×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
10. novembris, 2016
Drukāt

Vai pašvaldībām jāatbalsta miljonāru skolas? (19)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Vai pašvaldībām būtu jālīdzfinansē bērnu skološanās privātskolās? Tiesībsargs uzsver, ka tas būtu tikai taisnīgi, tikmēr Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) uzskata, ka pašvaldībām šādu slogu uzlikt nevajadzētu.

Cīņu par papildfinansējuma piesaisti privātskolām sākuši vecāki, kuru bērni mācās šādās skolās. Pagājušajā nedēļā par šo iniciatīvu sprieda arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā, bet vakar šī pati komisija noraidīja deputāta Jura Viļuma (Latvijas Reģionu apvienība) ierosinājumu jau tagad likumā noteikt pašvaldību pienākumu pabalstīt privātskolas. Tomēr nākotnē komisija varētu atkal lemt par pašvaldību līdzfinansējumu privātskolām.

 

Konkurence pašvaldību skolā

Kaut gan Satversme nenosaka valstij pienākumu finansēt arī privātskolas, valsts nauda uz politiska lēmuma pamata bērniem uz akreditētām privātskolām seko tādā pašā apjomā kā uz pašvaldību dibinātajām skolām. Valsts piešķir naudu gan skolotāju algām, gan mācību līdzekļu iepirkšanai, gan arī brīvpusdienām.

Savukārt pašvaldību nauda skolēniem seko tikai uz pašvaldību skolām – vietējās varas maksā par skolu uzturēšanu, kā arī mēdz segt citas vajadzības. Saskaņā ar valdības noteikumiem pašvaldību nauda par savstarpējiem norēķiniem skolēniem seko arī uz citu pašvaldību, ja vecāki izvēlējušies bērnam skolu citas vietējās varas teritorijā. Taču, ja vecāki izvēlas privātskolu, pašvaldībai par attiecīgā skolēna uzturēšanos skolā nav jāmaksā nekas.

Jau pērn Mārīte Brenarde, kas arī bērnu izglītošanai izvēlējusies privātskolu, vērsās pie Tiesībsarga. Viņa uzsver: ļoti daudzi vecāki, tostarp viņa pati, privātskolas izvēlas ne jau prestiža, bet gan tur pieejamo alternatīvo izglītības metožu dēļ, kuras pašvaldību dibinātajās skolās lielākoties netiek izmantotas.

Dana Narvaiša, kas vada Cēsu Jauno sākumskolu, piekrīt: vecāki izvēlas alternatīvās skolas, tāpēc ka pašvaldību dibinātajās skolās pārmaiņas noris pārlieku lēni. Ja pašvaldība līdzfinansētu skolēnu mācības viņas vadītajā skolā, vecākiem būtu jāmaksā tikai ap 30 līdz 40 eiro mēnesī, bet šobrīd viņu līdzmaksājums ir 130 eiro mēnesī. Sanāk tā: ja pašvaldības līdzfinansētu privātskolas, aizvien vairāk vecāku varētu tās atļauties saviem bērniem. Pašvaldību dibinātajām skolām, lai nezaudētu konkurences cīņā, nāktos uzlabot savu piedāvājumu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts atzina: “Ja ļausim vecākiem izvēlēties, pašvaldību skolās samazināsies skolēnu skaits.”

 

Pašvaldības var maksāt labprātīgi

Tiesībsargs atbalsta vecāku uzskatu, ka pašvaldībai būtu jālīdzfinansē privātskolas, jo tādējādi vecāku iespējas brīvi izvēlēties, kur skolot savu bērnu, tiktu nodrošinātas pilnīgāk. Turklāt, viņa ieskatā, esošā kārtība nozīmē vienlīdzības principa pārkāpumu. Šādu atzinumu tiesībsargs sniedza jau pirms gada, aicinot IZM novērst konstatētos trūkumus. Taču gada laikā IZM tiesībsarga prasību nav pat sākusi pildīt. IZM Izglītības departamenta direktora vietniece vispārējās izglītības jautājumos Ineta Īvāne teica, ka ministrijā tomēr valda nostāja: pašvaldības nav jāpiespiež finansēt privātskolas, jo vismaz daļa no tām ir biznesa projekts. Protams, ja vietējās varas pašas vēlas piešķirt līdzekļus arī privātskolām, tās var to darīt. IZM ieskatā: nav arī pamata domāt, ka Sa­tversmes tiesa nostātos privātskolu skolēnu vecāku pusē, ja viņi nolemtu sūdzēties Satversmes tiesā.

