×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
25. aprīlis, 2014
Drukāt

Vai pensiju naudu būtu lietderīgi novirzīt ceļiem? “LA” diskusija Rūjienā (11)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Lai pāris gadu laikā saremontētu visus Latvijas ceļus, nepieciešami vairāk nekā divi miljardi eiro. Valstij šobrīd tādu līdzekļu nav, tāpēc ceļu remontiem varētu izmantot naudu no Latvijas bankām – iekrāto otrajā pensiju līmenī jeb fondos. Ar šādu priekšlikumu “Latvijas Avīzes” organizētajā publiskajā diskusijā Rūjienā, nāca klajā partijas “Latvijas attīstībai” pārstāvis Emīls Jakrins.

“Mēs savā programmā esam daudz domājuši par to, kā attīstīt mūsu valsts ceļus un zinām, ka Latvijai 10 gadu perspektīvā pietrūkst divi miljardi eiro, lai tos sakārtotu tādā stāvoklī, kādā mēs tos vēlētos redzēt. Tāpēc mūsu piedāvājums, kā šo problēmu risināt, ir mūsu pašu pensiju fonda līdzekļi – tiem ir jāpaliek Latvijā, un tie nebūtu jāiegulda citās valstīs. Pensiju fondu naudu varētu ieguldīt ceļu infrastruktūrā, un banku pārstāvji to ir gatavi darīt. Modeļi var būt dažādi, bet naudu varētu vienkārši un lēti investēt Latvijas ceļos. Valsts izmaksas būtu tikai procentu maksājumi, kas, aptuveni rēķinot, būtu aptuveni divi miljoni eiro gadā. Protams, ilgtermiņā tas ir kā aizdevums, taču tā mēs īsā laikā varētu savest kārtībā ceļus. Mūsu nauda otrajā pensiju līmenī nonāk bankās, bet lielu daļu šo līdzekļu drīkst izmantot un ieguldīt tikai ārpus Latvijas,” ir pārliecināts Jakrins.

Skeptisks par šo ierosinājumu bija Eiroparlamenta deputāts Roberts Zīle, kurš tomēr atzina, ka ir vairākas valstis, kuras iegulda pensiju fondu naudas maksas autoceļos. Taču tad nauda tiek atpelnīta no maksas ceļiem, bet, viņaprāt, Latvijā šajā situācijā tas izskatītos kā jauns nodokļu slogs strādājošajiem. “Ja Latvijā būtu maksas ceļi, tad šāda sistēma varētu attaisnoties, bet mazajā Latvijā maksas ceļiem nav ekonomiska pamatojuma,” uzsvēra Zīle.

Arī satiksmes ministrs Anrijs Matīss īsti neatbalsta šādu ideju, jo īsā laikā sakārtot ceļu nevar arī tādēļ, ka divus miljardus eiro nevar iztērēt divos gados, nepietiekamā tehnikas un būvnieku skaita dēļ.

Diskusijā Rūjienā piedalījās arī Eiroparlamenta deputāte Inese Vaidere, un tās galvenā tēma bija iedzīvotāju pārvadājumi ar sabiedrisko transportu un to nodrošināšana arī turpmāk. Visu diskusijā runāto varēs izlasīt trešdienas laikrakstā “Latvijas Avīze”.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Laba ideja! Neviens tak netaisās iztērēt pensiju naudu, bet ieguldīt! Tagad tàpat to daram, tikai ārpus LR!

 2. pensijas maksā, sākot ar stāžu no 1996.gada. visi tie cilvēki, kas šos ceļus būvēja, būvēja tiltus un citu infrastruktūru, strādādami gadu desmitus PIRMS 1996.gada, tiek DISKRIMINĒTI, jo Latvijas valstij neesot strādājuši. par tiem darba gadiem viņiem pensijā maksā grašus. TAGAD, kad viņu celtā infrastruktūra NOLIETOJUSIES, šī nekaunīgā valsts snaikstās, lai atņemtu viņiem ATKAL. visus šos neatkarības gadus LATVIJAS VALSTS IZMANTOJA TĀS PAAUDZES IEGULDĪTO DARBU, LABUMUS, TOS PAŠUS CEĻUS, TILTUS, BŪVES. vai tiešām vienreiz nevarat BEIGT šo klajo ŅIRGĀŠANOS PAR VECAJIEM ĻAUDĪM???

 3. Un tik njemat un zogat,bet kad dos to visu atpakalj–nevar pensionaariem samaksaat normaalas pensijas,vecumu tik pieliek,lai nav to pensiju jaamaksaa,sak nosprags lidz tai pensijai.Stutee izzagtas bankas–savas kabatas pieshkjuree ar sveshu naudu-UN VEEL PAR MAZ.Kas pateiks,kur palika tie 3 vagoni ar naudu–laikam Gailja laikaa.Nu kur taada DEBIILA VALDIBA.Laikam driz vajadzes njemt kadu mietu un SIST PA TAAM DULLAJAM GALVAM,kamer atjedzas no savaam pasaku valstibaam.Laikam sen nav celtas barikaades un suudi gazti pie valdibas maajas.Uz to jau velk pamazam.

 4. Domaju ka nebutu pratigi gan aiztikt musu pensiju naudu, tapec ka ta ir musu, un tur nav vel viss skaidrs, un celu buvfirmam nevajag izsaimniekot to naudu ko valsts dod viniem prieks celu buves-visi to zinam viniem nav nekadas atbildibas, un ari jus deputati esat loti bezspecigi lai tur ko varetu grozit,,,,vai ari negribat….. un lai to saktu darit vajag vispirms jautat tiem kam ir tie pensiju uzkrajumi un tad tikai rikoties……es kategoriski pret to iebilstu,,,

 5. Protams tagad ,kad ceļi,kurus būvējām un uzturējām kārtībā ir nolaisti līdz sabukšnai sāksim no jauna par mūsu pensiju kapitāla naudu būvēt.Mūsu ierēdņu apetīte jau laikam nebeigsie līdz tauta tiešām sāks iet uz valdības māju.Izdomājiet un varbūt tos pensināru aizvediet ux kādu geto. tad nevajadzēs maksāt un naudiņas pietiks kādam laikam.

 6. …absurda teātris…un mēs tajā piedalāmies….tādai valstij nav nākotnes….

 7. Ceļiem neaiziet degvielas akcīzes nodoklis, tāpat kā zivīm neaiziet makšķernieku licenzes nauda.

 8. nabadzīgie pensionāri apmirs. kad amatpersonas paši būs veci, vecumdienām pietiks ar “sapelnīto”, tas ir – sazagto. neamatpersonas lai dara, ko grib – paši vainīgi, ka nabagi. drausmīga valsts. vai tiešām nav kauna ķerties pie pensijām, svešas naudas-pēc tā, cik daudz jau ir pievākts un izpļekarēts!!!!!!!

 9. Atdodiet vispirms tos 5-6 miljardus, ko izņēma no sociālā budžeta, tad vēl miljardu LS, ko Godmanis ielika bankas glābšanā, tad sanāks visiem gan kompensācijām, gan arī ceļiem , ja vajadzēs….atkal pensionāri glābs LV, kauns par tādām idejām – tiešām gaidāt, lai visi apmirst …un nekā neatceras…MAITAS!!!

 10. Izšķiest vai spekulēt ar Latvijas pensiju fondu būtu krimināli. Vai nav likumi, kas to aizliedz?

 11. Nu pilnīgi droši, nebaidieties! Pensijas var atcelt, pensionāri palēnām apmirs, ceļi būs kārtībā, bet vai pietiks to ceļu lietotāju?

Draugiem Facebook Twitter Google+