijas (LM) Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Sandra Stabiņa.

Viņa norāda, ka pensiju indeksācijas aprēķinos tiek ņemts vērā faktiskais patēriņa cenu indekss valstī, kā arī 50% (iepriekš 25%) no apdrošināšanas iemaksu summas reālā pieauguma procentiem. Politiski represētajām personām, I grupas invalīdiem un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem pārskata visu valsts pensijas apmēru.

“Vienkāršāk sakot, šāda indeksācijas kārtība nodrošina personām ar maziem ienākumiem visas pensijas indeksāciju, savukārt personām ar salīdzinoši lieliem ienākumiem – daļu pensijas indeksāciju,” uzsver Stabiņa.

Beidzamo reizi, 2016. gada oktobrī tika indeksētas pensijas vai tās daļa, kas nepārsniedza 332 eiro un tika piemērots indekss 1,0186. Nu, piemēram, 200 eiro liela pensija tika indeksēta pilnā apmērā, savukārt 400 eiro lielai pensija tika indeksēta tikai pensijas daļa 332 eiro apmērā.

Lai saņemtu pensijas indeksāciju pensionāriem pašiem nekas jādara nav. Pensiju indeksāciju nodrošina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) un tā notiek automātiski – katru gadu 1. oktobrī. Tas nozīmē, ka ar oktobri ikviens, kam pienākas pensija, saņems to jau noindeksētā apmērā. Un nevajag arī uztraukties par to, vai VSAA zinās, cik kuram pienāksies pēc pensiju indeksācijas. VSAA rīcībā ir visi nepieciešamie dati un pārrēķins notiek automātiski, skaidro LM pārstāve.

Savu pensijas apmēru cilvēks var uzzināt portālā www.latvija.lv vai vēršoties jebkurā VSAA nodaļā.

Pensiju indeksācija notiek katru gadu 1. oktobrī

Koeficents, ko lieto pensiju indeksācijai, veidojas no faktiskā patēriņa cenu indeksa valstī un daļas no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma. No 2017. gada šī daļa no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma ir 50 procenti. Pensiju indeksācijā piemērojamo indeksu VSAA aprēķina, pamatojoties uz tās rīcībā esošajiem datiem un Centrālās statistikas pārvaldes datiem. Par pamatu indeksācijai ņem vērā piešķirto pensijas apmēru, neskaitot to piemaksu apmēru, kas piešķirts pie pensijas par apdrošināšanas stāžu līdz 1996. gadam.

Pensiju indeksācija attiecas uz visiem vecuma pensiju, invaliditātes pensiju, izdienas pensiju un apgādnieka zaudējuma pensiju saņēmējiem, kuriem tās ir piešķirtas vai pārrēķinātas līdz konkrētā gada 30. septembrim.

Notiek arī krīzes laikā piešķirto pensiju pārskatīšana – personām, kurām no 2010. gada 1. janvāra līdz 2015. gada 31. decembrim piešķirta vai pārrēķināta vecuma, izdienas vai apgādnieka zaudējuma pensija un kuras aprēķinā ir ņemti vērā negatīvie pensijas kapitāla indeksi, pensijas tiek pārskatītas.

2016. gadā pārskatīja pensijas, kas piešķirtas vai pārrēķinātas 2010. gadā. Vidējais pensijas apmēra palielinājums 2016. gadā pārskatītajām pensijām bija 11,85 eiro.

2017. gadā pensiju pārskatīšana turpinās un tiek pārskatītas pensijas, kas piešķirtas vai pārrēķinātas 2011. gadā. Pensiju pārrēķins notiek automātiski, un senioriem papildus nekas nav jādara. Pensijas apmērs tiek pārskatīts no 2017. gada 1. janvāra un, ja tas ir lielāks par iepriekš saņemto pensijas apmēru, tad ne vēlāk kā līdz 2017. gada 30. jūnijam VSAA izmaksās pārskatītās pensijas starpību un uz pensionāra deklarētās dzīves vietas adresi nosūtīs lēmumu par jauno pensijas apmēru.

Savukārt 2018. gadā pārskatīs pensijas, kas piešķirtās vai pārrēķinātās 2012., 2013., 2014. un 2015. gadā.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Nu cik var? Riņķī un apkārt, konkrēta nekā, pat koeficenta.
  Vai pašiem kauns nemetās par šādām atbildēm?
  Neticu, ka kāds vēl ies par jums vispār balsot!

 2. Kad beidzot godmanis atdos miljards latu,ko viņš ieguldīja Parex bankā.
  Svēti muldēja ka atdos.Nelietis!!!?

 3. Kad sociālajam budžetam tiks atdots “citiem mērķiem” novirzītais miljards latu?

 4. Kad beidzot izskatīs tos treknos gadus -1991.-1996.g. .Tajā laikā daudzu uzņēmumu izjukšana noteica darba stāžu ,apt.2,vai 3 gadi ,no kā aprēķināja pensijas.To soc. gadu stāžs ,kas sastāvēja no 40 g.ir izsvītroti,mēs piedzimām barikādēs.No pensiju fonda varēja pagrābties visādu kļūdu labojumiem vai nemākulīgai darbībai .Špička un aiziet .Skaidrs ,ka ”bailulīši”pieprasīt kautko no Krievijas nekad neuzdrošināsies.

 5. Kad ES valstī Latvijā sagaidīsim atraitņu pensijas,kā citās ES valstīs,Igauniju un Lietuvu ieskaitot?

 6. Nezinkāpēc neviens no gudrīšiem vairs nepiemin to,ka kalvīša valdība,lai ”uztaisītu” treknos gadus ,no sociālā budžeta iezaga pamatbudžetā veselu MILJARDU LATU,bet godmaņpaps parexa glābšanai iztērēja vēl gandrīz MILJARDU LATU soc.naudiņas.Un tas bija LATOS !!!!kad to atdos !?????!!!

  • atbilde tautas balsij (latviski) Atbildēt

   Kad pūcei aste ziedēs,vai arī- kad cirvja kātam lapas plauks(tautas parunas vai sakāmvārdi)

 7. 2016. gada oktobrī tika indeksētas pensijas vai tās daļa, kas nepārsniedza 332 eiro un tika piemērots indekss 1,0186.
  Kāds būs 2017. gada indeks?

 8. Kur paliek pensija, ja cilvēks nenovelk līdz šim vecumam ? Atbilde: tiek nozagta. Mums nav pa ceļam. Es vēlos savus uzkrājumus atstāt saviem bērniem.

  • TĀPAT TIEK
   NOZAGTA, JA
   PENSIJĀ PAGŪSTI
   BŪT PĀRIS
   GADUS !!!
   ————-

   Atlikušos
   aprēķinātos
   vidējā
   pensijas ilguma
   gadus
   arī NOZOG !!!

 9. ups !! un pag. gadā solīja, ka visiemšogad pieliks 10 eu….indeksācijā.

 10. Kad indeksees pensijas par lielu darba staazu ?{50-60 gadi}

 11. Man interesē , vai es varu atteikties no tās indeksācijas? Man viņa galīgi nav vajadzīga, vismaz šobrīd, rezultātā es kopējo summu tikai saņemu mazāku.

 12. pastāstījāt par 2016.gadu,bet kas būs 2017.gadā?

Draugiem Facebook Twitter Google+