Zināms, ka samērā dāsnas pret privātskolu skolēniem ir Babītes un Mārupes pašvaldības. Ja skolēna dzīvesvieta deklarēta Babītē un viņš mācās 1. līdz 4. klasē, šajā mācību gadā viņam uz privātskolu seko 90,58 eiro mēnesī. Iepriekšējā mācību gadā šī summa bija lielāka – 94,17 eiro mēnesī. Summa, kas seko skolēniem uz privātskolām, atbilst viena bērna izmaksām Babītes vidusskolā. Pašvaldībā lēš, ka kopējā summa, kas šogad 
tērēta līdzfinansējumam privātskolās, ir vairāk nekā 40 tūkstoši eiro. “Ne visi bērni uzreiz pēc pirmsskolas izglītības iestādes absolvēšanas spēj iekļauties lielā klases kolektīvā, un privātskola sniedz individuālu pieeju skolēnam, jo klasēs izglītojamo skaits ir neliels,” tā pašvaldības motivāciju privātskolu līdzfinansēšanai skaidro Babītes novada domes pārstāve Lelde Drozdova-Auzāne. Turklāt pēdējo gadu laikā šajā novadā pieaudzis sākumskolas vecuma skolēnu skaits, bet novada skolās trūkst telpu jaunu klašu atvēršanai. Tāpēc mācību līdzfinansējums privātskolās ir viens no risinājumiem, kā gādāt, lai klases nebūtu pārpildītas. Bet Mārupē katram privātskolas skolēnam izglītības iegūšanai privātskolā mēnesī seko 75 eiro. Šā gada 1. septembrī privātskolās obligāto izglītību apguva 178 novada bērni. Mārupes novada domes pārstāve Ilze Žunda skaidro, ka Mārupe līdzfinansē izglītošanos privātskolās, tāpēc ka pašvaldība nevar nodrošināt pilnīgi visiem novada skolas vecuma bērniem vietu novada obligātās izglītības iestādēs.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Privātskolām jātiek galā ir bez pašvaldības līdzekļiem,vai arī jābeidz pastāvēt.Kāpēc kādam milionāra bērnam būtu jābūt priviliģētam,ko?

 2. Es savai zemītei... Atbildēt

  Atradīs naudu paši, skopuļi. Neviens mums neiestāstīs, ka rūpnīcu “Dzintars” izglāba pāris dienās pircēji…Jaunie krieviņi malači, atbalsta savējos. Bet kā ar valsti?
  Beidzot vismaz ir nosaukts precīzs cipars 5 miljardi, kas tiek nozagti katru gadu. Kāds te var būt uzplaukums, ja “cērp” nepārtraukti. Ar 5 miljardiem arī vēl nepietiek… Lai skolo arī savus bērnus mājās vai ārzemēs. Kurš no bagātnieku bērniem dzīvo un bizneso Latvijā? Lūdzu uztaisiet statistiku. Nu ,Zatlera puika ir Cēsu alus brūzī ieriktēts. Jāskatās izglītība, droši vien… kas vēl? Arī bez izglītības dažam labam būs ļoti labi…Pārējiem – patriotisms un nabadzība…

 3. Problēma ir cita. Ja valsts skolā kāds lūgs vecākiem līdzfinansēt kādu pasākumu vai materiālu iegādi, tas skaitīsies jau kā Satversmes pārkāpums, jo mums ir bezmaksas izglītība. Kā jau izglītības ministrija ir izrēķinājusi, ka ekonomika sanāk skolās, kur daudz skolēnu, no kā, protams, cieš kvalitāte. Privātskolu priekšrocība ir tā, ka tur maz skolēnu, kas dod skolotājam daudz individuālāk pieiet katram skolēnam, bet tas ir daudz dārgāk. Novirzot valsts, pašvaldības līdzekļus privātskolām, mazāk saņem valsts skolas, kuras, lai varētu izdzīvot, ir jākļūst vēl lielākām. Tādējādi nevienlīdzība sabiedrībā rodas vēl lielāka. Ja vecāki saviem bērniem vēlas kaut ko ekstra, tad par to arī pašiem ir jāmaksā, citādi visiem ir jābūt vienādai pieejai, diemžēl šobrīd šāda nav.

