×
Mobilā versija
+12.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
5. septembris, 2012
Drukāt

Vai redzes mīnusi un plusi līdzsvarojas?

Foto-Stock.xchngFoto-Stock.xchng

Lasītāja jautā: “Man ir 45 gadi, esmu tuvredzīga (–8 dioptrijas). Valkāju brilles, biežāk – kontaktlēcas. Esmu dzirdējusi, ka cilvēkam, kļūstot vecākam, redzes mīnusi līdzsvarojas ar plusiem, tāpēc iespējams iztikt bez brillēm. Cerēju, ka arī es būšu no šiem laimīgajiem, taču diemžēl pēdējā laikā redze lasot sāk migloties. Tātad vienmēr tā nenotiek?

 

Tagad glītas lasāmbrilles var iegādāties arī daudzos sadzīves preču veikalos. Vai, valkājot bez ārsta receptes iegādātās, nekaitējam acīm?”

 

Atbild optometriste Krista Caune

 

Tuvredzīgi ļaudis bieži vien gaida redzes izlīdzināšanos, cerot, ka brilles vairs nevajadzēs. Taču 40–45 gadu vecumā ar acenēm, kuras labi rādījušas ikvienā attālumā, lasīt kļūst grūti. Ar laiku mazinās acs lēcas elastība, kā arī spēja pielāgoties priekšmetu aplūkošanai tuvumā, tādēļ 60–65 gadu vecumā jau viss tās darbs jāuzņemas lasāmbrillēm.

Tālumā un tuvumā nepieciešamā korekcija var atšķirties līdz +3 dioptrijām un vairāk. Nelielas tuvredzības gadījumā ir iespējams lasīt, noņemot brilles, ja vien nav astigmatisms vai katrā acī atšķirīga redze. Taču, ja tuvredzība ir stipra, arī tuvumā saglabāsies “–“ dioptrijas, tikai mazākas nekā tālumā.

 

Termins redzes izlīdzināšanās nozīmē vien kompromisa stāvokli noteiktās situācijās, nevis ideālu redzi visos attālumos bez acenēm. Gados veci ļaudis, kuri lasa bez brillēm, parasti ir tuvredzīgi, tomēr ikdienā tālumā nepieciešamo var saskatīt.

 

Kontaktlēcu valkāšana ļauj mazliet aizkavēt laiku, kad vairs nevar iztikt bez lasāmbrillēm, jo to stiprums ir mazāks nekā tālumā paredzētām acenēm. Sākumā tekstu var vienkārši turēt tālāk no acīm, lai gan, no otras puses, – ātrāk sākot tām palīdzēt, būs vieglāk pierast pie jaunās situācijas un veiksmīgāk tikt galā ar slodzi.

Ja ir –8 dioptrijas tālumā, pašlaik, 45 gadu vecumā, lasīšanai varētu būt nepieciešamas –7 dioptrijas. Tās var panākt, valkājot lēcas un lasīšanai lietojot +1 dioptriju stipras brilles. Cita izvēle ir progresīvās kontaktlēcas. Tad acenes lasīšanai nebūs nepieciešamas.

Vēlāk, ap 70 gadu vecumu, tuvumā būs nepieciešamas papildu +3 dioptrijas, tātad –5 dioptrijas, kas nozīmē, ka bez brillēm būs iespējams lasīt apmēram 20 centimetru attālumā.

Vajadzētu ņemt vērā, ka lasīšanai paredzētās acenes ne vienmēr ir piemērotas darbam pie datora. Labu redzi visos attālumos var nodrošināt ar progresīvajām brillēm.

Sadzīves preču veikalos bez receptes iegādātas acenes nevajadzētu lietot ilgstoši. Nopietnai slodzei tuvumā jāpiemeklē sev visatbilstošākā korekcija. Bez ārsta receptes brilles nereti tiek nopirktas par stiprām. Turklāt reti kurš ar abām acīm redz pilnīgi vienādi. Katram tāpat ir atšķirīgs attālums starp zīlītēm, ko svarīgi ņemt vērā, lai lieki nenogurdinātu acis.

Tiesa, arī gatavās brilles var precīzi atbilst receptei. Vienīgi to lēcas parasti nav dzidrinātas, proti, tām nav pretatspīdumu klājuma, kas neļauj uz lēcas virsmas veidoties gaismas atspulgiem, tādēļ lielākas slodzes laikā acis ātrāk piekūst, mazinās redzes asums.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+