×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
20. aprīlis, 2017
Drukāt

Vai putniem ligzdās nesasals olas? (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Latvijas Avīzes” lasītāji šajās sniegotajās un mīnusgrādu dienās satraukti zvana uz redakciju un interesējas, vai ligzdojošiem putniem perēkļos nesasals olas. Vai zosis un pīles, kas redzētas apsnigušas sēžam ligzdās, nenosals?

Māra Janaus, Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta ornitoloģijas laboratorijas pētniece, uzsver, ka putnu dzīvotspējai svarīgāka ir barības pieejamība, nevis gaisa temperatūra, proti, aukstums. “Olas ligzdās tiek sildītas!” viņa skaidro. Protams, tas neattiecas uz gadījumiem, kad putni tiek iztraucēti un olas ilgāku laiku paliek bez pieskatīšanas. Taču daba ir padomājusi arī par šādiem brīžiem. Daudzi perētāji olas guldina sava veida dūnu matracītī, kas kādu brīdi spēj olas aizsargāt no aukstuma arī tad, ja putns iztraucēts. Ja olas ilgāku laiku ir bez perētāja, tad gan tās tiek aizsaldētas un iet bojā.

“Ja atrod, piemēram, pīļu ligzdu un izceļ perējošu mātīti, tad cilvēkam pēc iespējas ātrāk jāatstāj šī vieta, lai putns var atgriezties pie olām. Jo mazāk cilvēks traucēs šos procesus, jo labāk putniem un olām,” māca M. Janaus.

Putniem ir augstāka ķermeņa temperatūra nekā cilvēkiem, tā dažām sugām var sasniegt pat līdz 40 °C. Perētājputni mēdz izplūkt sev pūkas uz vēdera, līdz ar to vietiņa, kas saskaras ar olām, ir plika un siltumatdeve vēl augstāka,” piebilst pētniece.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Nē,Viņi aukstā laikā valkā siltās biksītes.

  2. ja putns uzkrāmēs savu pakaļu uz tās olas – tad ne

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +18.6
Alūksne +16.8
Daugavpils +19
Saldus +17
Liepāja +17.7
Jelgava +17
Ventspils +17.2
Limbaži +17
Madona +17
Rēzekne +17
Draugiem Facebook Twitter Google+