 4. Nauda seko skolēnam. Labi atalgotie cilvēki labā valstī maksā labus nodokļus. Daži no viņiem izvēlas privātskolas. Kāpēc par to viņus jānosoda un jāatņem viņu bērniem izglītībai paredzētā nodokļu daļa?! Fotogrāfijā redzamā ir latviešu skola, kurā mācās gan uzņēmēju, gan labi apmaksātu IT speciālistu, gan citu algas saņemošu pilsoņu atvases. Pie tam tajā ir iespējams izmēģināt dažādus paņēmienus un dalīties tajos ar valsts skolām. Viņi labo arī valsts skolu brāķi, ja vecāki var par to samalsāt. Bērniem tiek vairāk uzmanības, ko nenodrošina aizņemtie vecāki. Izbeidziet riet. Būt pārtikušam nenozīmē būt sliktam. Kāpēc tad visi vēlas būt bagāti?!

 5. Vai tad privāta skola nav tāds pats privāts bizness kā jebkurš cits privāts uzņēmums? Kāpēc pašvaldībai tā būtu jāatbalsta?

 6. Atkarībā no mācību maksas!

 7. Tiesībsargs un deputāti būtu jāsūta pamācīties uz Tvaika ielu,jo tālāk jo trakāk.Pašvaldībām naudas trūkuma dēļ jāslēdz parastās skolas,kurās nav skolēnu,bet idioti grib ,lai pašvaldībām jāmaksā privātskolām,kurās bērnu vecākiem vienalga būs jāmaksā,bet daudziem naudas nebūs ar ko skolot bērnus

 8. Tā nav bagāto atbalstīšana, tieši otrādi – tas dotu iespēju ne tik bagātiem bērniem. Tās nav vienmēr “bagāto” izvēles. Tās ir tādu cilvēku izvēles, kuriem nav vienalga, kas iznāks galā no viņu bērna. Tie ir cilvēki, kuri meklē iespējami piemērotāko un labāko savam bērnam, bet bieži vien nevar to samaksāt un valsts zaudē konkrētā bērna potenciālu nākotnē, ja viņš ir spiests saņemt savām spējām neatbilstošu izglītību, jo vecāki nav bagāti.

 9. Ja jau valstī ir likums, ka nauda seko bērnam, tad vecākiem ir tiesības izvēlēties, kurā skolā bērns mācīsies. Un ja vecākiem ir nauda ko piemaksāt – lieliski, jo labāka skola, jo labāka nākotne. Un beidziet vienreiz skaust, varbūt tas līdzēs un jūs arī spēsiet kaut ko nopelnīt.

 10. ja pašvaldība ir tik bagāta, ka spēj uzturēt privātskolu laikā, kad mazākās lauku skolas slēdz ciet, tad valdības pienākums būtu pārskatīt šādu pašvaldību budžetus un pārdalīt naudu nabagākām pašvaldībām. Privātskolas ir privats bizness, un par nodokļu maksātāju naudu tas nav jābalsta. Iedzīvotāji vietās, kur skolas jau ir likvidētās, maksā valstij nodokļus, lai uzturētu “biezo” bērnu skolas?

 11. Mīļais Dieviņ, dod cilvēkiem PRĀTU!

  PS Kaut ir teiciens, ja Dievs kādu grib sodīt, viņš atņem tam prātu.
  Domājiet!

 12. Es savam bērnam gribu dot visu to labāko, bet līdzekļi neatļauj. Ziniet, to grib visi normāli vecāki, un patreiz, un tā tas bijis vienmēr, atliek meklēt iespēju nopelnīt. Neiznāk? Valstij un pašvaldībām ir tikai nodokļu maksātāju nauda, uz kuru pretendēt tikai atsevišķiem, priviliģētiem, nav ne tiesību. Nav smuki, kā teica agrāk, nav ētiski, kā sakām tagad: tā nauda tiek atrauta valsts skolai, ļoti daudziem citiem bērniem laupot iespēju saņemt modernāku labāku izglītību.

 13. Kas par murgiem! Nevis pabalstīt privātskolas,bet uzlabot valsts skolas.Ja nav vietas pašvaldību skolās,tad tās jāpaplašina.Mākslas un mūzikas skolas negrib atbalstīt,bet atbalstīs sveštautiešu veidotas .Tas ir vājprāts1

 14. Tiesībsargam vajadzētu rūpēties pat cilvēktiesību ievērošanas problēmām, nevis aizsargāt bagātnieku bērniņus! Kur bija un ir Jansons, kad ver ciet lauku skolas, slimnīcas, pasta nodaļas? Nožēlojamais demagogs un narciss!

 15. Ar Jansona “laipnu roku” 1 000 gadus netiks vaļā no lielā lāča apskāvieniem…
  Privātkolās meklē bonusus, kamēr valsts skolās kā iznāk.
  Atkal pamatnāciju mēģina bīdīt aizdurvē !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+