×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.1°C
Hermīne, Estere
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
8. februāris, 2012
Drukāt

Vai pašvaldības vēlas plašākas pilnvaras un lielāku atbildību?

Valsts prezidents Andris Bērziņš aicinājis Latvijā veidot jaunu pārvaldības modeli. Prezidents uzsvēris, ka jaunajam modelim vajadzētu piešķirt pašvaldībām lielākas pilnvaras. Jautāju pašvaldību vadītājiem, ka viņi vērtē prezidenta iniciatīvu un kādas konkrētas pārmaiņas ieteiktu.


 

Andris Rāviņš, Jelgavas domes priekšsēdētājs:

“Esmu izteicis prezidentam atbalstu par ideju veidot jaunu modeli. Pašvaldībā esmu jau kopš deviņdesmitajiem gadiem un esmu pieredzējis ļoti daudz. Agrāk pašvaldībām bija lielāka vara un atbildība lēmumu pieņemšanā, kopš sāka to ierobežot un parādījās centralizēta sistēma, pašvaldību nozīme ir stipri mazinājusies. Manuprāt, ministrijām būtu jāizstrādā politika un jānodod tā pašvaldībām, kas to realizē. Vajadzētu veicināt mijiedarbību, jo mēs, pašvaldības, iedzīvotājiem esam vistuvāk. Vēlos, lai lielāks atbalsts būtu Eiropas projektiem. Protams, lielākas rīcībspējas nodošana pašvaldībām nozīmē arī lielāka finansējuma piešķiršanu, bet tas ir nepieciešams, lai Latvija sekotu vairāku citu attīstītu valstu piemēram un veidotu decentralizētu pārvaldes modeli.”

 

Aldis Adamovičs, Preiļu novada domes priekšsēdētājs:

“Ir lieliski, ka drīzumā varētu parādīties tāds pārvaldības modelis, kur lielāka loma atvēlēta pašvaldībām, bet jāsaprot, ka tam ir vajadzīgs atbilstošs finansējums. Pašvaldība spēj labāk saredzēt, kas notiek apvidū. Nav taisnīga situācija, kad nodokļu nauda, kas iegūta no pašvaldībām, atpakaļ tiek saņemta ļoti minimāli. Ja ienākumi paliktu pašvaldībās, mēs, piemēram, varētu ziemā savlaicīgi attīrīt ceļus no sniega, izmantojot līdzekļus, kas iegūti no ceļu nodokļa.”

 

Inga Bērziņa, Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja:

“Manuprāt, visi valsts pakalpojumi būtu jānodod pašvaldību rokās. Varbūt ne visās, bet noteikti lielākajās pašvaldībās būtu nepieciešams ierīkot vienas pieturas aģentūras, kur iedzīvotāji var nokārtot visu nepieciešamo. Valsts pienākumi, piemēram, medicīnas un izglītības jautājumi, varētu tikt nodoti novadu pārziņā. Manā skatījumā, valsts turpmāk varētu lemt tikai mērķus un metodiku, nododot visu atbildību pašvaldību ziņā.”

 

Aleksandrs Lielmežs, Mālpils novada domes priekšsēdētājs:

“Valsts pārvaldības modeļa mainīšana ir konceptuālas dabas jautājums. Manuprāt, valsti vajadzētu vadīt decentralizēti. Varai Latvijā jābūt tuvāk pašvaldībām un tās iedzīvotājiem. Es pazīstu daudzus ārvalstu kolēģus; Francijā un Japānā, piemēram, uzsvars tiek likts uz valsts komūnām un to iedzīvotājiem. Modernās valstis pārvalda savu teritoriju decentralizēti. Prezidenta Bērziņa teiktais, ka deputātu skaits ir pārāk liels, manuprāt, ir aplams. Reformējot valsts pārvaldību, lielāka uzmanība jāpievērš valsts iedzīvotājiem.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+