Foto-Zanda Birze

Vai sapropelis jāsajauc ar melnzemi vai jākaļķo? 0

“Iegādājos savam mazdārzam kravu sapropeļa (domājams, satrunējušu meža zemi), kam, šķiet, ir paaugstināts skābums. Šeit ir smilts zeme. Kā rīkoties, lai iegūtu kvalitatīvu augsni zemenēm, asterēm un citiem kultūraugiem? Vai sapropelis ir jāsajauc kopā ar melnzemi, vai ir jākaļķo?”
 Lilita Zirdziņa Valmierā

Reklāma
Reklāma

 

Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Sapropelis ir nogulumi, kas ezerā, dīķī veidojas no ūdensaugu un dzīvnieku atliekām, tām sajaucoties ar smiltīm, mālu, kalcija karbonātu. Nogulumu biezums ūdenskrātuvēs var svārstīties no dažiem centimetriem līdz vairākiem metriem. Kā mēslojums sapropelis dod nelielu efektu, jo satur maz barības elementu, galvenokārt to izmanto augsnes ielabošanai ar humusvielām.

– No dīķu nosēdumiem iegūts sapropelis, kas nav apstrādāts ar sārmu vai sajaukts ar kompostu, ir skābs, tā pH reakcija ir ap 5 vai mazāk. Izmantojot lauksaimniecībā, tas noteikti jāneitralizē ar kaļķi vai krītu, – skaidro Latvijas sertifikācijas centra “Latsert” laboratorijas vadītājs Ziedonis Veseris.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sapropeļa sastāvs ir atkarīgs gan no ūdens ķīmiskā sastāva, gan dīķa augu sugām. Ir zināms, ka tas satur organiskās vielas, pamatelementus NPK, dažādus mikroelementus, reizēm arī smagos metālus, piemēram, kadmiju, kas var būt toksiski augiem.

Pirms augsnes ielabošanas derētu noteikt sapropeļa pH vērtību. Dārzkopības veikalos var nopirkt universālindikatorus – komplektu ar plastmasas vai porcelāna krāsu skalas plāksnītēm un pudelītes ar indikatoru. Nelielu sapropeļa piciņu ievieto plāksnītes iedobumā, uzpilina dažus pilienus indikatora un salīdzina iegūto krāsojumu ar krāsu skalu uz plāksnītes. Piemēram, skābā vidē universālindikators kļūst sarkans, bet bāziskā – zils. Sapropeļa pH noteikšana Latvijas sertifikācijas centra “Latsert” Laboratorijā (Rīgā, Lāčplēša ielā 87) maksā Ls 7,60. Šajā analīzē ietilpst arī citi rādītāji – organisko vielu daudzums, mitrums, NPK saturs. Galvenais, iespējams noskaidrot, vai sapropelī nav slāpekļa pārbagātības.

Sapropeli var izmantot smilts augšņu ielabošanai, jo parasti tās noplicinās, ir bez struktūras, to reakcija ir skābāka. Arī organiskās vielas ātri sadalās. Smiltī augiem trūkst mitruma. Līdzēt var organiskais mēslojums (kūtsmēsli, komposts, sūnu kūdra) un kaļķošana. Iestrādājot augsnē sapropeli, tai veidojas laba, ūdensizturīga struktūra un pieaug mikrobioloģiskā aktivitāte. Izmantojot sapropeli mazdārziņā, SIA “Bioefekts” vadītāja Anita Lielpētere iesaka tam noteikti pievienot mikrobioloģisko mēslojumu – apmēram uz vienu kubikmetru sapropeļa 1 kg biomiksa.